2447/668Aarhus
Svend Engelund: Landskab med marker. Sign. SE. Olie på lærred monteret på plade. 23 x 28.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2447/669Aarhus
Henry Eriksen: Opstilling med blomster i en vindueskarm. Sign. Henry Eriksen. Olie på lærred. 45 x 37.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2447/670Aarhus
Wilhelm Freddie: "Mosede Strand". Sign. Freddie 1938; sign. og dateret med titel på bagsiden. Olie på plade. 29 x 34.
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Næste bud:
2447/671Aarhus
William Martin Smith: Klippekyst med oprørt brænding, Færøerne. Sign. WMS. Olie på lærred. 60 x 95. Uindrammet.
Vurdering :
5.000–6.000 DKK Næste bud:
2447/672Lyngby
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2447/673Lyngby
Hans Meyer Petersen: Uden titel, 1964. Sign. med datering på bagsiden. Olie på lærred. 73 x 54.
Vurdering :
5.000 DKK Næste bud:
2447/674Lyngby
Mogens Hertz: Parti fra Bornholm. Sign. Mogens Hertz. Olie på plade. 31 x 46.
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Næste bud:
2447/675Lyngby
Kay Christensen: "En ung pige søger blandt de forandrede øjeblikke", 1976. Sign Kay C. Olie på lærred. 55 x 66.
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud:
2447/676Lyngby
Niels Reumert: Interiør med opstilling på bord. Sign. med blyant N. Reumert 64. Olie på plade. 61 x 73. U.r.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
2447/677Lyngby
Doris Bloom: Komposition. Sign. Doris Bloom. Pastel på papir. 70×100. Uindrammet.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2447/680Lyngby
Axel Jørgensen: Mandsportræt. Sign. Axel Jørgensen 1917. Olie på lærred. 36x32.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2447/682Lyngby
Olaf Rude: Selvportræt. Sign. Olaf Rude. Olie på lærred. 47x66.
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Næste bud:
2447/683Lyngby
Bjørn Wiinblad: Komposition. Sign. Bjørn Wiinblad 49. Akvarel og tusch på papir. Bladstørrelse 66x47.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud:
2447/687Lyngby
Mette Møller Bovin: Solsikker. Sign. monogram MMB. Olie på lærred. 30x40.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
2447/689Lyngby
Niels Reumert: "Søndag på Stenhus Kostskole". Sign. N. Reumert 1966. Olie på plade. 76 x 54. U.r.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
2447/690Lyngby
Mogens Hertz: Parti fra Bornholm. Sign. Mogens Hertz. Olie på lærred. 38 x 61.
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Næste bud:
2447/691Aarhus
Mogens Andersen: Uden titel. Sign. Akvarel og tusch på papir. Bladstørrelse 51 x 66. Uindrammet.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2447/692Lyngby
Kay Nielsen: "Fjerde laps - fjerde dame". Usign. Akvarel og tusch på papir. Lysmål 21,5x16,5.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
2447/693Lyngby
Jens Søndergaard: Tre figurer ved havet. Sign. Jens s. 42. Blyant og akvarel på papir. Lysmål 17,5 x 19,5.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2447/695Lyngby
Jens Søndergaard: Tre figurer i landskab. Sign. Jens S 42. Blyant og akvarel på papir. Lysmål 17,5 x 19,5.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
2447/696Aarhus
Georg Poulsen: Byparti. Sign. Georg P. 63. Olie på lærred. 47 x 65.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2447/697Aarhus
Bent Karl Jacobsen: "Tre gratier". 1987/88. Sign. på bagsiden med titel of datering. Olie på lærred. 140 x 120.
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
2447/699Lyngby
Hans Øllgaard: Tre kvinder plukker æbler. Sign. monogram. Olie på lærred. 42 x 50.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2447/700Lyngby
Mogens Hertz: Gårdparti. Sign. Mogens Hertz. Olie på lærred. 55 x 65.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
2447/703Aarhus
Jørgen Jakobsen: "Blomster - (gult)", 1979. Sign. Jørgen Jakobsen. Olie på lærred. 160 x 120.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud:
2447/706Lyngby
Thorvald Hagedorn-Olsen: Udsigt over Roskilde fjord. Sign. Hagedorn-Olsen. Olie på lærred. 46 x 56.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2447/707Lyngby
Hans Voigt Steffensen: Uden titel. Sign. H. Steffensen 65. Olie på lærred. 40 x 50 cm.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud:
2447/708Lyngby
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2447/709Aarhus
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
2447/710Lyngby
Niels Kruse: Klippekyst, Færøerne, 1925. Sign. og dateret. Olie på malerplade. 21x28.
Vurdering :
10.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2447/713Aarhus
Erik A. Frandsen: Uden titel. Signeret og dateret. Mixed media på papir. Bladstørrelse 32 x 46.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2447/714Aarhus
Arne L. Hansen: Uden titel. Tre kompositioner. Sign. Arne L. Hansen. Olie på lærred. 14 x 23-24. (3)
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Næste bud:
2447/716Aarhus
Ib Eisner: "Baal på stranden". Sign. Ib Eisner. Olie på lærred. 50 x 60.
