2447/795Aarhus
Mogens Andersen: Uden titel. Sign. MA. Akvarel og tusch på papir. Bladstørrelse 42 x 30. Uindrammet.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2447/797Lyngby
Hans Petersson: Uden titel, 2005. Sign. og dateret på bagsiden. Akryl på lærred. 40 x 40. Uindrammet.
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
2447/798Lyngby
Robert Jacobsen: Uden titel, 1960. Sign. Rob. Jacobsen. Akvarel og oliekridt på papir. Bladstørrelse 50×64.
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2447/800Lyngby
Arthur Köpcke: Uden titel. Usign. Collage og mixed media på kraftigt papir. Lysmål 67x67.
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Næste bud:
2447/805Lyngby
Jens Birkemose: Uden titel, 1982-84. Sign. JB på bagsiden. Olie på masonit. 140 x 122.
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2447/806Lyngby
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
2447/807Lyngby
Hans Christian Rylander: Uden titel. Sign. HC Rylander 93. Olie på papir. Bladstørrelse 73 x 65.
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
2447/808Lyngby
Justin Hager: To kompositioner, 2014. Begge sign. på bagsiden. Olie på plade. 30,5 x 30,5. Uindrammet. (2)
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
2447/809Lyngby
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
2447/810Lyngby
Preben Wölck: Uden titel, 1973. Sign. Wölck med datering på bagisden. Olie på masonit. 40x34,5.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2447/813Lyngby
Kay Simmelhag: Opstilling, 1948. Sign. og dateret på bagsiden. Olie på lærred. 64x80. Uindrammet.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2447/814Lyngby
Thorvald Hagedorn-Olsen: Udsigt over Roskilde fjord. Sign. Hagedorn-Olsen. Olie på lærred. 27 x 35.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2447/815Lyngby
Frederik Næblerød: Komposition. Sign. F. N. 2020, 268/350. Akvarel på papir. Bladstørrelse 32 x 24. Uindrammet.
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
2447/816Lyngby
Per Arnoldi: Forarbejde til krukke. Sign. Arnoldi. Mixed media på papir. 71x51.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
2447/817Aarhus
Gérard Titus-Carmel: “Boréales” - papier collé no. 3". 1986. Sign. Papircollage monteret på lærred. 100 x 81.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2447/822Lyngby
Jørgen Rømer: "Revisions-Forberedelser", 93. Sign. Blyant og akvarel på papir. Bladstørrelse 23,5x17,5.
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
2447/826Lyngby
Christian Lemmerz: Uden titel. Sign. Christian 90, med dedikation 'Til H.'. Blyant på papir. Bladstørrelse 29,5 x 21.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud:
2447/831Aarhus
Mads Madsen: Uden titel. Sign. Mads. Olie på lærred. 100 x 72.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
2447/860Aarhus
Niels Erik Skovballe: "Smørblomster i Musselmalet kop". Sign. monogram 23. Olie på plade. 19,5 x 26,5.
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud:
2447/862Aarhus
Graham Wilson: Uden titel. Sign. Wilson, 2/21 2018. Lærred monteret på papir. Bladstørrelse 40 x 40.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
2447/867Aarhus
Jan Christensen: "Landskab". 2024. Signeret. Olie på lærred. 100 x 140. Uindrammet.
Vurdering :
5.000 DKK Næste bud:
2447/869Aarhus
Anders Scrmn Meisner: "Sailors, Fools and the Wrath of God". 2015. Sign. Scrmn. Gouache på papir. 41 x 30.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
2447/871Aarhus
Ubekendt maler, 20. årh.: Uden titel. Usigneret. Olie på træ. 9,5 x 92.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2447/875Aarhus
Svend Engelund: Landskab. Sign. SE. Olie på masonit. 26 x 37.
Vurdering :
5.000 DKK Næste bud:
2447/878Aarhus
Mogens Hertz: Interiør med mor og børn. Sign. Hertz. Olie på lærred. 91 x 131.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud:
2447/879Aarhus
Karl Larsen: Kanalparti. Sign. Karl Larsen. Olie på lærred. 55 x 74.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2447/880Aarhus
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2447/898Aarhus
Peter Holst Henckel: Uden titel, to kompositioner. Sign. på bagsiden. Olie på lærred. Hver 31 x 41. Uindrammet. (2)
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
2447/901Aarhus
Oluf Høst: Figurstudie. Sign. OH. Blyant på papir. Lysmål 27 x 38,5.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2447/910Aarhus
William Hansen: Nattebillede. 1948. Sign. monogram 48. Olie på lærred. 42 x 56.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2447/914Aarhus
Ole Sporring: Fire kompositioner. Delvist sign. Blyant og pastel på papir. Bladstørrelse 25,5 x 33. Uindrammede. (4)
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2447/923Aarhus
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Næste bud:
2447/924Aarhus
Monica Nicolaisen: Riddersporer. Sign. MN 82. Akvarel på papir. Bladstørrelse 69 x 54,5.
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
2447/928Aarhus
Morten Skrøder Lund: Uden titel, 2018. Sign. Mixed media på lærred. 96 x 70. Uindrammet.
Vurdering :
20.000 DKK Næste bud:
2447/929Aarhus
Ubekendt maler, 20. årh.: Komposition. Usign. Olie på lærred. 71 x 66.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud:
2447/947Aarhus
Ib Eisner: Gåtur i Dyrehaven. Sign. Ib Eisner. Olie på lærred. 41 x 52.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud:
2447/949Aarhus
Ib Eisner: "Vinter, Dyrehaven". Sign. Ib Eisner. Olie på lærred. 36 x 42.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud:
2447/950Aarhus
Jens Sørensen: Parti fra Bakken. Sign. monogram. Olie på lærred monteret på plade. 29,5 x 40.
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
2447/951Aarhus
Rudi Olsen: "Regn". Sign. på bagsiden Rudi 1965. Olie på lærred. 30 x 40.
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
2447/955Aarhus
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
2447/956Aarhus
Ib Eisner: "Regn op under aften, vinter". Sign. Ib Eisner; sign. og betitlet på bagsiden. Olie på lærred. 36 x 42.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud:
2447/960Aarhus
Niels Erik Skovballe: "To". Sign. monogram 2020. Olie på plade. 18,5 x 26,5.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
2447/962Aarhus
Freddy Eriksen: Landskab med figur. Sign. Freddy E. Olie på lærred. 61 x 60.
Vurdering :
2447/968Aarhus
Ubekendt kunstner, 20. årh.: Uden titel. Sign. monogram. Olie og akvarel på papir. Lysmål 40 x 54.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2447/984Aarhus
Karin Nathorst Westfelt: "Over stene", 1975. Sign. KNW, 75. Olie på lærred. 55 x 48.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2447/985Aarhus
Esben Hanefelt Kristensen: "En kærlig hilsen fra den anden side af spejlet", 2017. Sign. Olie på masonit. 20 x 20.
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud:
2447/986Aarhus
Gunleif Grube: Landskab fra Færøerne. Sign. Gunleif 86. Olie på lærred. 40 x 50.
Vurdering :
5.000 DKK Næste bud:
2447/988Aarhus
Thorvald Hagedorn-Olsen: Vinterlandskab. Sign. Hagedorn-Olsen. Olie på lærred. 46 x 56.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2447/989Aarhus
Casper Eliasen: Uden titel. Sign. C. Eliasen. Akryl på lærred. 120 x 120. Uindrammet.
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud:
2447/990Aarhus
Jørgen Jakobsen: "Blomstrende gult", 1980. Sign. med titel og datering på bagsiden. Olie på lærred. 80 x 61.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: