2426/278
Kinesisk Jian skål af stentøj med “harepels” glasur. Song 960–1279. H. 7,3 cm. Diam. 13 cm.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Hammerslag:
70.000 DKK -
2426/281
Kinesisk fad af porcelæn, oval form, dekoreret i blåt med longevity tegn. Qing ca. 1800. H. 7 cm L. 29,5 cm B. 21 cm.
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Hammerslag:
2.500 DKK -
2426/246
Martaban krukke, sider formstøbt med fire felter hvori fugle og planter. Kina. 18.-19. årh. H. 35 cm. Diam. ca. 36 cm.
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
1.250 DKK -
2426/232
En samling kinesiske hårnåle, signet mv. 19-20. årh. (12)
Vurdering :
4.000 DKK Hammerslag:
2.000 DKK -
2426/231
Et par skåle af porcelæn, udvendig dekorerede i sang-de-boeuf glasur, mærkede Kangxi, men 20. årh. Diam. 12,5 cm. (2)
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
1.550 DKK -
2426/227
Stor kinesisk vase af porcelæn, balusterformet, dekoreret i emaljefarver, Jingdezhen 1970'erne. H. 61 cm.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Ikke solgt
2426/226
En samling af kinesisk kuriosa, 19-20. årh. (17)
Vurdering :
4.000 DKK Ikke solgt
2426/141
Kinesisk Budai af porcelæn, dekoreret i emaljefarver. Republik. H. 15 cm.
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
400 DKK -
2426/135
Kinesisk eksportsølv brødbakke, Wang Hing & Co. Hongkong ca. 1900. Vægt 484 g. H. 5 cm Diam. 24 cm.
Vurdering :
4.000 DKK Hammerslag:
2.600 DKK -
2426/111
Kinesisk lakskrin indeholdende legetøj af elfenben. Canton. Sen 19. årh. Skrin 46 x 32 x 11 cm.
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Hammerslag:
2.300 DKK -
2426/87
Tibetansk sutra-board udskåret med Padsambhava og guddomme. 20. årh.s første halvdel. L. 39 cm. B. 10 cm.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
1.500 DKK -
2426/81
Kinesisk figur af bronze i form af Buddha Amithaba. Sen Ming, 17. årh. Vægt 4994 g. H. 28 cm.
Vurdering :
10.000 DKK Hammerslag:
13.000 DKK -
2426/63
Vurdering :
3.000 DKK Ikke solgt
2426/39
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Hammerslag:
6.500 DKK -
2426/3
Vurdering :
4.000 DKK Hammerslag:
8.500 DKK