-
2426/284
Lysekrone af forgyldt bronze i form af tre slyngede fisk, lampetskærme af glasperler. 20. årh.s begyndelse. H. 42. B. 34.
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
21.000 DKK -
2426/288
Halvrundt spillebord af mahogni på lige tilspidsede ben. 20. årh. H. 76. Diam. 90.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Hammerslag:
1.000 DKK -
2426/276
Svensk kommode af bemalet træ. Gustaviansk form, 20. årh. H. 74. B. 74. D. 44.
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
3.600 DKK -
2426/267
Tre næsten identiske armstole af nøddetræ. Louis XV stil. 20. årh. (3)
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Ikke solgt
-
2426/266
Spejl i ramme af forgyldt træ og gesso, rigt udskåret med rocailler og bladværk. Rokoko form. 20. årh. H. 81. B. 36.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Ikke solgt
-
2426/140
Sidebord af bejdset træ, trepasfod med volutter og perlestaf. Delvist 18. årh. H. 58,5. B. 38. L. 50.
Vurdering :
4.000 DKK Hammerslag:
6.500 DKK -
2426/134
Rokoko kommode af egetræ, svungen ligeknækket front med tre skuffer. 18. årh. H. 89,5. B. 83. D. 46,5.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
2.300 DKK -
2426/122
Etagere af palisander med tre hylder, dekoreret med intarsia og gallerikanter. 19. årh. H. 103. B. 54,5. D. 36.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Ikke solgt
-
2426/116
Regence armstol af bejdset egetræ, rigt udskåret med bladværk, cabriole ben. 18. årh.
Vurdering :
3.000 DKK Ikke solgt
-
2426/104
To par sideborde af marmoreret og bemalet træ. Rokoko form. 19. årh. H. 41,5. B. 52. L. 51. (4)
Vurdering :
4.000 DKK Hammerslag:
1.950 DKK -
2426/98
Kommode af nøddetræ, buet front med tre skuffer. Rokoko form. 20. årh.s. begyndelse. H. 82. B. 114. D. 55.
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Hammerslag:
5.500 DKK -
2426/92
Engelsk kommode af mahogni, flankeret af kannelerede kvartsøjler. Georg III form. 20. årh. H. 84,5. B. 103. D. 50.
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Ikke solgt
-
2426/86
Rokoko bord af nøddetræ, plade med marquetteri, udskåret med rocailler. 18. årh. H. 74,5. B. 55. D. 81.
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Ikke solgt
-
2426/80
Lorenz Nielsen: Sønderjysk Louis XVI skab af egetræ. 18. årh.s slutning. H. 200. B. 157. D. 68.
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
6.500 DKK -
2426/74
Rokoko dragkiste af ådret træ, svungen ligeknækket front med fire skuffer. 18. årh. H. 193. B. 117. D. 64.
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
3.000 DKK -
2426/68
Nyklassicistisk sofa af mahogni, ryg og sæde betrukket med lyst møbelstof. Cirka 1800. L. 187.
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
1.750 DKK -
2426/56
Rokoko sofasæt bestående af to-personers sofa samt to stole af bejdset egetræ. 18. årh. (3)
Vurdering :
6.000 DKK Ikke solgt
-
2426/50
Et par kinesiske senge af bejdset træ, prydet med skæringer. 20. årh.s begyndelse. H. 122/76. L. 199. (2)
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
3.000 DKK -
2426/48
Par italienske havevaser af kunststen, prydet med maskeroner og akantus. Papinia. 20. årh.s midte. H. 34. (2)
Vurdering :
5.000 DKK Hammerslag:
3.000 DKK -
2426/44
Sekskantet piedestal af rigt udskåret og bejdset træ, stamme i form af dreng. 18./19. årh. H. 81. Diam. 49.
Vurdering :
4.000 DKK Ikke solgt
-
2426/42
Par havehurricanes af gennembrudt kunststen, prydet med druer og bladværk. 20. årh.s midte. H. 43. (2)
Vurdering :
5.000 DKK Hammerslag:
7.000 DKK -
2426/38
Fransk Empire konsol af mahogni med plade af sortbroget marmor. 19. årh. H. 89,5. B. 96. D. 48,5.
Vurdering :
5.000 DKK Hammerslag:
2.500 DKK -
2426/32
Nyrokoko barbermøbel af nøddetræ med spejl og forgyldte lysarme. 19. årh. H. 147. B. 66. D. 36.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Ikke solgt
-
2426/26
Fransk etagere af palisander. Cirka 1900. H. 150. B. 77. D. 36.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Ikke solgt
-
2426/20
Barok chatol af valnød med skriveklap, rigt dekoreret med intarsia. 18. årh. H. 223. B. 118,5. D. 66.
Vurdering :
12.000–15.000 DKK Hammerslag:
7.000 DKK -
2426/14
Samling på seks franske Louis XVI salonstole af mørkbejdset bøgetræ. 18. årh.s. slutning. (6)
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Hammerslag:
4.000 DKK -
2426/8
Senempire vitrineskab af birketræ, front med to glasdøre hvorbag hvilke hylder. 19. årh. H. 184. B. 110. D. 50.
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
7.500 DKK -
2426/5
Dansk Louis XVI armstol af guldstafferet hvidmalet træ, model efter G.E. Rosenberg. 18. årh.s slutning.
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
2.700 DKK -
2426/2
Firlågsskab af bemalet træ, front med fyldningslåger. 18. årh. H. 209. B. 121. D. 36.
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Hammerslag:
5.500 DKK