2447/559Lyngby
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Næste bud:
2447/560Aarhus
Kenn André Stilling: "Drømmen om blomster". 1988. Sign. Stilling 88. Olie på lærred. 100 x 82.
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Næste bud:
2447/561Lyngby
Hans J. Wegner: “Påfuglestolen”. Lænestol af formbøjet ask, sæde af flettet papirgarn.
Vurdering :
25.000 DKK Næste bud:
2447/562Lyngby
Peter Martensen: Portræt af Gerly. Sign. PM 1984. Blyant på papir. Bladstørrelse 66 x 49.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2447/563Aarhus
Charles Eames, Ray Eames: Loungestol med drejestel samt tilhørende skammel. Udført hos Vitra. (2)
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Næste bud:
2447/564Lyngby
Arne Norell: “Ari”. Et par lænestole med stel af forkromet stål, løs hynde betrukket med brunt skind. (2)
Vurdering :
25.000 DKK Næste bud:
2447/565Lyngby
Nina Kleivan: "Allegrezza", 1988. Sign. med titel og datering på bagsiden. Olie på lærred. 73 x 100.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2447/566Aarhus
Keld Moseholm: Figurer på hver side af en væg. Sign. KMJ. Skulptur af patineret bronze. H. 23. L. 32. B. 15,5.
Vurdering :
40.000 DKK Næste bud:
2447/567Lyngby
Janine Janet: Stor figur af fajance modelleret i form af hane. H. 53.
Vurdering :
15.000 DKK Næste bud:
2447/568Lyngby
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Næste bud:
2447/569Aarhus
Poul Henningsen: "PH 4/3". Bordlampe af bruneret messing. Louis Poulsen. Ca. 1930. H. 54.
Vurdering :
25.000–30.000 DKK Næste bud:
2447/570Lyngby
Gunhild Rudjord: Cirkulært fad af lertøj, med indridset blomstermotiv i relief. Dekoreret med cremehvid, blå, og grønbrun glasur. Diam. 35.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
2447/571Lyngby
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
2447/572Aarhus
Axel Salto: Kalabasformet vase af stentøj, dekoreret med gullig glasur. Sign. Salto. Unik. H. 17,5.
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Næste bud:
2447/573Lyngby
Bjørn Wiinblad: Et par kandelabre af lertøj modelleret i form af rytter med hest. Sign. monogram, L.5. (2)
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2447/574Lyngby
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Næste bud:
2447/575Aarhus
Michael Kvium: “Limelight Bastard”. Sign. Kvium 05, 3/150X. Litografi i farver. Bladstørrelse 23,5 x 23,5.
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Næste bud:
2447/576Lyngby
Hans J. Wegner: “JH 719”. Lænestol med stel af originalt rødlakeret bøg. Hynder i sæde samt nakke betrukket med sandfarvet kanvas.
Vurdering :
20.000–25.000 DKK Næste bud:
2447/577Lyngby
Anne Vilsbøll: "Swan Lake II". Sign. AV 98. Olie på papir monteret på lærred. 102 x 80.
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Næste bud:
2447/578Aarhus
Vurdering :
12.000–15.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2447/579Lyngby
Mogens Koch: Et par skabe af massiv eg. Et skab med seks udtræksbakker. H./B. 76. D. 36. (2)
Vurdering :
12.000 DKK Næste bud:
2447/580Lyngby
Jan Sivertsen: "Angel red/green", 1990. Sign. på bagsiden. Mixed media på lærred. 100 x 81. Uindrammet.
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud:
2447/581Aarhus
Børge Mogensen: "Folkestolen". Et sæt på otte stole af patineret eg. Sæde udspændt med flettet papirgarn. (8)
Vurdering :
12.000–15.000 DKK Næste bud:
2447/582Aarhus
Severin Hansen Jr.: Sofabord af palisander, top ilagt fliser af fajance. Haslev Møbelsnedkeri. H. 50. L. 133. B. 74.
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud:
2447/583Lyngby
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2447/584Aarhus
Hans J. Wegner: "RY 5, RY 15 & RY 16". Reolsystem af eg. Udført hos Ry Møbler. H. 180,5. B. 200. D. 33/49. (6)
Vurdering :
12.000–15.000 DKK Næste bud:
2447/585Lyngby
Mogens Koch: Reolvæg af massiv mahogni, bestående af to skabe, to bogreoler og to sokler. (6)
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Næste bud:
2447/586Lyngby
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2447/587Aarhus
Adam Fischer: En gående mallorcakvinde. Sign. Adam F, 54. Patineret bronze på base af granit. H. 60/96.
Vurdering :
25.000 DKK Næste bud:
2447/588Lyngby
Egon Bro Petersen: Kommode af teak. Front med otte skuffer og greb. H. 80. B. 84. D. 48.
Vurdering :
20.000 DKK Næste bud:
2447/589Lyngby
Inger Hanmann: Uden titel. Sign. I.H. Olie på lærred. 185 x 135
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
2447/590Aarhus
Johannes Andersen: Seks stole af teak, betrukket i sæder med sort skind. Udført hos Uldum Møbelfabrik. (6)
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Næste bud:
2447/591Lyngby
Verner Panton: Et sæt på ti stole med stel af sortlakeret stål. Betrukket med petroleumsfarvet skind. (10)
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Næste bud:
2447/592Lyngby
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
2447/593Aarhus
Michael Kvium: “La Vida”. Sign. Michael Kvium 09, 50/100. Litografi i farver. Bladstørrelse 66×47.
Vurdering :
25.000–30.000 DKK Næste bud:
2447/594Aarhus
Børge Mogensen: "Den spanske stol". Et par armstole af eg, sæde og ryg med kernelæder. Fredericia Furniture. (2)
Vurdering :
30.000 DKK Næste bud:
2447/595Lyngby
Corneille: To kompositioner. Sign. Corneille 78, 41/150 og 50/150. Serigrafi i farver. Bladstørrelse 76 x 56. (2)
Vurdering :
5.000 DKK Næste bud:
2447/596Aarhus
Morten Skrøder Lund: Uden titel, 2018. Sign. Mixed media på lærred. 121 x 80. Uindrammet.
Vurdering :
20.000–25.000 DKK Næste bud:
2447/597Aarhus
Kaare Klint, Edvard Kindt-Larsen: “Mix”. Et par lænestole med stel af eg, sort skind. Carl Hansen & Søn. (2)
Vurdering :
20.000–25.000 DKK Næste bud:
2447/598Lyngby
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
2447/599Aarhus
Michael Kvium: “Sad Me”. Sign. Kvium 94, 31/50. Litografi i farver. Bladstørrelse 47,5 x 31,5. Uindrammet.
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Næste bud:
2447/600Aarhus
Hans Vangsø: Vase af stentøj, dekoreret med hvid glasur med mørke elementer. Stemplet monogram. Unik. H. 30,5.
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud:
2447/601Lyngby
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud:
2447/602Aarhus
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2447/603Lyngby
Per Lütken: "Lava". Firsidet vase af primært turkisblåt, hvidt og brunt glas. Sign. monogram, Holmegaard, 2870. H. ca. 25,5.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2447/604Lyngby
Poul Janus Ipsen: "17. august VII". Sign. på bagsiden. Olie på lærred. 100 x 80.
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Næste bud:
2447/605Aarhus
Michael Kvium: “Blind Me”. Sign. Kvium 94, 31/50. Litografi i farver. Bladstørrelse 47,5 x 31,5. Uindrammet.
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2447/606Aarhus
Ubekendt design: Loftslampe af teak, to skærme af opalglas med monteringer af messing. L. 93. Skærm h. 40.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud:
2447/607Lyngby
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud:
2447/608Aarhus
Sigurd Resell: “Falcon”. Et par lænestole med stel af forkromet stål, betrukket med brunt skind. (2)
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Næste bud:
2447/610Lyngby
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2447/611Aarhus
Michael Kvium: “Pain Me”. Sign. Kvium 94, 31/50. Litografi i farver. Bladstørrelse 47,5 x 31,5. Uindrammet.
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Næste bud:
2447/613Lyngby
Maurice Estève: "Rubeuse", 1973. Sign. Estève, 7/60. Litografi i farver. Lysmål 51 x 47.
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2447/614Aarhus
Dansk møbeldesign: Tre arvivskabe af eg med dobbelte jalousilåger. 1940'erne. Hver H. 228. B. 60. D. 39. (3)
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Næste bud:
2447/616Lyngby
Paul Høm: Dreng drikkende af kop. Sign. Høm 41. Olie på lærred. 60 x 70.
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2447/617Aarhus
Michael Kvium: “Mad Me”. Sign. Kvium 94, 31/50. Litografi i farver. Bladstørrelse 47,5 x 31,5. Uindrammet.
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Næste bud:
2447/619Lyngby
Gustaf Wolmar: Opstilling. Sign. G.W. Olie på lærred. 98 x 80.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2447/620Aarhus
Hans J. Wegner: "CH 07". Tre-benet skalstol af sortlakeret lamineret træ. Carl Hansen & Søn.
Vurdering :
10.000 DKK Næste bud:
2447/622Lyngby
Povl Schrøder: Opstilling i vindueskarm. Sign. Povl Schrøder. Olie på lærred. 78 x 92.
Vurdering :
4.000–5.000 DKK Næste bud:
2447/623Aarhus
Ole Mynster Herold: "Formia", 2023. Usigneret. Granit. Unik. H. 18.
Vurdering :
5.000–6.000 DKK Næste bud:
2447/625Lyngby
Mogens Andersen: Uden titel. Sign. MA 1995. Akvarel på papir. Lysmål 24 x 16.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2447/626Aarhus
Vurdering :
12.000–15.000 DKK Næste bud: