2447/508Lyngby
Olaf Rude: Gul himmel over klipper. Sign. Olaf Rude 36. Olie på lærred. 73 x 100.
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Næste bud:
2447/520Lyngby
Erik Hoppe: Motiv fra Søndermarken. Sign. Hoppe. Olie på lærred. 44 x 57.
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Næste bud:
2447/538Lyngby
Søren Hjorth-Nielsen: "Vigerslev", 1936-37. Sign. HN; med titel og datering på bagsiden. Olie på lærred. 82 x 105.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud:
2447/553Lyngby
Oluf Høst: Opstilling. Sign. OH. Olie på lærred. 48 x 65.
Vurdering :
25.000 DKK Næste bud:
2447/583Lyngby
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2447/607Lyngby
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud:
2447/616Lyngby
Paul Høm: Dreng drikkende af kop. Sign. Høm 41. Olie på lærred. 60 x 70.
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2447/619Lyngby
Gustaf Wolmar: Opstilling. Sign. G.W. Olie på lærred. 98 x 80.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2447/622Lyngby
Povl Schrøder: Opstilling i vindueskarm. Sign. Povl Schrøder. Olie på lærred. 78 x 92.
Vurdering :
4.000–5.000 DKK Næste bud:
2447/628Lyngby
Sigurd Swane: Kystparti. Sign. SSw. Olie på lærred. 35 x 55.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
2447/631Lyngby
Axel Bentzen: "Rødhåret pige". Sign. A.B. Olie på lærred. 43 x 38.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2447/640Lyngby
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2447/643Lyngby
Søren Onsager: Model. Sign. Onsager. Olie på lærred. 55 x 38.
Vurdering :
5.000–6.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2447/674Lyngby
Mogens Hertz: Parti fra Bornholm. Sign. Mogens Hertz. Olie på plade. 31 x 46.
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Næste bud:
2447/680Lyngby
Axel Jørgensen: Mandsportræt. Sign. Axel Jørgensen 1917. Olie på lærred. 36x32.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2447/690Lyngby
Mogens Hertz: Parti fra Bornholm. Sign. Mogens Hertz. Olie på lærred. 38 x 61.
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Næste bud:
2447/692Lyngby
Kay Nielsen: "Fjerde laps - fjerde dame". Usign. Akvarel og tusch på papir. Lysmål 21,5x16,5.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
2447/693Lyngby
Jens Søndergaard: Tre figurer ved havet. Sign. Jens s. 42. Blyant og akvarel på papir. Lysmål 17,5 x 19,5.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2447/695Lyngby
Jens Søndergaard: Tre figurer i landskab. Sign. Jens S 42. Blyant og akvarel på papir. Lysmål 17,5 x 19,5.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
2447/710Lyngby
Niels Kruse: Klippekyst, Færøerne, 1925. Sign. og dateret. Olie på malerplade. 21x28.
Vurdering :
10.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2447/737Lyngby
Axel P. Jensen: Sommerlandskab. Sign. Axel P.J. Olie på lærred. 35 x 48.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2447/747Lyngby
Kay Nielsen: "I Rampens Lys", skitse. Usign. Blyant og akvarel på papir. Bladstørrelse 25x17. Uindrammet.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
2447/751Lyngby
Herdis Gelardi: "Blomster", 1957. Sign. Herdis Gelardi. Olie på masonit. 73 x 59.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2447/780Lyngby
Kirsten Kjær: Dobbeltportræt. Sign. Kirsten 42. Olie på lærred. 95 x 101.
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Næste bud:
2447/809Lyngby
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
2447/813Lyngby
Kay Simmelhag: Opstilling, 1948. Sign. og dateret på bagsiden. Olie på lærred. 64x80. Uindrammet.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: