2447/815Lyngby
Frederik Næblerød: Komposition. Sign. F. N. 2020, 268/350. Akvarel på papir. Bladstørrelse 32 x 24. Uindrammet.
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
2447/816Lyngby
Per Arnoldi: Forarbejde til krukke. Sign. Arnoldi. Mixed media på papir. 71x51.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
2447/817Aarhus
Gérard Titus-Carmel: “Boréales” - papier collé no. 3". 1986. Sign. Papircollage monteret på lærred. 100 x 81.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2447/818Lyngby
Dansk møbeldesign: Fire-pers. sofa af palisander. Betrukket med blå/sort nistret silkestof.
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Næste bud:
2447/819Lyngby
Erik Höglund: Seks-armet lysekrone af messing med talrige prismer af klart glas. Udført hos Boda. H. 74. Diam. ca. 45. Lystyllers indv. diam. 2,3.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2447/820Lyngby
Mogens Andersen: Uden titel. To kompositioner, 1956. Sign. Mogens Andersen. Litografi i farver. 60x50 og 50x55. (2)
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2447/821Lyngby
Kay Bojesen: Stor abe af patineret teak og limbatræ. Bevægeligt hoved, arme og ben. H. 48.
Vurdering :
15.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2447/822Lyngby
Jørgen Rømer: "Revisions-Forberedelser", 93. Sign. Blyant og akvarel på papir. Bladstørrelse 23,5x17,5.
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
2447/823Lyngby
Bjørn Wiinblad: Tre tallerkner af lertøj dekoreret med blomsterdekor i grønne, brune og lyserøde nuancer på lysegrå base. (3)
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2447/824Lyngby
Poul Henningsen: "Spørgsmålstegnet", "P.H.-2/2". Bordlampe af bruneret messing. Skærm af gulmalet matglas. Udført hos Louis Poulsen.
Vurdering :
30.000–40.000 DKK Næste bud:
2447/825Lyngby
Søren Nissen, Ebbe Gehl: Skrivebord af nøddetræ med stel af rustfrit stål, sarg med fire skuffer. Model AK 1340.
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Næste bud:
2447/826Lyngby
Christian Lemmerz: Uden titel. Sign. Christian 90, med dedikation 'Til H.'. Blyant på papir. Bladstørrelse 29,5 x 21.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud:
2447/827Lyngby
Bjørn Wiinblad: Fire tallerkner af lertøj dekoreret med blå glasur. Usign. Varierende mål. (4)
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud:
2447/828Aarhus
Dansk møbeldesign: To lænestole med ben af bejdset bøg, betrukket med blomstret møbelstof. 1930-40'erne. (2)
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud:
2447/829Lyngby
Niels Bendtsen: "Tokyo". Et par armstole af hvidlakeret træ. Sæde med flettet rattan. (2)
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
2447/830Aarhus
Valdemar Petersen: To krukker og to skåle af stentøj, dekoreret med grøn- og brunlige glasurer. H. 3,5-15,5. (4)
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2447/831Aarhus
Mads Madsen: Uden titel. Sign. Mads. Olie på lærred. 100 x 72.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
2447/832Lyngby
Johannes Andersen: Bar af palisander, prydet med cirkelformede indlægninger. 1960-70'erne. H. 112. B. 115. D. 40/67.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2447/833Lyngby
Erik Buck: Fire barstole med stel af palisander. Sæde betrukket med sort skind. (4)
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Næste bud:
2447/834Lyngby
Mogens Koch: To skabe samt to sokler af massiv mahogni. H./B. 76. D. 36. (4)
Vurdering :
12.000 DKK Næste bud:
2447/835Aarhus
Wilhelm Freddie: Komposition. Sign. Freddie 69. Litografi i farver. Lysmål 34 x 24.
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
2447/836Aarhus
Ejler Bille: Tre kompositioner. Sign. Ejler Bille. Tre litografier. Bladstørrelse hver 24 x 17,5. (3)
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud:
2447/837Lyngby
Erik Höglund: Et par gulvstager af støbejern, hver med fire buende lysarme med løse kupler af klart glas. H. 100. (2)
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2447/838Aarhus
Dansk design: Et par justérbare væglamper af messing. 1950'erne. L. 29. (2)
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2447/839Aarhus
Lucebert: Uden titel. Sign. Lucebert, 55/100. Litografi i farver. Lysmål 75 x 55.
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
2447/840Aarhus
Erik Rahr: Vase af stentøj, dekoreret med brun glasur med grene i let relief. Sign. monogram. H. 12,5.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2447/841Lyngby
Bjørn Wiinblad: En tallerken og fad af lertøj, tallerken modelleret med svejfet kant. Dekoreret med blåglaseret dekor på lysegrå base. (2)
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud:
2447/842Aarhus
Bjørn Wiinblad: To opsatser af lertøj, modelleret i form af kvinder. Sign. monogram 75 og 79. H. 30 og 34. (2)
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
2447/843Aarhus
Kay Bojesen: Nøddeknækker af patineret bøg, udskåret i form af Th. Stauning. Stemplet k.b. eneret. L. 21.
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
2447/844Aarhus
Severin Hansen Jr.: Sidebord af teak med underliggende hylde med flet. Haslev Møbelsnedkeri. H. 36. L. 57. B. 37.
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud:
2447/845Lyngby
Erik Höglund: Seksarmet lysekrone af smedejern med kupler af ravfarvet glas og cirkulære ornamenter af klart glas med påtrykte ansigtsmotiver. H. 90.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2447/847Aarhus
Mogens Andersen: Uden titel. Sign. MA. Tusch og akvarel på papir. Bladstørrelse 65 x 50. Uidnrammet.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2447/848Lyngby
Kai Kristiansen, Johannes Andersen: Spisestue af palisander, bestående af spisebord og fire armstole. (5)
Vurdering :
2447/849Lyngby
Arne Wahl Iversen: Fritstående skrivebord af palisander med messingbøjle, front med to skuffer i sarg, top med skuffe og rum.
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2447/850Lyngby
Le Corbusier, Charlotte Perriand, Pierre Jeanneret: “LC 2”. Et par Lænestole af forkromet stål, sort skind. (2)
Vurdering :
20.000 DKK Næste bud:
2447/851Lyngby
Poul Henningsen: "Spørgsmålstegnet", "P.H.-2/2". Bordlampe af bruneret messing. Skærme af ravfarvet glas. Udført hos Louis Poulsen.
Vurdering :
25.000 DKK Næste bud:
2447/852Lyngby
Børge Mogensen: Øreklapstol med ben af teak. Sæde, sider og ryg betrukket med rød/brunt skind.
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2447/853Lyngby
Mogens Hansen Møbler: Serveringsvogn af palisander med underliggende hylde. H. 61. L. 75/104. B. 49.
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2447/854Lyngby
Frode Holm: Cirkulært sofabord af elm. Top med løs glasplade. H. 59. Diam. 84.
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
2447/855Lyngby
Børge Mogensen: Sofabord af massiv eg. Model 262. Udført hos Fredericia Stolefabrik. H. 54. L. 186. B. 69.
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
2447/856Lyngby
Poul Henningsen: "PH 3/2 Akademi”. Lysekrone med stel af forkromet metal, skærme af opalglas. Diam. 68.
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Næste bud:
2447/857Lyngby
Poul Henningsen: Sæt på tre stole samt bord af stål. Stole betrukket med lyst skind. Bordtop af gummi. (4)
Vurdering :
10.000 DKK Næste bud:
2447/858Lyngby
Niels O. Møller: Sæt på ti stole af sortlakeret træ. Sæde med flettet papirgarn. (10)
Vurdering :
12.000–15.000 DKK Næste bud:
2447/859Lyngby
Hans Olsen: Fritstående tre-pers. sofa med ben af palisander. Sæde, sider og ryg betrukket med grønt skind. L. 178
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
2447/860Aarhus
Niels Erik Skovballe: "Smørblomster i Musselmalet kop". Sign. monogram 23. Olie på plade. 19,5 x 26,5.
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud:
2447/861Aarhus
Poul Henningsen: "PH-3/2". Pendel med skærme af opalglas, forkromet fatningshus. Louis Poulsen. Diam. 28.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud:
2447/862Aarhus
Graham Wilson: Uden titel. Sign. Wilson, 2/21 2018. Lærred monteret på papir. Bladstørrelse 40 x 40.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
2447/863Lyngby
Poul M. Volther: “Corona”. Drejestol med stel af matforkromet stål. Sæde og ryg betrukket med sort skind.
Vurdering :
12.000–15.000 DKK Næste bud:
2447/864Lyngby
Børge Mogensen: "Medestolen". Et par lænestole og skamler af eg. Betrukket med ternet uld. (4)
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud:
2447/865Aarhus
Gerd Bøgelund: Fire vaser og fyrfadsstage af stentøj, dekoreret med brune glasurer. Kgl. P. H. 10-15,5. (5)
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud:
2447/866Aarhus
Leif Sylvester: "Grinedreng". Sign. Sylvester. Figur af delvist glaseret stentøj. H. 15.
Vurdering :
2447/867Aarhus
Jan Christensen: "Landskab". 2024. Signeret. Olie på lærred. 100 x 140. Uindrammet.
Vurdering :
5.000 DKK Næste bud:
2447/868Aarhus
Kay Bojesen: Bloddonorsæt. Tête à tëte af porcelæn. Bing & Grøndahl. Bakke Diam. 27. (6)
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2447/869Aarhus
Anders Scrmn Meisner: "Sailors, Fools and the Wrath of God". 2015. Sign. Scrmn. Gouache på papir. 41 x 30.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
2447/870Aarhus
Finn Juhl: Stol med stel af sortlakeret eg, betrukket med gråligt møbelstof. Model 108. Udført hos House of Finn Juhl.
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud:
2447/871Aarhus
Ubekendt maler, 20. årh.: Uden titel. Usigneret. Olie på træ. 9,5 x 92.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2447/872Aarhus
Leif Sylvester: "En hovedperson". 2009. Rundt fad af polykromt glas. Sign. Galerie Moderne. Diam. 38.
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2447/873Aarhus
Gutte Eriksen: Vase og lågkrukke af hårdtbrændt lertøj, dekoreret med Borax glasur. H. 13,5 og 9. (2)
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
2447/874Aarhus
Leif Sylvester: "Stribet hund". Sign. Sylvester. Figur af polykromt glaseret stentøj. H. 12,5. B. 12.5. D. 3.
Vurdering :
2447/875Aarhus
Svend Engelund: Landskab. Sign. SE. Olie på masonit. 26 x 37.
Vurdering :
5.000 DKK Næste bud:
2447/876Lyngby
Mogens Koch: Et par bogreoler af massiv teak. Inkl. to sokler. H./B. 76. D. 27,5. (4)
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2447/877Aarhus
Erik Bruun Mortensen: "Stækket vinge". Usign. Delvis poleret granit. H. 96.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud: