-
2426/81
Kinesisk figur af bronze i form af Buddha Amithaba. Sen Ming, 17. årh. Vægt 4994 g. H. 28 cm.
Vurdering :
10.000 DKK Hammerslag:
13.000 DKK -
2426/80
Lorenz Nielsen: Sønderjysk Louis XVI skab af egetræ. 18. årh.s slutning. H. 200. B. 157. D. 68.
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
6.500 DKK -
2426/79
C. F. Aagaard: Parti fra Islingeskoven med udsigt til en skovsø. Sign. C. F. Aagaard 1888. Olie på lærred. 69 x 53.
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Hammerslag:
9.000 DKK -
2426/78
Et par tyske urtepotteskjulere af porcelæn, dekoreret i overglasurfarver med guld. Cirka 1900. H. 12. B. 18. (2)
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
1.000 DKK -
2426/76
Carl Neumann: To mariner. Sign. Olie på malepap. 13 x 22 og 13 x 19. (2)
Vurdering :
4.000 DKK Hammerslag:
3.200 DKK -
2426/75
Simon Kristoffersen: Figur af udskåret fedtsten. Sign. Simon Kr. 77. H. 20 cm.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Hammerslag:
1.000 DKK -
2426/74
Rokoko dragkiste af ådret træ, svungen ligeknækket front med fire skuffer. 18. årh. H. 193. B. 117. D. 64.
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
3.000 DKK -
2426/72
Edwardiansk tantalus af egetræ, beslag af sølvplet. Ca. 1910. H. 35. B. 39. D. 30.
Vurdering :
3.000 DKK Ikke solgt
-
2426/70
Erik Henningsen: To motiver fra Italien. Usigneret. Olie på lærred monteret på malepap. Hver 14 x 22. (2)
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
1.900 DKK -
2426/68
Nyklassicistisk sofa af mahogni, ryg og sæde betrukket med lyst møbelstof. Cirka 1800. L. 187.
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
1.750 DKK -
2426/66
Syv vinglas, heraf fire af "Nøgen Jomfru" type og to rakkerglas. 18.-19. årh. H. 11,5-17. (7)
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
1.050 DKK -
2426/57
"Flora Danica". Fire tallerkner af porcelæn. 3549. Royal Copenhagen. Diam. 26 cm. (4)
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Hammerslag:
13.500 DKK -
2426/63
To kinesiske vaser af porcelæn, cylinderformede, dekorerede i emaljefarver. Sen Qing. Monterede til lamper. H. ekskl. montering 28 cm. (2)
Vurdering :
3.000 DKK Ikke solgt
-
2426/62
Tabriz tæppe, Persien. Medaljondesign på blå bund. 300 x 192.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Hammerslag:
3.000 DKK -
2426/61
Albert Küchler: Studie til "En Bedstemoder pynter en lille Dreng [...]", 1839. Usigneret. Olie på malepap. 33,5 x 28.
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Hammerslag:
5.000 DKK -
2426/60
"Berlinois". Glasbesætning af klart glas med facetslibninger på kumme. Primært 20. årh. H. 8,8-15,4. (37)
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
1.500 DKK -
2426/58
Ubekendt maler, 19. årh.: Kystparti med træer ved en skrænt. Usigneret. Olie på lærred. 26 x 38.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
1.500 DKK -
2426/56
Rokoko sofasæt bestående af to-personers sofa samt to stole af bejdset egetræ. 18. årh. (3)
Vurdering :
6.000 DKK Ikke solgt
-
2426/55
Ubekendt maler, 18. årh.: Fire dørstykker med musicerende og kurtiserende par. Usignerede. Olie på lærred. Lysmål 56 x 78. Senere rammer. (4).
Vurdering :
20.000–25.000 DKK Ikke solgt
-
2426/54
Cathrine Helene Zernichow: Stor vase af porcelæn, dekoreret i underglasur farver. Royal Copenhagen. H. 46.
Vurdering :
4.000 DKK Hammerslag:
4.200 DKK -
2426/52
Frederik Visby: Parti fra Sankt Nicolaus' Kilde, Aarhus. Sign. Fr. V. 1890. Vandfarve på papir. Lysmål 24 x 17.
Vurdering :
2.000 DKK Ikke solgt
-
2426/51
"Flora Danica" lågskål af porcelæn, dekoreret i farver og guld. 3568. Royal Copenhagen. Diam. 23,5 cm. 3568.
Vurdering :
10.000 DKK Hammerslag:
8.000 DKK -
2426/50
Et par kinesiske senge af bejdset træ, prydet med skæringer. 20. årh.s begyndelse. H. 122/76. L. 199. (2)
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
3.000 DKK -
2426/48
Par italienske havevaser af kunststen, prydet med maskeroner og akantus. Papinia. 20. årh.s midte. H. 34. (2)
Vurdering :
5.000 DKK Hammerslag:
3.000 DKK -
2426/46
L. A. Smith: "Et stævnemøde". Sign. L. A. Smith. Olie på lærred. 36 x 29.
Vurdering :
6.000 DKK Ikke solgt
-
2426/45
Dansk senempire bestik af sølv, mester Andreas Martin Westrup, Københavns bymærke 1827. (56) I kasse af mahogni.
Vurdering :
15.000 DKK Ikke solgt
-
2426/44
Sekskantet piedestal af rigt udskåret og bejdset træ, stamme i form af dreng. 18./19. årh. H. 81. Diam. 49.
Vurdering :
4.000 DKK Ikke solgt
-
2426/40
Vilhelm Arnesen: Fransk dampskib og Fregatten Jylland i Nordsøen. Sign. Olie på lærred. 95,5 x 142,5.
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
3.000 DKK -
2426/33
Et par nyrokoko stager af forgyldt og patineret bronze. 19. årh.s slutning. H. 22 cm. (2)
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
3.000 DKK -
2426/42
Par havehurricanes af gennembrudt kunststen, prydet med druer og bladværk. 20. årh.s midte. H. 43. (2)
Vurdering :
5.000 DKK Hammerslag:
7.000 DKK -
2426/39
Kinesisk skål af porcelæn, buklet korpus, dekoreret i emaljefarver. I bunden mærket Guangxu (1875-1908) og fra perioden. H. 6,5 cm Diam. 8 cm.
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Hammerslag:
6.500 DKK -
2426/38
Fransk Empire konsol af mahogni med plade af sortbroget marmor. 19. årh. H. 89,5. B. 96. D. 48,5.
Vurdering :
5.000 DKK Hammerslag:
2.500 DKK -
2426/35
Kamingarniture af forgyldt bronze og rød marmor, bestående af et par seksarmede kandelabre og kaminur. Louis XVI form, 20. årh. H. ca. 62. (3)
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
2.000 DKK -
2426/34
William Henriksen: Interiør med lysindfald fra et vindue. Sign. Wm. Henriksen. Olie på lærred. 32 x 24.
Vurdering :
4.000 DKK Hammerslag:
2.000 DKK -
2426/28
A. Riis Carstensen: Marine med sejlskibe ved Hals. Sign. A. Riis Carstensen Hals 1901. Olie på lærred. 39 x 66.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
1.500 DKK -
2426/32
Nyrokoko barbermøbel af nøddetræ med spejl og forgyldte lysarme. 19. årh. H. 147. B. 66. D. 36.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Ikke solgt
-
2426/31
I. T. Hansen: Parti fra Marcus Lucretius' hus i Pompeji. Sign. I. T. Hansen 1906. C. Lucrezio. Olie på lærred. 18 x 23.
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Hammerslag:
10.500 DKK -
2426/30
"Tang" bestik af sølv. Cohr m.fl. Vægt ekskl. dele med stål 1680 g. (74)
Vurdering :
8.000 DKK Hammerslag:
9.500 DKK -
2426/27
Honore Derazey?: Violin indvendigt mærket H. Derazey samt HDM i cirkel. Gylden brun farve, bagsidens længde 357 mm. 19. årh.
Vurdering :
30.000 DKK Hammerslag:
21.000 DKK -
2426/26
Fransk etagere af palisander. Cirka 1900. H. 150. B. 77. D. 36.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Ikke solgt
-
2426/25
Wilhelm Marstrand: "Regnvejr". Ældre kvinde hjælpes ombord i en drosche. Studie. Usigneret. Olie på lærred. 31 x 37.
Vurdering :
10.000–15.000 DKK Hammerslag:
7.000 DKK -
2426/24
Kinesisk tripod censer af forgyldt bronze, støbt i let relief med blomster. Vægt ca. 450 g. 18. årh. H. inkl. hanke 12.
Vurdering :
4.000 DKK Hammerslag:
2.100 DKK -
2426/23
Raingo Freres Paris: Fransk kaminur af forbyldt bronze og metal, skive af hvid emalje med sorte romertal. Rokoko form, 19. årh.s slutning. H. 45. B. 25. D. 23.
Vurdering :
4.000 DKK Hammerslag:
2.000 DKK -
2426/22
Vilhelm Rosenstand: To italienerinder måler højde i en smedie. Sign. VR 72. Olie på lærred. 34 x 33.
Vurdering :
4.000 DKK Hammerslag:
2.000 DKK -
2426/21
“Flora Danica” saucebåd af porcelæn, dekoreret i farver og guld med blomster. 3556. Royal Copenhagen. L. 23 cm.
Vurdering :
10.000 DKK Hammerslag:
7.000 DKK -
2426/15
“Flora Danica” oval frugtskål af porcelæn. 3536. Royal Copenhagen. L. 25 cm.
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Hammerslag:
9.000 DKK -
2426/20
Barok chatol af valnød med skriveklap, rigt dekoreret med intarsia. 18. årh. H. 223. B. 118,5. D. 66.
Vurdering :
12.000–15.000 DKK Hammerslag:
7.000 DKK -
2426/19
L. A. Schou: Portræt af Melanie Wolff. Sign monogram. Olie på lærred monteret på lærred. 38 x 32.
Vurdering :
12.000–15.000 DKK Hammerslag:
8.500 DKK -
2426/18
En samling monteringer af patineret og forgyldt bronze. Bestående af 14 dele. 19. årh. H. 8-14. B. 6-21. (14)
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Ikke solgt
-
2426/14
Samling på seks franske Louis XVI salonstole af mørkbejdset bøgetræ. 18. årh.s. slutning. (6)
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Hammerslag:
4.000 DKK -
2426/10
Emilie Mundt: Interiør med en pige og en lille dreng, der læser i en bog. Sign. Olie på lærred. 36 x 48.
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Hammerslag:
4.400 DKK -
2426/13
Jacob Fabris: Capriccio med adelsmænd forsamlet foran et palads. Usigneret. Senere betegnet Th. P. 85. Olie på lærred. 35 x 57.
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Ikke solgt
-
2426/11
Napoloen III kaminur af forgydlt bronze og marmor med figurfruppe af patineret bronze, skive af hvid emalje. Sign.
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
8.000 DKK -
2426/12
Et par lampetter af forgyldt bronze, hver med to svungne lysarme. Louis XVI form. Cirka 1900. H. 31. B. 20. (2)
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Hammerslag:
1.000 DKK -
2426/8
Senempire vitrineskab af birketræ, front med to glasdøre hvorbag hvilke hylder. 19. årh. H. 184. B. 110. D. 50.
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
7.500 DKK -
2426/5
Dansk Louis XVI armstol af guldstafferet hvidmalet træ, model efter G.E. Rosenberg. 18. årh.s slutning.
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
2.700 DKK -
2426/6
Lågvase af fajance, dekoreret i polykrome farver og reliefdekoration. Rörstrand. 20. årh. H. 39. Diam. 25.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
1.500 DKK -
2426/7
Ubekendt maler, 19. årh.s slutning: Edfutemplet, Egypten. Usigneret. Olie på lærred. 52 × 67.
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Hammerslag:
10.500 DKK -
2426/1
Peder Mønsted: Aftenlandskab med personer i en oase, i baggrunden pyramider. Sign. P. Mønsted 1897. Olie på lærred. 33,5 x 50,5.
Vurdering :
30.000–40.000 DKK Hammerslag:
40.000 DKK -
2426/2
Firlågsskab af bemalet træ, front med fyldningslåger. 18. årh. H. 209. B. 121. D. 36.
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Hammerslag:
5.500 DKK -
2426/4
Troels Lund: Parti fra Frederiksborg Slot. Sign. T. Lund, 1863. Olie på lærred. 39 x 47.
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Hammerslag:
2.500 DKK -
2426/3
Stort japansk tripod røgelseskar af bronze støbt med drager og perler. Meiji 1868-1912. Vægt 7469 g. H. 34 cm.
Vurdering :
4.000 DKK Hammerslag:
8.500 DKK