2426/204
N. F. Schiøttz-Jensen: En kvinde siddende i en skyggefuld loggia i Anticoli. Sign. N. F. Schiøttz-Jensen 1907. Olie på lærred. 65 x 50.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Hammerslag:
8.000 DKK -
2426/225
I. L. Jensen, skole, 19. årh.: Opstilling med cremefarvede roser og forglemmigej på en karm. Usigneret. Olie på malepap. Lysmål 25,5 x 31.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
2.400 DKK -
2426/224
Valdemar Irminger: Høstlandskab i solskin med en hund og en broget ko. Sign. monogram 78. Olie på lærred. 32 x 43.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
800 DKK -
2426/221
Felix Possart: "Am Elbsee [...]". En jæger betragter en badende kvinde. Sign. Felix Possart. Olie på lærred. 35 x 56.
Vurdering :
8.000 DKK Ikke solgt
2426/206
Axel Schovelin: Udsigt over en søbred med en stendysse. Sign. Axel Schovelin. Olie på lærred. 50 x 65.
Vurdering :
3.000 DKK Ikke solgt
2426/205
Carl von Schmidt-Phiseldeck: Parti fra Køgeegnen. Sign. C. S. P. 1884. Olie på lærred. 84 x 134. Uindrammet.
Vurdering :
6.000 DKK Ikke solgt
2426/203
Gustav Johan Fenger: Solskinsfyldt have i Venedig. Sign. G. Fenger, Venezia 1924. Olie på lærred. 61 x 49,5.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
1.000 DKK -
2426/202
Axel Schovelin: Parti fra Dyrehaven med hjortedyr ved en dam. Sign. Axel Schovelin 1873. Olie på lærred. 69 x 96.
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
3.800 DKK -
2426/201
Hans Agersnap: Gylden himmel over et snelandskab med en gård. Sign. Hans Agersnap. Olie på lærred. 34 x 54.
Vurdering :
3.000 DKK Ikke solgt
2426/200
Wilhelm Zillen: En fårehyrde tager et hvil ved søen. Sign. monogram. Olie på papir monteret på malepap. 18 x 30.
Vurdering :
3.000 DKK Ikke solgt
2426/193
Valentin Wassner: Et par portrætter af Oberst Joseph Herman Mörck samt Oberstinde Mörck. Begge sign. V. W. førstnævnte 1838. Olie på lærred. 36 x 27. (2).
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Hammerslag:
5.000 DKK -
2426/198
John Yeend King: To drenge fisker ved en å. Sign. Yeend King. Olie på lærred monteret på lærred. 90 x 73.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
1.500 DKK -
2426/192
Philips Wouwerman, stil, 18. årh.: Landskab med ryttere i kamp. Usigneret. Olie på træ. 37 x 49,5.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
1.500 DKK -
2426/155
Frans Schwartz: Portræt af en ældre kvinde. Usigneret. Olie på papir monteret på malepap. 25,5 x 19,5.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
1.500 DKK -
2426/187
Wenzel Tornøe: Almueinteriør med børn, der læser og leger. Usigneret. OIie på lærred. 30 x 41.
Vurdering :
3.000 DKK Ikke solgt
2426/180
Julius Paulsen: Marklandskab med vindblæst træ. Sign. J. P. Olie på lærred. 54,5 x 72. Uindrammet.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
1.500 DKK -
2426/170
Christian Pram-Henningsen: Portræt af en lille pige. Sign. monogram 71. Olie på lærred. 46 x 40.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
1.000 DKK -
2426/169
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Ikke solgt
2426/168
Kinesisk maler, ca. 1800.: Skibsportræt af en tremaster. Usigneret. Olie på lærred. Lysmål 52 x 65.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
1.850 DKK -
2426/160
Johan Gudmundsen-Holmgreen: Kvinde våger over et lille barn. Sign. Gudmundsen-Holmgreen 1890. Olie på lærred. 47 x 48.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
1.000 DKK -
2426/162
Christian Blache: Sejlskibe og damper ud for en kyst. Sign. Chr. Blache. Olie på lærred. 61 x 95.
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
2.000 DKK -
2426/161
Hugo V. Pedersen: Fra en gade i Kyoto i kirsebærtræernes blomstringstid. Sign. Hugo V. P. Olie på lærred. 70 x 93.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
1.500 DKK -
2426/157
Dansk maler, 19. årh.: Sommerfugle på en blomstrende snerle. Usigneret. Olie på lærred. 25,5 x 35.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Ikke solgt
2426/156
Victor Qvistorff: Marine med kutter. Sign. V. Qvistoff 1942. Olie på malepap. 16,5 x 22,5.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
2.300 DKK -
2426/154
Christian Mølsted: Et fuldskib i høj sø. Sign. C. Mølsted 1878. Olie på lærred. 52 x 72.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
2.100 DKK -
2426/153
P. C. Damborg: Dansk senempire ramme af forgyldt træ og gesso. Ca. 1825. Ydre mål ca. 36 x 44 cm. Indvendige mål ca. 25 x 33.5 cm
Vurdering :
2.000 DKK Ikke solgt
2426/151
Ubekendt maler, 18. årh.: En videnskabsmand undersøger nogle knogler. Usigneret. Olie på træ. 18,5 x 15.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
1.000 DKK -
2426/145
Olaf Dahl: Udsigt over de norske fjelde. Sign. O. Dahl [..]klevik. Harpsløj Sogn Aug 78. Olie på papir monteret på malepap. Lysmål 26,5 x 44.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
1.500 DKK -
2426/133
Peder Mønsted: Komponisten Robert Henriques. Med dedikation: Til Robert Henriques. Venskabeligt P. Mønsted, 1896. Olie på træ. Lysmål 35 x 25.
Vurdering :
4.000–5.000 DKK Hammerslag:
3.400 DKK -
2426/127
Janus la Cour: Strandparti med sten. Sign. J. L. C. 12/6 54. Olie på papir monteret på lærred. 20 x 21.
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Hammerslag:
2.200 DKK -
2426/109
Emanuel A. Petersen: Rosa himmel over Laksefjorden. Sign. Emanuel A. Petersen. Olie på lærred. 31,5 x 44.
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Hammerslag:
8.000 DKK -
2426/115
Ubekendt maler, 17. årh.: Portræt af en adelsherre med signetring på lillefingeren. Usigneret. Olie på lærred monteret på lærred. 75 x 63.
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Hammerslag:
7.000 DKK -
2426/103
Marcel Johann von Zadorecki: Portræt af en ung kvinde med perlekæde og rødt sjal. Sign. M. J. v Zadorecki Wien 1870. Olie på lærred. 91 x 71.
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
6.000 DKK -
2426/91
Elisabeth Jerichau Baumann: "Et sovende Barn". Sign. E. Jerichau 1858. Olie på lærred. 19 x 26.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Hammerslag:
9.500 DKK -
2426/79
C. F. Aagaard: Parti fra Islingeskoven med udsigt til en skovsø. Sign. C. F. Aagaard 1888. Olie på lærred. 69 x 53.
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Hammerslag:
9.000 DKK -
2426/55
Vurdering :
20.000–25.000 DKK Ikke solgt
2426/31
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Hammerslag:
10.500 DKK -
2426/25
Vurdering :
10.000–15.000 DKK Hammerslag:
7.000 DKK -
2426/19
Vurdering :
12.000–15.000 DKK Hammerslag:
8.500 DKK -
2426/13
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Ikke solgt
2426/7
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Hammerslag:
10.500 DKK -
2426/1
Vurdering :
30.000–40.000 DKK Hammerslag:
40.000 DKK