-
2447/876Lyngby
Mogens Koch: Et par bogreoler af massiv teak. Inkl. to sokler. H./B. 76. D. 27,5. (4)
Sælges
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2447/877Aarhus
Erik Bruun Mortensen: "Stækket vinge". Usign. Delvis poleret granit. H. 96.
Sælges
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud:
-
2447/878Aarhus
Mogens Hertz: Interiør med mor og børn. Sign. Hertz. Olie på lærred. 91 x 131.
Sælges
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud:
-
2447/879Aarhus
Karl Larsen: Kanalparti. Sign. Karl Larsen. Olie på lærred. 55 x 74.
Sælges
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2447/880Aarhus
Lis Zwick: "Flaskepost til Jørgen sørøvere, fra Lis havfrue". Sign. Akvarel og tusch på papir. Bladstørrelse 20 x 28 cm.
Sælges
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2447/881Lyngby
Severin Hansen Jr.: Fritstående skrivebord af patineret teak, opsat på tilspidsende ben. Front med fire skuffer i sarg.
Sælges
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2447/882Lyngby
Børge Mogensen: To-personers sofa med ben af kirsebærtræ, sæde, ryg, sider samt løse hynde betrukket med sort skind.
Sælges
Vurdering :
12.000–15.000 DKK Næste bud:
-
2447/883Lyngby
Mogens Koch: Skab og sokkel af massiv eg. Udført og mærket hos Rud. Rasmussens Snedkerier. H./B. 76. D. 36. (2)
Sælges
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
-
2447/884Lyngby
Bruno Mathsson: “Pernilla 3”. Chaiselong af formbøjet, lamineret bøg. Sæde samt ryg udspændt med sandfarvede gjorde.
Sælges
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Næste bud:
-
2447/885Lyngby
Kaare Klint: "Safaristolen". Et par armstole af bejdset ask. Sæde og ryg med sort kanvas. (2)
Sælges
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
-
2447/886Lyngby
Ubekendt design: Skulpturel bænk/bord af massiv eg med kølleben. H. 52. L. 200. B. 45.
Sælges
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
-
2447/887Lyngby
Niels O. Møller: Sæt på seks stole af eg. Sæde med flettet papirgarn. (6)
Sælges
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
-
2447/888Lyngby
Franz-Josef Schulte: Et par lænestole betrukket med mørkebrunt skind, opsat på ben af stål. (2)
Sælges
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2447/889Lyngby
Hans J. Wegner: “J 16”. Gyngestol af eg med sæde af flettet papirgarn, løse hynder i ryg og sæde betrukket med rødt skind.
Sælges
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
-
2447/890Lyngby
Hans J. Wegner: "Savbukkestolen". Et par spisebordsstole af kirsebærtræ. Betrukket med sort uld. (2)
Sælges
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud:
-
2447/891Lyngby
Nanna Ditzel: Lænestol af eg. Sæde og ryg betrukket med orange uld. Model 83.
Sælges
Vurdering :
10.000 DKK Næste bud:
-
2447/892Lyngby
Rud. Rasmussen: Skrivebord af cubamahogni med massiv top. H. 76. L. 110. D. 43.
Sælges
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
-
2447/893Lyngby
Mario Bellini: “Cab Chair”. Sæt på seks spisestole. Sæde, ryg og ben betrukket med sort skind. Udført og mærket hos Cassina. (6)
Sælges
Vurdering :
25.000–30.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2447/894Lyngby
Kaare Klint: "Den røde stol". Stol af cubamahogni. Betrukket med brunt, farvet skind.
Sælges
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud:
-
2447/895Lyngby
Arne Norell: "Scirocco". Et par lænestole af palisander, sæde, ryg og armlæn udspændt med brunt kernelæder. (2)
Sælges
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2447/896Lyngby
Kai Kristiansen, m. fl.: 35 bogstøtter af teak, eg og palisander.
Sælges
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
-
2447/897Aarhus
Ubekendt design: Art Deco loftlampe af forniklet metal, kugleformede skærme af opalglas. 1930'erne. H. 80. B. 45.
Sælges
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud:
-
2447/898Aarhus
Peter Holst Henckel: Uden titel, to kompositioner. Sign. på bagsiden. Olie på lærred. Hver 31 x 41. Uindrammet. (2)
Sælges
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
-
2447/899Aarhus
Gunnar Biilmann Petersen, Poul Christiansen: To bordlamper af ravfarvet glas. Le Klint. H. 34 og og 39. (2)
Sælges
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
-
2447/900Aarhus
Pablo Picasso, efter: "Pique" (Rouge et jaune). Sign. i trykket. Serigrafi. Bladstørrelse 59 x 70. Uindrammet.
Sælges
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
-
2447/901Aarhus
Oluf Høst: Figurstudie. Sign. OH. Blyant på papir. Lysmål 27 x 38,5.
Sælges
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
-
2447/902Lyngby
Poul Kjærholm: “PK 55”. Bord med stel af stål. Top af ask. H. 68,5. L. 180. B. 90.
Sælges
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Næste bud:
-
2447/903Lyngby
Hans J. Wegner: “GE 270”. Lænestol med stel af teak. Uoriginale hynder betrukket med sort skind.
Sælges
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud:
-
2447/904Aarhus
Philippe Starck: "Pratfall". Lænestol med ben af sortmalet metal og skal af træ. Udført hos Driade Aleph.
Sælges
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
-
2447/905Aarhus
Kai Kristiansen: To-personers kupésofa betrukket med antracitgråt skind. Udført hos Bramin. 1970'erne. L. 165
Sælges
Vurdering :
3.000–5.000 DKK Næste bud:
-
2447/906Lyngby
Arne Vodder: Lænestol med ben af stål. Betrukket med patineret, cognacfarvet skind.
Sælges
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud:
-
2447/907Lyngby
Poul Kjærholm: “PK 51”. Arbejdsbord med stel af matforkromet stål. Rektangulær uoriginal top af kirsebær. H. 69. B. 102. L. 204.
Sælges
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Næste bud:
-
2447/908Lyngby
Verner Panton: Et sæt på ti stole med stel af sortlakeret stål. Betrukket med petroleumsfarvet skind. (10)
Sælges
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Næste bud:
-
2447/909Lyngby
Poul Henningsen: "PH-3,5/2,5". Pendel med fatningshus af bruneret messing.
Sælges
Vurdering :
5.000 DKK Næste bud:
-
2447/910Aarhus
William Hansen: Nattebillede. 1948. Sign. monogram 48. Olie på lærred. 42 x 56.
Sælges
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
-
2447/911Aarhus
Kaare Klint: "Kip-lampe". Et par væg/bordlamper med stel af messing med greb af vinyl. (2)
Sælges
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2447/912Aarhus
Per Lütken: ”Våd lerform”. Organisk vase af klart glas. Sign. Holmegaard 1973. Unik. H. 12,5. Diam. 13.
Sælges
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2447/913Aarhus
Kay Bojesen: Tre askebægre og glasbakke af hhv. tin, sølv og sølvplet samt tre oplukkere, bl.a. lillebror. (7)
Sælges
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2447/914Aarhus
Ole Sporring: Fire kompositioner. Delvist sign. Blyant og pastel på papir. Bladstørrelse 25,5 x 33. Uindrammede. (4)
Sælges
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
-
2447/915Aarhus
Leif Sylvester: Fugl. Stribet. Sign. Sylvester. Figur af delvist glaseret stentøj. H. 12,5. B. 14. D. 3,5.
Sælges
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2447/916Aarhus
Małgorzata Dajewska m.fl.: Vase af delvis matteret og blåt glas. Samt "sommerso" bordlampe. H. 11 og 27,5. (2)
Sælges
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
-
2447/917Aarhus
Robert Wengler: “Canton”. Lænestol af sjeneflet, Udført hos R. Wengler.
Sælges
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
-
2447/918Aarhus
Jeanne Grut: Figur af fajance i form af moskusoksekalv, dekoreret med brune og lysegrå glasurer. H. 20,5.
Sælges
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
-
2447/919Aarhus
Grethe Kornerup-Bang: Papirkurv af sortlakeret metal, hanke med peddigrør. Torben Ørskov & Co. H. 34.
Sælges
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
-
2447/920Lyngby
Verner Panton: Et sæt på ti stole med stel af sortlakeret stål. Betrukket med petroleumsfarvet skind. (10)
Sælges
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Næste bud:
-
2447/921Aarhus
Axel Salto: Figur. Sign. Salto 13/16, prøvetryk. Litografi. Lysmål 51 x 59.
Sælges
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
-
2447/922Aarhus
Arne Jacobsen: "Syveren". Et par stole af sort ask, forsidepolstret med sort skind. Fritz Hansen. (2)
Sælges
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2447/923Aarhus
Jens Birkemose: Uden titel. Usign. Olie på lærred. 98 x 130. Uindrammet.
Sælges
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Næste bud:
-
2447/924Aarhus
Monica Nicolaisen: Riddersporer. Sign. MN 82. Akvarel på papir. Bladstørrelse 69 x 54,5.
Sælges
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2447/925Aarhus
Ubekendt billedhugger, 20. årh.: Figur. Usigneret. Skulptur af aluminium. H. 45.
Sælges
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud:
-
2447/926Aarhus
Henry Kjærnulf: Skænk af patineret eg med udskæringer, front med fire skuffer og fire døre. H. 120,5. B. 212. D. 50.
Sælges
Vurdering :
12.000–15.000 DKK Næste bud:
-
2447/927Aarhus
Poul Winther: Ti kompositioner. Sign. Poul Winther 65. Linoleumssnit. Lysmål hver 43 x 34. (10)
Sælges
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
-
2447/928Aarhus
Morten Skrøder Lund: Uden titel, 2018. Sign. Mixed media på lærred. 96 x 70. Uindrammet.
Sælges
Vurdering :
20.000 DKK Næste bud:
-
2447/929Aarhus
Ubekendt maler, 20. årh.: Komposition. Usign. Olie på lærred. 71 x 66.
Sælges
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud:
-
2447/930Aarhus
Børge Mogensen: Tre-personers sofa med ben af mørkbejdset mahogni, betrukket med brunt skind. L. 221.
Sælges
Vurdering :
10.000 DKK Næste bud:
-
2447/931Aarhus
Stanislaw Wysocki: Figur. Sign. Stan Wys, 1/2 AP, 2002. Skulptur af delvist poleret bronze. H. 96.
Sælges
Vurdering :
10.000 DKK Næste bud:
-
2447/932Aarhus
Nanna Ditzel, Jørgen Ditzel: Lænestol med ben af eg, betrukket med brunt skind. Model AP 26. Udført hos AP-Stolen.
Sælges
Vurdering :
8.000 DKK Næste bud:
-
2447/933Aarhus
Todd Bracher: "T-No.1". Spisebord med stel af forkromet metal og plade af glas. Fritz Hansen. H. 74. L. 200. B. 100.
Sælges
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2447/934Aarhus
Børge Mogensen: Tre-personers sofa samt lænestol med brunt skind. Udført hos Fredericia Stolefabrik. L. 186. (2)
Sælges
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud:
-
2447/935Aarhus
Rolf Benz: Sovesofa på medeben af stål, betrukket med sort uld. Udført hos Rolf Benz. L. 240.
Sælges
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
-
2447/936Aarhus
Nanna Ditzel: "Trinidad". Seks stole med stel af stål, gennembrudt sæde og ryg af sortlaseret ask. (6)
Sælges
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2447/937Aarhus
Dansk møbeldesign: Skab af eg, front med to låger med udskæringer. 1970'erne. H. 130. B. 130. D. 42.
Sælges
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud: