-
2426/258
En samling erindringsskeer- og gafler m.m af sølv og forgyldt sølv. Vægt uden dele af stål ca. 410 g. (12)
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
2.000 DKK -
2426/260
A. Michelsen, Georg Jensen: En samling juleskeer- og gafler af delvist forgyldt sterlingsølv og forgyldt sterlingsølv. 20. årh. (20)
Vurdering :
5.000 DKK Hammerslag:
5.500 DKK -
2426/250
Tekande af sølv med stjerthank af træ. 19. årh. H. 18.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
1.750 DKK -
2426/251
En samling bordsølv bestående af smørskål, strødåse, saltkar samt fire skeer. 19.-20. årh. (7)
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
1.850 DKK -
2426/253
H. C. Andersen eventyr bestik af sølv. Horsens Sølvvarefabrik. 20. årh. (34)
Vurdering :
8.000 DKK Hammerslag:
7.000 DKK -
2426/241
"Rosenborg" bestik af pletsølv. Georg Jensen. (26)
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
1.200 DKK -
2426/188
Antagelig tysk barok plakette af sølvholdigt metal drevet med obelisker, engle samt antagelig frimurerinsignier. Sign. I. Nies. Sc. 18. årh. 26 x 18 cm.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
8.500 DKK -
2426/229
George III sterlingsølv flødekande og sukkerskål, Solomon Hougham, London 1813. Derudover amerikansk sukkerskål og flødekande, Gorham, 20. årh. Vægt 506 g. (4)
Vurdering :
4.000 DKK Hammerslag:
2.000 DKK -
2426/228
George III flaskebakke af sterlingsølv, London 1811. Diam. 11,5 cm.
Vurdering :
2.500 DKK Hammerslag:
1.850 DKK -
2426/199
Et par stager af sterlingsølv, søjleformede, Walker & Hall, Sheffield 1903. Udfyldte. H. 14,5 cm. (2)
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
2.500 DKK -
2426/207
Regency likørservice af sterlingsølv, London 1828.
Vurdering :
4.000 DKK Hammerslag:
2.000 DKK -
2426/158
Engelsk fotoramme fineret med sterlingsølv. Walker & Hall, Birmingham 1927. Indermål 25,5 x 20,5 cm. Ydermål 30 x 25 cm.
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
1.400 DKK -
2426/129
Irsk barok bæger af sølv, Joseph Cullen, Dublin 1765. Vægt 187 g. H. 9,5 cm.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
3.800 DKK -
2426/117
Et par engelske stager af sterlingsølv, mester James Parkes, London 1911. H. 30 cm. Udfyldte. (2)
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
3.000 DKK -
2426/45
Dansk senempire bestik af sølv, mester Andreas Martin Westrup, Københavns bymærke 1827. (56) I kasse af mahogni.
Vurdering :
15.000 DKK Ikke solgt
-
2426/30
"Tang" bestik af sølv. Cohr m.fl. Vægt ekskl. dele med stål 1680 g. (74)
Vurdering :
8.000 DKK Hammerslag:
9.500 DKK -
2426/9
Skrivesæt af sølv, prydet med figur af Tubalkain. Mester A.E. Eddelien, København 1898. Vægt 2085 g.
Vurdering :
20.000 DKK Ikke solgt