2447/625Lyngby
Mogens Andersen: Uden titel. Sign. MA 1995. Akvarel på papir. Lysmål 24 x 16.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2447/626Aarhus
Vurdering :
12.000–15.000 DKK Næste bud:
2447/628Lyngby
Sigurd Swane: Kystparti. Sign. SSw. Olie på lærred. 35 x 55.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
2447/629Aarhus
Nils Erik Gjerdevik: Uden titel. Sign. NE Gjerdevik 96, 4/75. Litografi i farver. Bladstørrelse 54 x 75.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud:
2447/631Lyngby
Axel Bentzen: "Rødhåret pige". Sign. A.B. Olie på lærred. 43 x 38.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2447/632Aarhus
Mie Olise Kjærgaard: Uden titel. Sign. Mie Olise Kjærgaard, 34/40. Litografi i farver. Bladstørrelse 76 x 55.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
2447/634Lyngby
Lise Blomberg Andersen: "Flora venner"/"Hyben-venner#2", 2003-6. Usign. Akryl på lærred. 35 x 45.
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
2447/635Aarhus
Knud Agger: Sommerlandskab. Sign. Agger. Olie på lærred. 65 x 76.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2447/637Lyngby
Lise Blaabjerg: Traner, 1984. Sign. på bagsiden. Olie på lærred. 49 x 40.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
2447/638Aarhus
Tina Langhoff: Fire cylindriske vaser af porcelæn, delvist bearbejdet med stentøj. Alle sign. H. 5,5-19. (4)
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2447/640Lyngby
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2447/641Aarhus
Sigurd Swane: Tulipaner i vase på et bord. Sign. SSW. Olie på lærred. 36 x 28.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2447/643Lyngby
Søren Onsager: Model. Sign. Onsager. Olie på lærred. 55 x 38.
Vurdering :
5.000–6.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2447/644Aarhus
Wiliam Skotte Olsen: To kompositioner. Begge sign. Håndkolorerede raderinger i farver. Lysmål hver 27 x 28. (2)
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud:
2447/646Lyngby
Kai Lindemann: "Facade, Rom", 1979. Sign. Lindemann. Olie på lærred. 80 x 100.
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Næste bud:
2447/647Aarhus
Wilhelm Freddie: "To personer i et interiør". 1965. Sign. Freddie, Verdelot, Maj 65. Tusch på papir. Lysmål 23 x 31.
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud:
2447/651Lyngby
Antoni Tapies: "Arrow", 1988. Sign. Tàpies, LXXXIV/CCC. Litografi i farver. Bladstørrelse 89 x 59. Uindrammet.
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud:
2447/652Lyngby
Mogens Andersen: Uden titel. Sign. MA 91, 96/100. Litografi i farver. Bladstørrelse 94 x 67. Uindrammet.
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
2447/653Lyngby
Poul Anker Bech: "Kommisæren". Sign. Poul Anker Bech 94, 409/500. Litografi i farver. Bladstørrelse 75 x 105.
Vurdering :
10.000 DKK Næste bud:
2447/654Lyngby
Ib Geertsen: "Tema med farve variationer III", 1999. Sign. på bagsiden med titel og datering. Olie på lærred. 90 x 90.
Vurdering :
12.000–15.000 DKK Næste bud:
2447/655Lyngby
Vilhelm Bjerke-Petersen: Surrealistisk komposition. Sign. Vilh. Bjerke Petersen 50, 2/22. Litografi. Lysmål 34 x 41,5.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud:
2447/656Lyngby
Vilhelm Bjerke-Petersen: Surrealistisk komposition. Sign. Vilh. Bjerke Petersen 50, 8/16. Litografi i farver. Lysmål 48 x 40.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud:
2447/657Lyngby
Vilhelm Bjerke-Petersen: Konkret komposition. Sign. Vilh. Bjerke Petersen 50, 7/25. Litografi. Lysmål 35 x 56.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud:
2447/658Lyngby
Vilhelm Bjerke-Petersen: Konkret komposition. Sign. Vilh. Bjerke Petersen 50, 16/22. Litografi i farver. Lysmål 36 x 50.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud:
2447/659Lyngby
Vilhelm Bjerke-Petersen: Konkret komposition. Sign. Vilh. Bjerke Petersen 50, 21/22. Litografi. Lysmål 44 x 35.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud:
2447/660Lyngby
Vilhelm Bjerke-Petersen: Konkret komposition. Sign. Vilh. Bjerke Petersen 50, 12/22. Litografi. Lysmål 38 x 44.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud:
2447/661Lyngby
Vilhelm Bjerke-Petersen: Konkret komposition. Sign. Vilh. Bjerke Petersen 50, 14/15. Litografi. Lysmål 37 x 41.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud:
2447/662Lyngby
Lee Bann: Komposition, 1988. Sign. Lee Bann, CCLXIX/CCC. Litografi i farver. Bladstørrelse 89 × 69. Uindrammet.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2447/663Lyngby
Vilhelm Bjerke-Petersen: Konkret komposition. Sign. Vilh. Bjerke Petersen 50, 8/22. Litografi. Lysmål 48 x 41.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud:
2447/664Lyngby
Vilhelm Bjerke-Petersen: Konkret komposition. Sign. Vilh. Bjerke Petersen 50, 7/22. Litografi. Lysmål 49,5 x 29.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud:
2447/665Lyngby
Arne Haugen Sørensen: To kompositioner. Sign. A. Haugen Sørensen. Litografi i farver. Lysmål 56x42 og 61x59. (2)
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud:
2447/666Lyngby
Finn Juhl: Væglampe af grå- og hvidlakeret stål og aluminium. Udført hos OneCollection. L. 25. Diam. 17,2.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
2447/667Aarhus
Piet Mondrian, efter: Udstilligsplakat, 1968. Usign. Litografisk plakat. Bladstørrelse 60 x 84. Uindrammet.
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
2447/668Aarhus
Svend Engelund: Landskab med marker. Sign. SE. Olie på lærred monteret på plade. 23 x 28.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2447/669Aarhus
Henry Eriksen: Opstilling med blomster i en vindueskarm. Sign. Henry Eriksen. Olie på lærred. 45 x 37.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2447/670Aarhus
Wilhelm Freddie: "Mosede Strand". Sign. Freddie 1938; sign. og dateret med titel på bagsiden. Olie på plade. 29 x 34.
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Næste bud:
2447/671Aarhus
William Martin Smith: Klippekyst med oprørt brænding, Færøerne. Sign. WMS. Olie på lærred. 60 x 95. Uindrammet.
Vurdering :
5.000–6.000 DKK Næste bud:
2447/672Lyngby
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2447/673Lyngby
Hans Meyer Petersen: Uden titel, 1964. Sign. med datering på bagsiden. Olie på lærred. 73 x 54.
Vurdering :
5.000 DKK Næste bud:
2447/674Lyngby
Mogens Hertz: Parti fra Bornholm. Sign. Mogens Hertz. Olie på plade. 31 x 46.
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Næste bud:
2447/675Lyngby
Kay Christensen: "En ung pige søger blandt de forandrede øjeblikke", 1976. Sign Kay C. Olie på lærred. 55 x 66.
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud:
2447/676Lyngby
Niels Reumert: Interiør med opstilling på bord. Sign. med blyant N. Reumert 64. Olie på plade. 61 x 73. U.r.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
2447/677Lyngby
Doris Bloom: Komposition. Sign. Doris Bloom. Pastel på papir. 70×100. Uindrammet.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2447/678Aarhus
Niels Sylvest: Uden titel. Sign. Sylvester 92, 27/197. Litografi. Lysmål 75 x 55.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud:
2447/679Aarhus
Peter Brandes: Uden titel. Sign. P Brandes, 161/200. Litografi. Bladstørrelse 43 x 30.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud:
2447/680Lyngby
Axel Jørgensen: Mandsportræt. Sign. Axel Jørgensen 1917. Olie på lærred. 36x32.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2447/681Lyngby
Markan Christensen: "Spor", nr. 3. 1994. Sign. med titel og datering på bagsiden. Galvaniseret metal. 78x78x7.
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud:
2447/682Lyngby
Olaf Rude: Selvportræt. Sign. Olaf Rude. Olie på lærred. 47x66.
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Næste bud:
2447/683Lyngby
Bjørn Wiinblad: Komposition. Sign. Bjørn Wiinblad 49. Akvarel og tusch på papir. Bladstørrelse 66x47.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud:
2447/684Aarhus
Mogens Andersen: Uden titel. Sign. MA-88, 10/90. Litografi. Bladstørrelse 77 x 55. Uindrammet.
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2447/685Lyngby
Else Alfelt: Uden titel. Sign. Else Alfelt 1968 (Chp). Træsnit. Lysmål 20x15,5.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud:
2447/686Aarhus
Mogens Andersen: Uden titel. Sign. MA, 55/150. Litografi. Bladstørrelse 82 x 61. Uindrammet.
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2447/687Lyngby
Mette Møller Bovin: Solsikker. Sign. monogram MMB. Olie på lærred. 30x40.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
2447/688Aarhus
André Marfaing: Uden titel. Sign. Marfaing, 44/50. Litografi. Bladstørrelse 65 x 50. Uindrammet.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud:
2447/689Lyngby
Niels Reumert: "Søndag på Stenhus Kostskole". Sign. N. Reumert 1966. Olie på plade. 76 x 54. U.r.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
2447/690Lyngby
Mogens Hertz: Parti fra Bornholm. Sign. Mogens Hertz. Olie på lærred. 38 x 61.
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Næste bud:
2447/691Aarhus
Mogens Andersen: Uden titel. Sign. Akvarel og tusch på papir. Bladstørrelse 51 x 66. Uindrammet.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2447/692Lyngby
Kay Nielsen: "Fjerde laps - fjerde dame". Usign. Akvarel og tusch på papir. Lysmål 21,5x16,5.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
2447/693Lyngby
Jens Søndergaard: Tre figurer ved havet. Sign. Jens s. 42. Blyant og akvarel på papir. Lysmål 17,5 x 19,5.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2447/694Aarhus
Jan Baker: Tre kompositioner. Alle sign. Litografi i farver med guld. Varierende mål. Uindrammet. (3)
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
2447/695Lyngby
Jens Søndergaard: Tre figurer i landskab. Sign. Jens S 42. Blyant og akvarel på papir. Lysmål 17,5 x 19,5.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
2447/696Aarhus
Georg Poulsen: Byparti. Sign. Georg P. 63. Olie på lærred. 47 x 65.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: