2426/285
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
360 DKK -
2426/274
Marcel Cogniet: Parti fra klippekyst. Sign Marcel Cogniet. Olie på lærred. 27,5 x 41.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
850 DKK -
2426/272
Frederik Rohde: Parti med personer i samtale ved et bondehus. Sign. monogram. Olie på lærred. 23 x 34.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
1.000 DKK -
2426/269
Ubekendt maler, 19. årh.: Aftenlandskab med en hyrde og geder. Usigneret. Olie på lærred. 33 x 47.
Vurdering :
3.000 DKK Ikke solgt
2426/268
Ubekendt maler, 20. årh.: Tre fiskere ved deres båd på en strand. Usigneret. Olie på lærred. 35 x 41,5.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
1.500 DKK -
2426/259
Ubekendt maler, 19. årh.: Nature morte med fugl. Sign. J Dumas, 1898. Olie på malepap. 18 x 14.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
1.500 DKK -
2426/257
Ubekendt maler, 19. årh.: Parti med en fransk soldat siddende med en avis. Usigneret. Olie på malepap. 17,5 x 14.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
2.100 DKK -
2426/256
Victor Qvistorff: Dampskib ved kajen. Sign. V. Qvistorff 1938. Olie på papir monteret på plade. 17 x 23.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
1.700 DKK -
2426/255
Axel Johansen: Parti fra Christiansborg. Sign. Olie på lærred monteret på lærred. 24 x 28.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
1.550 DKK -
2426/175
Vilhelm Petersen: "Ved Delft i Holland." Sign. monogram. Olie på lærred. 25 x 37.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
3.400 DKK -
2426/166
Ubekendt maler, ca. 1800.: Aftenlandskab med en hyrde, der driver sin flok. Usigneret. Olie på lærred. 76 x 90.
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
3.000 DKK -
2426/165
Ludvig Jacobsen: Nøgen kvindemodel. Sign. Ludvig Jacobsen. Olie på lærred. 36 x 24.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
4.400 DKK -
2426/142
Ubekendt kunstner, 19. årh.: Skovbund med bregner og blomster. Usigneret. Olie på træ. Lysmål 31 x 23,5.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
1.650 DKK -
2426/136
Filippino Lippi, efter, 20. årh.: Genfærd af Jomfru viser sig foran St. Bernard. Usigneret. Broderi. 135 x 100.
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
2.000 DKK -
2426/124
Harald Foss: Høstlandskab med stakkede neg. Sign. H. Foss, Aug 1880. Olie på lærred. 30 x 41.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Ikke solgt
2426/118
Christian Eckardt: Kystparti med store sten i vandkanten. Unsigneret. Olie på lærred monteret på malepap. 27 x 33.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
1.500 DKK -
2426/112
Paul Ipsen: Et par søstreportrætter. Sign. Olie på lærred. 69 x 52 og 74 x 68. (2)
Vurdering :
10.000–15.000 DKK Hammerslag:
14.500 DKK -
2426/106
Aksel Jørgensen: Parti fra København. Sign. Aksel Jørgensen, 1908. Olie på plade. 24 x 30.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
2.400 DKK -
2426/100
I. E. C. Rasmussen: Marine med skibe på sundet. Sign. I. E. C. Rasmussen 80. Olie på malepap. 20 x 27.
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Hammerslag:
2.500 DKK -
2426/94
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Ikke solgt
2426/88
Vurdering :
4.000 DKK Ikke solgt
2426/76
Carl Neumann: To mariner. Sign. Olie på malepap. 13 x 22 og 13 x 19. (2)
Vurdering :
4.000 DKK Hammerslag:
3.200 DKK -
2426/70
Erik Henningsen: To motiver fra Italien. Usigneret. Olie på lærred monteret på malepap. Hver 14 x 22. (2)
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
1.900 DKK -
2426/58
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
1.500 DKK -
2426/46
Vurdering :
6.000 DKK Ikke solgt
2426/40
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
3.000 DKK -
2426/34
Vurdering :
4.000 DKK Hammerslag:
2.000 DKK -
2426/28
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
1.500 DKK -
2426/22
Vurdering :
4.000 DKK Hammerslag:
2.000 DKK -
2426/10
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Hammerslag:
4.400 DKK -
2426/4
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Hammerslag:
2.500 DKK