2447/708Lyngby
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2447/710Lyngby
Niels Kruse: Klippekyst, Færøerne, 1925. Sign. og dateret. Olie på malerplade. 21x28.
Vurdering :
10.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2447/711Lyngby
Peter Løvig Nielsen: Fritstående asymmetrisk skrivebord af teak med delvist kehlet kant. H. 73. L. 150. B. 89.
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Næste bud:
2447/715Lyngby
Axel Salto: Opstilling med konkylier og blade på et bord. Sign. Salto, 16/20. Radering. Lysmål 14,5×10.
Vurdering :
2.500 DKK Næste bud:
2447/717Lyngby
Arne L. Hansen: Uden titel. Sign. monogram 53; sign. med dedikation på bagsiden. Oile på plade. 39,5x29.
Vurdering :
5.000–6.000 DKK Næste bud:
2447/718Lyngby
Carl Falbe-Hansen: Baggård, Kapelvej. Nørrebro. Sign. C. Falbe-Hansen; sign. på bagsiden. Olie på plade. 40x31.
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud:
2447/719Lyngby
Jack Kampmann: Uden titel. Sign. Jack Kampmann. Olie på lærred. 35x27.
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud:
2447/720Lyngby
Hans J. Wegner: "PP 204". Sæt på fire armstole af mahogni. Betrukket med rødt skind. (4)
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Næste bud:
2447/721Lyngby
Florian Eymann: "Renaissance-bleu", 2016. Sign. og med titel og årstal på bagsiden. Olie på lærred. 46x38.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2447/722Lyngby
Anker Hoffmann: Stående kvinde, 57. Sign. monogram AH. Bronze. H. 50.
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Næste bud:
2447/723Lyngby
Mogens Andersen: Uden titel, 65. Sign. Mogens Andersen. Oliekridt på papir. Lysmål 21x28.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2447/724Lyngby
Ejner Larsen, Aksel Bender Madsen: Hvilestol af teak. Sæde samt ryg betrukket med patineret sort skind.
Vurdering :
2447/725Lyngby
Arne Bang: Lille vase af stentøj modelleret med gren med blade og bær. H. 8,5.
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2447/728Lyngby
Kay Nielsen: Komposition. Usigneret. Radering. Bladstørrelse 18,5x11,5.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud:
2447/729Lyngby
Knud Nielsen: Uden titel, 91. Sign. Knud N; sign. med datering på bagsiden. Olie på lærred 45x39.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud:
2447/732Lyngby
Philippe Starck: "Bonze". Et par sideborde/skamler i form af ansigter af hhv. forkromet og sortlakeret keramik. H. 47. (2)
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Næste bud:
2447/733Lyngby
Mogens Koch: Tre skabe samt tre sokler af massiv mahogni. H./B. 76. D. 36. (6)
Vurdering :
30.000 DKK Næste bud:
2447/734Lyngby
Le Corbusier, Charlotte Perriand, Pierre Jeanneret: “LC 2”. Et par Lænestole af forkromet stål, sort skind.
Vurdering :
20.000 DKK Næste bud:
2447/736Lyngby
Sonia Delaunay, efter: Musée National d'Art Moderne, 1967. Udstillingsplakat i farver. Bladstørrelse 55 x 40.
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud:
2447/737Lyngby
Axel P. Jensen: Sommerlandskab. Sign. Axel P.J. Olie på lærred. 35 x 48.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2447/738Lyngby
Søren Ankarfeldt: Uden titel. Sign. på bagsiden. Olie på lærred. 75 x 70.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2447/739Lyngby
Bjørn Wiinblad: Rund lysestage og vase af lertøj dekoreret med blad- og blomstermotiver i grønt og gult på lysegrå base. H. maks. 9,3. Diam. 13,3.
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
2447/740Lyngby
Karl Larsen: Stentøjsfigur modelleret i form af en liggende puma. Dekoreret med Sung glasur. Sign. monogram, 4/8, 20557. Kgl. P. H. 25. L. 38.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2447/741Lyngby
Axel Salto: Opstilling. Sign. Salto, eget tryk. Træsnit på kalkepapir. Visible mål 37x29,5.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud:
2447/742Lyngby
Georg Jacobsen: Opstilling, 1962. Sign. Georg Jacobsen. Litografi i farver. Lysmål 43x53.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2447/743Lyngby
Kai Nielsen: “Nina på Kuglen”. Sign. HAK, Danmark. Terrakotta. Udført hos Kähler. H. 81.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2447/744Lyngby
Peter Nyborg: "Le monde noir", 1969. Sign. Peter Nyborg; sign. med titel og datering på bagsiden. 90x130.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud:
2447/745Lyngby
Des Asmussen: En samling på otte karikaturtegninger. Sign. Des Asmussen. Tusch på papir. Bladstørrelse 12,5x20.
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
2447/747Lyngby
Kay Nielsen: "I Rampens Lys", skitse. Usign. Blyant og akvarel på papir. Bladstørrelse 25x17. Uindrammet.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
2447/748Lyngby
Kai Nielsen: Nina på Kuglen”. Sign. HAK, Danmark. Terrakotta. Udført hos Kähler. H. 65.
Vurdering :
2447/749Lyngby
Hans J. Wegner: “AP 62”. Tre pers. sofa med stel af palisander. Hynder i sæde og ryg samt sider betrukket med sort skind.
Vurdering :
10.000–15.000 DKK Næste bud:
2447/750Lyngby
Hanne Varming: Figurgruppe, 2002. Sign. HV. Lertøj. H. 43.
Vurdering :
3.000–5.000 DKK Næste bud:
2447/751Lyngby
Herdis Gelardi: "Blomster", 1957. Sign. Herdis Gelardi. Olie på masonit. 73 x 59.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2447/755Lyngby
Rolf Rastad & Adolf Relling: Skænk af teak. Front med fire låger. Invendigt med skuffer og opbevaring. H. 82. L. 220. D. 46.
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Næste bud:
2447/758Lyngby
Mogens Andersen: Komposition, 1967. Sign. Mogens Andersen, 4/10. Litografi. Bladstørrelse 76x53,5.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2447/760Lyngby
Gerhard Henning: Liggende model. Usign. Patineret gips. H. incl. base af træ 11. L. 37.
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Næste bud:
2447/762Lyngby
Holger Jacobsen: Uden titel, 1968. Sign. Holger Jacobsen. Sign. og dateret på bagsiden. Olie på lærred. 60x51.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2447/776Lyngby
Svend-Allan Sørensen: Uden titel, 1999. Sign. på bagsiden. Akryl på lærred. 150 x 90. Uindrammet.
Vurdering :
4.000–5.000 DKK Næste bud:
2447/779Lyngby
Ulrich Kvist: Gule huse. Sign. Ulrich Kvist. Olie på plade. 105 x 123.
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud:
2447/780Lyngby
Kirsten Kjær: Dobbeltportræt. Sign. Kirsten 42. Olie på lærred. 95 x 101.
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Næste bud:
2447/781Lyngby
Kai Lindemann: Uden titel, 1965. Sign. på bagsiden. Olie på lærred. 89 x 115.
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Næste bud:
2447/782Lyngby
Ulrik Weck: "Fuck Off!", 1997. Sign. med titel og datering på bagsiden. Olie på plade. Hver 61 x 61. (4)
Vurdering :
12.000–15.000 DKK Næste bud:
2447/783Lyngby
Allan Schmidt: "Det grønne rum". Sign. AS; sign. med titel og og datering på bagsiden. Olie på lærred. 81 x 70.
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud:
2447/784Lyngby
Ann Sophie Stærk: Komposition. Sign. på bagsiden. Olie på lærred. 120 x 110. Uindrammet.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud:
2447/797Lyngby
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
2447/798Lyngby
Robert Jacobsen: Uden titel, 1960. Sign. Rob. Jacobsen. Akvarel og oliekridt på papir. Bladstørrelse 50×64.
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2447/799Lyngby
Salvador Dali: "La vida es sueno". Tryksign. 1963 samt sign. Dali, 6/75. Radering. Bladstørrelse 28,5x38.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud:
2447/800Lyngby
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Næste bud:
2447/801Lyngby
Erik Höglund: Ti-armet lysekrone af støbejern. Talrige glasprismer, enkelte præget med ansigter og fisk i relief. H. 95.
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
2447/802Lyngby
Charlotte Walentin: Uden titel. Usign. Mixed media. Farvet tråd på plexiglas. 60x65. Uindrammet.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud:
2447/803Lyngby
Jan S. Hansen: "World Index 2", 2005. Sign. med titel på blændrammen. UV print på lærred. 70x50.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
2447/804Lyngby
Asger Jorn: Komposition fra Jubilæumsserien. Sign. Jorn 63. Litografi i farver. Bladstørrelse 46x62.
Vurdering :
2447/805Lyngby
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2447/806Lyngby
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
2447/807Lyngby
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
2447/808Lyngby
Justin Hager: To kompositioner, 2014. Begge sign. på bagsiden. Olie på plade. 30,5 x 30,5. Uindrammet. (2)
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
2447/809Lyngby
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
2447/810Lyngby
Preben Wölck: Uden titel, 1973. Sign. Wölck med datering på bagisden. Olie på masonit. 40x34,5.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2447/811Lyngby
Kurt Leopold Seligmann: "Acteon", 1947. Sign. K. Seligmann, 0/70. Radering. Lysmål 32 x 24.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud:
2447/812Lyngby
Bjørn Wiinblad: Cirkulært tæppe af uld dekoreret med roser, bladværk og ranker i grønne nuancer på grå base.
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Næste bud:
2447/813Lyngby
Kay Simmelhag: Opstilling, 1948. Sign. og dateret på bagsiden. Olie på lærred. 64x80. Uindrammet.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2447/814Lyngby
Thorvald Hagedorn-Olsen: Udsigt over Roskilde fjord. Sign. Hagedorn-Olsen. Olie på lærred. 27 x 35.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: