2426/264
Vurdering :
3.000 DKK Ikke solgt
2426/263
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
1.000 DKK -
2426/254
Vurdering :
2.000 DKK Ikke solgt
2426/216
Harald Slott-Møller: Sovende ung kvinde. Sign. 3 X 1904. Bly og vandfarve på papir. Lysmål 24,5 x 29,5.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
1.950 DKK -
2426/222
F. C. Kiærschou: Parti fra Vejle Fjord. 1834. Betegnet på bagsiden. Bly og lavering på papir. Lysmål 23 x 33.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Hammerslag:
3.200 DKK -
2426/223
Johannes Larsen: Portræt af en mand i profil Sign. Johannes Larsen 2-191? Bly på papir. Bladstørrelse 31 x 31.
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
1.050 DKK -
2426/220
I. T. Hansen: Udsigt mod Akropolis. Usigneret. Bly og lavering på papir. Bladstørrelse 13,5 x 20,5.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Hammerslag:
1.000 DKK -
2426/218
C. F. Sørensen: To studier af kystpartier. Sign. C. Fred. Sørensen. Vandfarve og lavering på papir. Varierende størrelse. (2).
Vurdering :
3.000 DKK Ikke solgt
2426/217
Carl Baagøe: Parti fra Københavns Havn. Sign. Carl Baagøe 1869. Bly og gouache på papir. 16 x 23,5.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Hammerslag:
3.400 DKK -
2426/215
Peter Tom-Petersen: Parti fra indgangen til Frederiksberg Have. Sign. Tom-P. Pen på papir. 13 x 17.
Vurdering :
2.000 DKK Ikke solgt
2426/185
Filippo Vasconi: To partier fra Venezia. Raderinger. Bladstørrelser hver ca. 42 x 56. (2).
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
1.050 DKK -
2426/159
Elisabeth Jerichau Baumann: To børn ved en båd. Sign. Elisabeth Jerichau Baumann. Bly på papir monteret på papir. Bladstørrelse ca. 13,5 x 19.
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
1.150 DKK -
2426/121
Lars Petter Sjöström: "Ellen" fra Fanø ført af Kaptajn. P. J. Andersen. Sign. L. P. Sjöström 1870. Gouache og tusch på papir. Lysmål 43 x 60.
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Hammerslag:
3.200 DKK -
2426/97
Michael Angelo Hayes: Slaget ved Balaklava 25. oktober 1854. Sign. M. Angelo Hayes 1856. Vandfarve på papir. Lysmål 49 x 75.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Hammerslag:
4.800 DKK -
2426/82
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Ikke solgt
2426/52
Vurdering :
2.000 DKK Ikke solgt