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud:
2447/717Lyngby
Arne L. Hansen: Uden titel. Sign. monogram 53; sign. med dedikation på bagsiden. Oile på plade. 39,5x29.
Vurdering :
5.000–6.000 DKK Næste bud:
2447/718Lyngby
Carl Falbe-Hansen: Baggård, Kapelvej. Nørrebro. Sign. C. Falbe-Hansen; sign. på bagsiden. Olie på plade. 40x31.
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud:
2447/719Lyngby
Jack Kampmann: Uden titel. Sign. Jack Kampmann. Olie på lærred. 35x27.
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud:
2447/721Lyngby
Florian Eymann: "Renaissance-bleu", 2016. Sign. og med titel og årstal på bagsiden. Olie på lærred. 46x38.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2447/723Lyngby
Mogens Andersen: Uden titel, 65. Sign. Mogens Andersen. Oliekridt på papir. Lysmål 21x28.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2447/726Aarhus
Børge Ibsen: Vinterlandskab med huse. Sign. Børge Ibsen. Olie på lærred. 53 x 58.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2447/727Aarhus
Ubekendt maler, 20. årh.: Markandskab. Sign. monogram. Olie på masonit. 63 x 80.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2447/729Lyngby
Knud Nielsen: Uden titel, 91. Sign. Knud N; sign. med datering på bagsiden. Olie på lærred 45x39.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud:
2447/737Lyngby
Axel P. Jensen: Sommerlandskab. Sign. Axel P.J. Olie på lærred. 35 x 48.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2447/738Lyngby
Søren Ankarfeldt: Uden titel. Sign. på bagsiden. Olie på lærred. 75 x 70.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2447/744Lyngby
Peter Nyborg: "Le monde noir", 1969. Sign. Peter Nyborg; sign. med titel og datering på bagsiden. 90x130.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud:
2447/745Lyngby
Des Asmussen: En samling på otte karikaturtegninger. Sign. Des Asmussen. Tusch på papir. Bladstørrelse 12,5x20.
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
2447/747Lyngby
Kay Nielsen: "I Rampens Lys", skitse. Usign. Blyant og akvarel på papir. Bladstørrelse 25x17. Uindrammet.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
2447/751Lyngby
Herdis Gelardi: "Blomster", 1957. Sign. Herdis Gelardi. Olie på masonit. 73 x 59.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2447/762Lyngby
Holger Jacobsen: Uden titel, 1968. Sign. Holger Jacobsen. Sign. og dateret på bagsiden. Olie på lærred. 60x51.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2447/769Aarhus
Mogens Gissel: "Glas og æsel". Sign. M. Gissel, 1967. Mixed media. Bladmål 49 x 63.
Vurdering :
2.500 DKK Næste bud:
2447/770Aarhus
Peter Voigt: "Bag masken". 2024. Sign. Peter Voigt med titel og datering på bagsiden. Olie på lærred. 60 x 60.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2447/776Lyngby
Svend-Allan Sørensen: Uden titel, 1999. Sign. på bagsiden. Akryl på lærred. 150 x 90. Uindrammet.
Vurdering :
4.000–5.000 DKK Næste bud:
2447/778Aarhus
John Christensen: "Pige med dukke". Usign. Blyant og kul på papir. Lysmål 43 x 35,5.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2447/779Lyngby
Ulrich Kvist: Gule huse. Sign. Ulrich Kvist. Olie på plade. 105 x 123.
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud:
2447/780Lyngby
Kirsten Kjær: Dobbeltportræt. Sign. Kirsten 42. Olie på lærred. 95 x 101.
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Næste bud:
2447/781Lyngby
Kai Lindemann: Uden titel, 1965. Sign. på bagsiden. Olie på lærred. 89 x 115.
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Næste bud:
2447/782Lyngby
Ulrik Weck: "Fuck Off!", 1997. Sign. med titel og datering på bagsiden. Olie på plade. Hver 61 x 61. (4)
Vurdering :
12.000–15.000 DKK Næste bud:
2447/783Lyngby
Allan Schmidt: "Det grønne rum". Sign. AS; sign. med titel og og datering på bagsiden. Olie på lærred. 81 x 70.
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud:
2447/784Lyngby
Ann Sophie Stærk: Komposition. Sign. på bagsiden. Olie på lærred. 120 x 110. Uindrammet.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud:
2447/786Aarhus
Mads Madsen: "Phænomen.", 1989. Sign. og betitlet på bagsiden. Olie på lærred. 140 x 120.
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
2447/787Aarhus
Peter Bonde: "Vegatarfestival", 2003. Sign. med titel og datering på bagsiden. Olie på lærred. 135 x 100.
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2447/795Aarhus
Mogens Andersen: Uden titel. Sign. MA. Akvarel og tusch på papir. Bladstørrelse 42 x 30. Uindrammet.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2447/797Lyngby
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud: