2447/500Aarhus
Vurdering :
25.000 DKK Næste bud:
2447/501Lyngby
Le Corbusier, Charlotte Perriand, Pierre Jeanneret: “LC 2”. Et par Lænestole af forkromet stål, sort skind. (2)
Vurdering :
20.000 DKK Næste bud:
2447/502Lyngby
Robert Jacobsen: "Struggleren", 1961. Sign. på bagsiden Rob. Jacobsen. Relief. Jern. Monteret på bemalet træplade. 143 x 50. (Plademål 173 x 58).
Vurdering :
40.000–50.000 DKK Næste bud:
2447/503Aarhus
Arne Jacobsen: "Ægget". Hvilestol og skammel af aluminium og stål, betrukket med originalt brunt skind. (2)
Vurdering :
30.000–40.000 DKK Næste bud:
2447/504Lyngby
Vurdering :
20.000 DKK Næste bud:
2447/505Lyngby
Anders Moseholm: Uden titel, 2014. Sign. med titel og datering på bagsiden. Olie på lærred. 150 x 200. Uindrammet.
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Næste bud:
2447/506Aarhus
Vurdering :
12.000–15.000 DKK Næste bud:
2447/507Lyngby
Arne Bang: Cirkulært fad af stentøj, modelleret ved vertikale riller i relief. Sign. monogram, 154. H. 6,5. Diam. 33,5.
Vurdering :
12.000–15.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2447/508Lyngby
Olaf Rude: Gul himmel over klipper. Sign. Olaf Rude 36. Olie på lærred. 73 x 100.
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Næste bud:
2447/509Aarhus
Johannes Hofmeister: Landskab. Sign. JH. Olie på plade. 25 x 35.
Vurdering :
4.000–5.000 DKK Næste bud:
2447/510Lyngby
Arne Bang: Cirkulær skål af stentøj, udvendigt indridset med vertikale riller. H. 10,2. Diam. maks. 21,8.
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2447/511Lyngby
Thierry Feuz: "Technicolor Stratus jaune-orange", 2005. Sign. og dateret med titel på bagsiden. Mixed media på lærred. 111 x 70 x 12. Uindrammet.
Vurdering :
25.000–30.000 DKK Næste bud:
2447/512Aarhus
Hans J. Wegner: "Bamsestolen". Øreklapstol med negle af teak og ben af eg, betrukket med grønt uld. AP-Stolen.
Vurdering :
50.000 DKK Næste bud:
2447/513Lyngby
Arne Bang: Rund vase af stentøj dekoreret med blå glasur med okkerbrune elementer. Sign. monogram, 304. H. 17,4.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2447/514Lyngby
Anders Moseholm: "Curve", 2012. Sign. på bagsiden. Olie på lærred. 92 x 92. Uindrammet.
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Næste bud:
2447/515Aarhus
Sven Dalsgaard: "Planlagt ulykke", 1994. Sign. på bagsiden med titel og datering. Mixed media på krydsfinér. 60 x 40.
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
2447/516Lyngby
Arne Bang: To runde vaser af stentøj, ene modelleret med reliefdekor. (2)
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2447/517Lyngby
Michael Kvium: "Short story”, 2012. Sign. og dateret med titel på bagsiden. Akvarel på papir. Bladstørrelse 25×24,5.
Vurdering :
20.000–25.000 DKK Næste bud:
2447/518Aarhus
Jeppe Vontillius: Landskab med markfelter. Sign. IV. Olie på plade. 24 x 34.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2447/519Lyngby
Arne Bang: Rund vase af stentøj dekoreret med gråbrun og blå glasur. Sign. monogram, 31. H. 16,8. Diam. 15.
Vurdering :
2447/520Lyngby
Erik Hoppe: Motiv fra Søndermarken. Sign. Hoppe. Olie på lærred. 44 x 57.
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Næste bud:
2447/521Aarhus
Poul S. Nielsen: "Udsigt fra Bokul, Gudhjem". Sign. monogram. Olie på lærred. 31 x 41.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2447/522Lyngby
Hugo Liisberg: Figur af stentøj modelleret i form af en troldand. Dekoreret med rødbrun og grønlig glasur. L. 20,5.
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
2447/523Lyngby
Mogens Balle: Uden titel. Sign. MB. Olie på lærred. 39 x 46.
Vurdering :
12.000–15.000 DKK Næste bud:
2447/524Aarhus
Jeppe Madsen-Ohlsen: Landevej med fritgående gæs. Sign. J. M-O. Olie på lærred. 34 x 43.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud:
2447/525Lyngby
Tyge Axel Holm: Cirkulært smykkeskrin af massivt stavlimet ahorn. Konvekst låg med geometrisk dekor i form af indlægninger af lyst træ. Diam. 27.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud:
2447/526Lyngby
Tom Krøjer: Uden titel. Sign. Krøjer 1982. Olie på lærred. 200 x 120.
Vurdering :
20.000 DKK Næste bud:
2447/527Aarhus
Albert Bertelsen: Uden titel. 2006. Sign. Albert Bertelsen. Olie på lærred. 57 x 52.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud:
2447/528Lyngby
Christian Fjerdingstad: "Cygne"/("Svanen"). Sauceskål med tilhørende sauceske af forsølvet metal. Stemplet Gallia. (2)
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud:
2447/529Lyngby
Roland Bierge: "Les Bords de l'Arrats", 1965. Sign. Bierge; sign. med titel og datering på bagsiden. Olie på lærred. 50 x 61.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
2447/530Aarhus
Niels Erik Skovballe: "To æbler". Sign. monogram, 2008. Olie på plade. 20 x 27.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2447/531Lyngby
Christian Fjerdingstad: "Cygne"/("Svanen"). Sauceskål med tilhørende sauceske af forsølvet metal. Original æske medfølger. (3)
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud:
2447/532Lyngby
Johannes Hofmeister: Udsigt mod havet. Sign. JH. Olie på lærred. 51 x 60.
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Næste bud:
2447/533Aarhus
Mogens Andersen: To kompositioner. Sign. MA. Raderinger. Lysmål hver 32 x 24. (2)
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud:
2447/534Lyngby
Christian Fjerdingstad: Vandkande af forsølvet metal i organisk oval form. Stemplet Gallia, 5885. Udført hos Christofle. H. 20,7.
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud:
2447/535Lyngby
Vurdering :
20.000 DKK Næste bud:
2447/536Aarhus
Kaare Klint: “Faaborgstolen”. Et par armstole af mahogni. Sider og ryg udspændt med flet. (2)
Vurdering :
25.000–30.000 DKK Næste bud:
2447/537Lyngby
Christian Fjerdingstad: Cirkulær opsats af forsølvet metal, gennembrudt stamme med bølgende dekor. H. 9,7-10.2. Diam. 35.
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
2447/538Lyngby
Søren Hjorth-Nielsen: "Vigerslev", 1936-37. Sign. HN; med titel og datering på bagsiden. Olie på lærred. 82 x 105.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud:
2447/539Aarhus
Peter Nicolaisen: Selvportræt. Sign. P.N. 30. Olie på plade. 46 x 37,5.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2447/540Lyngby
Christian Fjerdingstad: Cirkulær skål af forsølvet metal med to gennembrudte hanke. Stemplet Gallia, 0396. Udført hos Christofle. H. 8,6.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud:
2447/541Lyngby
Emma Hartman: "Pitch", 2007. Sign. på bagsiden. Olie på lærred. 145 x 198.
Vurdering :
30.000–40.000 DKK Næste bud:
2447/542Aarhus
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
2447/543Lyngby
Christian Fjerdingstad: Teservice af forsølvet metal. Bestående af en tekande, en flødekande, en sukkerskål med låg samt en rektangulær bakke. (4)
Vurdering :
8.000 DKK Næste bud:
2447/544Lyngby
Olafur Eliasson: Foto fra Island. Sign. Olafur Eliasson, 1994, 1/1. C-print i farver. Lysmål 50 x 60.
Vurdering :
20.000–25.000 DKK Næste bud:
2447/545Aarhus
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
2447/546Lyngby
Gunnar Westman: “Spætten”. Dørhammer af jern. Usign. Udført på Morsø Jernstøberi. H. 22. B. 7,5. D. 7.
Vurdering :
2447/547Lyngby
Vurdering :
30.000–40.000 DKK Næste bud:
2447/548Aarhus
Ville Jais Nielsen: Nøgen kvindemodel. Sign. Ville J. N. 26. Olie på lærred. 107 x 63.
Vurdering :
12.000–25.000 DKK Næste bud:
2447/549Lyngby
Svend Hammershøi: Jardiniere og bordlampe af lertøj med hhv. indridset og modelleret reliefdekor. H. hhv. 13,3 og 28,5/53. (2)
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2447/550Lyngby
Marc Chagall: "Couple en Ocre", 1952. Sign. Marc Chagall, H.C. Litografi i farver. Lysmål 68 x 52.
Vurdering :
25.000–30.000 DKK Næste bud:
2447/551Aarhus
Axel Salto: “Helhesten”. Sign. Salto, 202/260. Litografi i farver. Lysmål 67 x 50.
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
2447/552Lyngby
Ole Wanscher: To kvadratiske sideborde af mahogni med profilerede ben samt udskårne “sko”. (2)
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Næste bud:
2447/553Lyngby
Oluf Høst: Opstilling. Sign. OH. Olie på lærred. 48 x 65.
Vurdering :
25.000 DKK Næste bud:
2447/554Aarhus
Ole Lejbach: "Sverige, Småland". 2007. Sign. på bagsiden med titel og datering. Olie på lærred. 80 x 80.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2447/555Lyngby
Poul Henningsen: “PH-4/4½/4 Firskærmslampe”. Loftlampe med stel af bruneret messing.
Vurdering :
30.000–40.000 DKK Næste bud:
2447/556Lyngby
Albert Mertz: Uden titel. Sign. AM 28/1/53. Goache på papir. Bladstørrelse 30 x 29.
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2447/557Aarhus
Majken á Grømma: "Skovbund". Sign. M á G. Olie på lærred. 80 x 100.
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Næste bud:
2447/558Lyngby
Bruno Mathsson: "Pernilla 3". Et par chaiselonger af bøg. Sæde og ryg udspændt med flettede gjorde af brunt skind. (2)
Vurdering :
30.000–40.000 DKK Næste bud:
2447/559Lyngby
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Næste bud:
2447/560Aarhus
Kenn André Stilling: "Drømmen om blomster". 1988. Sign. Stilling 88. Olie på lærred. 100 x 82.
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Næste bud: