2447/934Aarhus
Børge Mogensen: Tre-personers sofa samt lænestol med brunt skind. Udført hos Fredericia Stolefabrik. L. 186. (2)
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud:
2447/935Aarhus
Rolf Benz: Sovesofa på medeben af stål, betrukket med sort uld. Udført hos Rolf Benz. L. 240.
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
2447/936Aarhus
Nanna Ditzel: "Trinidad". Seks stole med stel af stål, gennembrudt sæde og ryg af sortlaseret ask. (6)
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
2447/937Aarhus
Dansk møbeldesign: Skab af eg, front med to låger med udskæringer. 1970'erne. H. 130. B. 130. D. 42.
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
2447/938Aarhus
Dansk møbeldesign: Et par lænestole med ben og armlæn af bejdset bøg, betrukket med rosa uld. 1940'erne. (2)
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
2447/939Aarhus
Lisbeth Sallingboe: Cirkulært sofabord af massiv fyr, top ilagt fliser med brun og grønlig glasur. H. 52. Diam. 124.
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
2447/940Aarhus
Vurdering :
5.000 DKK Næste bud:
2447/941Aarhus
Dansk møbeldesign: Fritstående skrivebord af palisander, front med skuffer, bagside med hylder. H. 72. L. 155. B. 74.
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Næste bud:
2447/942Aarhus
Dansk design: Par udendørslamper af patineret kobber. 1950-60'erne. H. 43. L. 27. (2)
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud:
2447/943Aarhus
Dansk design: Højdejustérbar standerlampe af brunlakeret metal og mesing med skærm af opalglas. H. 123-150.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2447/944Aarhus
Dansk design: Bordlampe af messing med svunget stel, fatning af bakelit. 1940-50'erne. H. 45.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2447/945Aarhus
Gunnar Nylund: "Rubus". Krukke og vase af stentøj, dekoreret med mørk blå glasur. Rörstrand. H. 13 og 22,5. (2)
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2447/946Aarhus
Dansk design: Bordlampe af messing med perforeret skærm. 1950-60'erne. H. 26.
Vurdering :
2.500 DKK Næste bud:
2447/947Aarhus
Ib Eisner: Gåtur i Dyrehaven. Sign. Ib Eisner. Olie på lærred. 41 x 52.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud:
2447/948Aarhus
Poul Nørreklit: Spisebord af stål og hvid formica med én tillægsplade. Selectform. H. 69. L. 160/220. B. 90,5.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud:
2447/949Aarhus
Ib Eisner: "Vinter, Dyrehaven". Sign. Ib Eisner. Olie på lærred. 36 x 42.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud:
2447/950Aarhus
Jens Sørensen: Parti fra Bakken. Sign. monogram. Olie på lærred monteret på plade. 29,5 x 40.
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
2447/951Aarhus
Rudi Olsen: "Regn". Sign. på bagsiden Rudi 1965. Olie på lærred. 30 x 40.
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
2447/952Aarhus
Dansk design: To papirkurve af sort og brunt kernelæder. Udført hos Adax, m.fl. H. 30 og 32,5. Diam. 25,5 og 25. (2)
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
2447/953Aarhus
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
2447/954Aarhus
Vurdering :
1.200 DKK Næste bud:
2447/955Aarhus
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
2447/956Aarhus
Ib Eisner: "Regn op under aften, vinter". Sign. Ib Eisner; sign. og betitlet på bagsiden. Olie på lærred. 36 x 42.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud:
2447/957Aarhus
Alfred Christensen, m.fl.: To lænestole med ben af bøg og eg, betrukket med blåt velour. 1940'erne. (2)
Vurdering :
2.500 DKK Næste bud:
2447/958Aarhus
Peter Hvidt, Orla Mølgaard-Nielsen: Sofabord af massiv teak med opklappelige plader. H. 55,5. L. 129,5/181. B. 56.
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
2447/959Aarhus
Børge Mogensen: Et par lænestole med ben af nød, ryg, sider og løse hynder med sort skind. Model 2207. (2)
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
2447/960Aarhus
Niels Erik Skovballe: "To". Sign. monogram 2020. Olie på plade. 18,5 x 26,5.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
2447/961Aarhus
Kim Holm: Fire skåle af stentøj, dekoreret med hvidlige glasurer med farvede elementer. H. 7-9,5. Diam./B. 11-23. (4)
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
2447/962Aarhus
Freddy Eriksen: Landskab med figur. Sign. Freddy E. Olie på lærred. 61 x 60.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2447/963Aarhus
Kay Bojesen: To skåle og krukke af massiv teak. Stemplet. Diam. 8,5-23,5. (3)
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2447/964Aarhus
Poul Henningsen: "PH-3/2". To pendler med skærme af opalglas, forkromet fatningshus. Louis Poulsen. Diam. 28. (2)
Vurdering :
4.000–5.000 DKK Næste bud:
2447/965Aarhus
Vurdering :
4.000–5.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2447/966Aarhus
A. F. Rasmussen: Rundt fad af sterlingsølv, fane smedet med trådornamentik. Dessin 510B. 20. årh.s midte. Diam. 39,5 cm
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Næste bud:
2447/967Aarhus
Jo Hammerborg: "Monolit". Standerlampe med stel af aluminium og sortlakeret træ. Udført hos Fog & Mørup. H. 170.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2447/968Aarhus
Ubekendt kunstner, 20. årh.: Uden titel. Sign. monogram. Olie og akvarel på papir. Lysmål 40 x 54.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2447/969Aarhus
Dansk møbeldesign: Skrivebord af palisander, front med seks skuffer og bagside med hylde. H. 73. L. 140. B. 69.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2447/970Aarhus
Johannes Andersen: Sofabord af palisander med udtræk og skuffe. Udført hos C.F. Christensen. H. 52. L. 158. B. 63.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2447/971Aarhus
Peter Hvidt, Orla Mølgaard-Nielsen: Sofabord af massiv palisander. Udført hos France & Søn. H. 49. L. 146. B. 52.
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2447/972Aarhus
Marc Chagall: Nature morte, Paris 1957. Usign. Litografi i farver. Lysmål 24 x 19. Rammemål 43,5 x 36.
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
2447/973Aarhus
Cirkulært fad af patineret bronze, indvendigt støbt med motiv i relief. Stemplet Tinos Bronce. Diam. 27.
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2447/974Aarhus
Gerard van den Berg: "Loge". Et par lænestole med tilhørende skamler, betrukket med brunt skind. Montis. (4)
Vurdering :
12.000–15.000 DKK Næste bud:
2447/975Aarhus
Folke Ohlsson: Lænestol med ben af bejdset bøg. Sæde, sider, ryg og nakkepude betrukket med rødt uld.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2447/976Aarhus
Karl Schrøder: Lænestol med stel af bøg, udspændt i sæde og ryg med søgræs. Fritz Hansen. 1930-40'erne.
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
2447/978Aarhus
Dansk møbeldesign: Overpolstret lænestol med ben af mørkbejdset bøg, betrukket med rosa velour. 1930-40'erne.
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud:
2447/979Aarhus
Børge Mogensen: Serveringsvogn af eg med hylder af sort formica. Fredericia Stolefabrik. H. 65. L. 77. B. 52.
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud:
2447/980Aarhus
Dansk møbeldesign: Skænk af teak og eg, front med tre skuffer og to jalousilåger. H. 132,5. B. 151,5. D. 43,5.
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
2447/981Aarhus
Hans Engholm, Svend Åge Willumsen: Cirkulært bakkebord af eg på foldestel med tilspidsende ben. H. 42. Diam. 45.
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2447/982Aarhus
Studio Job: "Playtime". Skammel/puf i form af volleyball, betrukket med brunt skind. Montis. H. 46. Diam. 50.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2447/983Aarhus
Alfred Klitgaard, Bodil Eje: Æske af palisander. Udført og stemplet hos Klitgaard. H. 12,5. B. 10,5. D. 5,5.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud:
2447/984Aarhus
Karin Nathorst Westfelt: "Over stene", 1975. Sign. KNW, 75. Olie på lærred. 55 x 48.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2447/985Aarhus
Esben Hanefelt Kristensen: "En kærlig hilsen fra den anden side af spejlet", 2017. Sign. Olie på masonit. 20 x 20.
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud:
2447/986Aarhus
Gunleif Grube: Landskab fra Færøerne. Sign. Gunleif 86. Olie på lærred. 40 x 50.
Vurdering :
5.000 DKK Næste bud:
2447/987Aarhus
Arne L. Hansen: Uden titel. Sign. på bagsiden Arne L. Hansen. Relief af stentøj. 39 x 45,5.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2447/988Aarhus
Thorvald Hagedorn-Olsen: Vinterlandskab. Sign. Hagedorn-Olsen. Olie på lærred. 46 x 56.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2447/989Aarhus
Casper Eliasen: Uden titel. Sign. C. Eliasen. Akryl på lærred. 120 x 120. Uindrammet.
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud:
2447/990Aarhus
Jørgen Jakobsen: "Blomstrende gult", 1980. Sign. med titel og datering på bagsiden. Olie på lærred. 80 x 61.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: