2447/500Aarhus
Vurdering :
25.000 DKK Næste bud:
2447/503Aarhus
Arne Jacobsen: "Ægget". Hvilestol og skammel af aluminium og stål, betrukket med originalt brunt skind. (2)
Vurdering :
30.000–40.000 DKK Næste bud:
2447/506Aarhus
Vurdering :
12.000–15.000 DKK Næste bud:
2447/509Aarhus
Johannes Hofmeister: Landskab. Sign. JH. Olie på plade. 25 x 35.
Vurdering :
4.000–5.000 DKK Næste bud:
2447/512Aarhus
Hans J. Wegner: "Bamsestolen". Øreklapstol med negle af teak og ben af eg, betrukket med grønt uld. AP-Stolen.
Vurdering :
50.000 DKK Næste bud:
2447/515Aarhus
Sven Dalsgaard: "Planlagt ulykke", 1994. Sign. på bagsiden med titel og datering. Mixed media på krydsfinér. 60 x 40.
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
2447/518Aarhus
Jeppe Vontillius: Landskab med markfelter. Sign. IV. Olie på plade. 24 x 34.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2447/521Aarhus
Poul S. Nielsen: "Udsigt fra Bokul, Gudhjem". Sign. monogram. Olie på lærred. 31 x 41.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2447/524Aarhus
Jeppe Madsen-Ohlsen: Landevej med fritgående gæs. Sign. J. M-O. Olie på lærred. 34 x 43.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud:
2447/527Aarhus
Albert Bertelsen: Uden titel. 2006. Sign. Albert Bertelsen. Olie på lærred. 57 x 52.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud:
2447/530Aarhus
Niels Erik Skovballe: "To æbler". Sign. monogram, 2008. Olie på plade. 20 x 27.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2447/533Aarhus
Mogens Andersen: To kompositioner. Sign. MA. Raderinger. Lysmål hver 32 x 24. (2)
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2447/536Aarhus
Kaare Klint: “Faaborgstolen”. Et par armstole af mahogni. Sider og ryg udspændt med flet. (2)
Vurdering :
25.000–30.000 DKK Næste bud:
2447/539Aarhus
Peter Nicolaisen: Selvportræt. Sign. P.N. 30. Olie på plade. 46 x 37,5.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2447/542Aarhus
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
2447/545Aarhus
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
2447/548Aarhus
Ville Jais Nielsen: Nøgen kvindemodel. Sign. Ville J. N. 26. Olie på lærred. 107 x 63.
Vurdering :
12.000–25.000 DKK Næste bud:
2447/551Aarhus
Axel Salto: “Helhesten”. Sign. Salto, 202/260. Litografi i farver. Lysmål 67 x 50.
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
2447/554Aarhus
Ole Lejbach: "Sverige, Småland". 2007. Sign. på bagsiden med titel og datering. Olie på lærred. 80 x 80.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2447/557Aarhus
Majken á Grømma: "Skovbund". Sign. M á G. Olie på lærred. 80 x 100.
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Næste bud:
2447/560Aarhus
Kenn André Stilling: "Drømmen om blomster". 1988. Sign. Stilling 88. Olie på lærred. 100 x 82.
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Næste bud:
2447/563Aarhus
Charles Eames, Ray Eames: Loungestol med drejestel samt tilhørende skammel. Udført hos Vitra. (2)
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Næste bud:
2447/566Aarhus
Keld Moseholm: Figurer på hver side af en væg. Sign. KMJ. Skulptur af patineret bronze. H. 23. L. 32. B. 15,5.
Vurdering :
40.000 DKK Næste bud:
2447/569Aarhus
Poul Henningsen: "PH 4/3". Bordlampe af bruneret messing. Louis Poulsen. Ca. 1930. H. 54.
Vurdering :
25.000–30.000 DKK Næste bud:
2447/572Aarhus
Axel Salto: Kalabasformet vase af stentøj, dekoreret med gullig glasur. Sign. Salto. Unik. H. 17,5.
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Næste bud:
2447/575Aarhus
Michael Kvium: “Limelight Bastard”. Sign. Kvium 05, 3/150X. Litografi i farver. Bladstørrelse 23,5 x 23,5.
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Næste bud:
2447/578Aarhus
Vurdering :
12.000–15.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2447/581Aarhus
Børge Mogensen: "Folkestolen". Et sæt på otte stole af patineret eg. Sæde udspændt med flettet papirgarn. (8)
Vurdering :
12.000–15.000 DKK Næste bud:
2447/582Aarhus
Severin Hansen Jr.: Sofabord af palisander, top ilagt fliser af fajance. Haslev Møbelsnedkeri. H. 50. L. 133. B. 74.
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud:
2447/584Aarhus
Hans J. Wegner: "RY 5, RY 15 & RY 16". Reolsystem af eg. Udført hos Ry Møbler. H. 180,5. B. 200. D. 33/49. (6)
Vurdering :
12.000–15.000 DKK Næste bud:
2447/587Aarhus
Adam Fischer: En gående mallorcakvinde. Sign. Adam F, 54. Patineret bronze på base af granit. H. 60/96.
Vurdering :
25.000 DKK Næste bud:
2447/590Aarhus
Johannes Andersen: Seks stole af teak, betrukket i sæder med sort skind. Udført hos Uldum Møbelfabrik. (6)
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Næste bud:
2447/593Aarhus
Michael Kvium: “La Vida”. Sign. Michael Kvium 09, 50/100. Litografi i farver. Bladstørrelse 66×47.
Vurdering :
25.000–30.000 DKK Næste bud:
2447/594Aarhus
Børge Mogensen: "Den spanske stol". Et par armstole af eg, sæde og ryg med kernelæder. Fredericia Furniture. (2)
Vurdering :
30.000 DKK Næste bud:
2447/596Aarhus
Morten Skrøder Lund: Uden titel, 2018. Sign. Mixed media på lærred. 121 x 80. Uindrammet.
Vurdering :
20.000–25.000 DKK Næste bud:
2447/597Aarhus
Kaare Klint, Edvard Kindt-Larsen: “Mix”. Et par lænestole med stel af eg, sort skind. Carl Hansen & Søn. (2)
Vurdering :
20.000–25.000 DKK Næste bud:
2447/599Aarhus
Michael Kvium: “Sad Me”. Sign. Kvium 94, 31/50. Litografi i farver. Bladstørrelse 47,5 x 31,5. Uindrammet.
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Næste bud:
2447/600Aarhus
Hans Vangsø: Vase af stentøj, dekoreret med hvid glasur med mørke elementer. Stemplet monogram. Unik. H. 30,5.
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud:
2447/602Aarhus
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2447/605Aarhus
Michael Kvium: “Blind Me”. Sign. Kvium 94, 31/50. Litografi i farver. Bladstørrelse 47,5 x 31,5. Uindrammet.
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2447/606Aarhus
Ubekendt design: Loftslampe af teak, to skærme af opalglas med monteringer af messing. L. 93. Skærm h. 40.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud:
2447/608Aarhus
Sigurd Resell: “Falcon”. Et par lænestole med stel af forkromet stål, betrukket med brunt skind. (2)
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Næste bud:
2447/611Aarhus
Michael Kvium: “Pain Me”. Sign. Kvium 94, 31/50. Litografi i farver. Bladstørrelse 47,5 x 31,5. Uindrammet.
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Næste bud:
2447/614Aarhus
Dansk møbeldesign: Tre arvivskabe af eg med dobbelte jalousilåger. 1940'erne. Hver H. 228. B. 60. D. 39. (3)
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Næste bud:
2447/617Aarhus
Michael Kvium: “Mad Me”. Sign. Kvium 94, 31/50. Litografi i farver. Bladstørrelse 47,5 x 31,5. Uindrammet.
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Næste bud:
2447/620Aarhus
Hans J. Wegner: "CH 07". Tre-benet skalstol af sortlakeret lamineret træ. Carl Hansen & Søn.
Vurdering :
10.000 DKK Næste bud:
2447/623Aarhus
Ole Mynster Herold: "Formia", 2023. Usigneret. Granit. Unik. H. 18.
Vurdering :
5.000–6.000 DKK Næste bud:
2447/626Aarhus
Vurdering :
12.000–15.000 DKK Næste bud:
2447/629Aarhus
Nils Erik Gjerdevik: Uden titel. Sign. NE Gjerdevik 96, 4/75. Litografi i farver. Bladstørrelse 54 x 75.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud:
2447/632Aarhus
Mie Olise Kjærgaard: Uden titel. Sign. Mie Olise Kjærgaard, 34/40. Litografi i farver. Bladstørrelse 76 x 55.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
2447/635Aarhus
Knud Agger: Sommerlandskab. Sign. Agger. Olie på lærred. 65 x 76.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2447/638Aarhus
Tina Langhoff: Fire cylindriske vaser af porcelæn, delvist bearbejdet med stentøj. Alle sign. H. 5,5-19. (4)
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2447/641Aarhus
Sigurd Swane: Tulipaner i vase på et bord. Sign. SSW. Olie på lærred. 36 x 28.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2447/644Aarhus
Wiliam Skotte Olsen: To kompositioner. Begge sign. Håndkolorerede raderinger i farver. Lysmål hver 27 x 28. (2)
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud:
2447/647Aarhus
Wilhelm Freddie: "To personer i et interiør". 1965. Sign. Freddie, Verdelot, Maj 65. Tusch på papir. Lysmål 23 x 31.
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud:
2447/667Aarhus
Piet Mondrian, efter: Udstilligsplakat, 1968. Usign. Litografisk plakat. Bladstørrelse 60 x 84. Uindrammet.
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
2447/668Aarhus
Svend Engelund: Landskab med marker. Sign. SE. Olie på lærred monteret på plade. 23 x 28.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2447/669Aarhus
Henry Eriksen: Opstilling med blomster i en vindueskarm. Sign. Henry Eriksen. Olie på lærred. 45 x 37.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2447/670Aarhus
Wilhelm Freddie: "Mosede Strand". Sign. Freddie 1938; sign. og dateret med titel på bagsiden. Olie på plade. 29 x 34.
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Næste bud:
2447/671Aarhus
William Martin Smith: Klippekyst med oprørt brænding, Færøerne. Sign. WMS. Olie på lærred. 60 x 95. Uindrammet.
Vurdering :
5.000–6.000 DKK Næste bud:
2447/678Aarhus
Niels Sylvest: Uden titel. Sign. Sylvester 92, 27/197. Litografi. Lysmål 75 x 55.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud: