2447/507Lyngby
Arne Bang: Cirkulært fad af stentøj, modelleret ved vertikale riller i relief. Sign. monogram, 154. H. 6,5. Diam. 33,5.
Vurdering :
12.000–15.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2447/510Lyngby
Arne Bang: Cirkulær skål af stentøj, udvendigt indridset med vertikale riller. H. 10,2. Diam. maks. 21,8.
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2447/513Lyngby
Arne Bang: Rund vase af stentøj dekoreret med blå glasur med okkerbrune elementer. Sign. monogram, 304. H. 17,4.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2447/516Lyngby
Arne Bang: To runde vaser af stentøj, ene modelleret med reliefdekor. (2)
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2447/519Lyngby
Arne Bang: Rund vase af stentøj dekoreret med gråbrun og blå glasur. Sign. monogram, 31. H. 16,8. Diam. 15.
Vurdering :
2447/522Lyngby
Hugo Liisberg: Figur af stentøj modelleret i form af en troldand. Dekoreret med rødbrun og grønlig glasur. L. 20,5.
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
2447/525Lyngby
Tyge Axel Holm: Cirkulært smykkeskrin af massivt stavlimet ahorn. Konvekst låg med geometrisk dekor i form af indlægninger af lyst træ. Diam. 27.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2447/528Lyngby
Christian Fjerdingstad: "Cygne"/("Svanen"). Sauceskål med tilhørende sauceske af forsølvet metal. Stemplet Gallia. (2)
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud:
2447/531Lyngby
Christian Fjerdingstad: "Cygne"/("Svanen"). Sauceskål med tilhørende sauceske af forsølvet metal. Original æske medfølger. (3)
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud:
2447/534Lyngby
Christian Fjerdingstad: Vandkande af forsølvet metal i organisk oval form. Stemplet Gallia, 5885. Udført hos Christofle. H. 20,7.
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2447/537Lyngby
Christian Fjerdingstad: Cirkulær opsats af forsølvet metal, gennembrudt stamme med bølgende dekor. H. 9,7-10.2. Diam. 35.
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
2447/540Lyngby
Christian Fjerdingstad: Cirkulær skål af forsølvet metal med to gennembrudte hanke. Stemplet Gallia, 0396. Udført hos Christofle. H. 8,6.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud:
2447/543Lyngby
Christian Fjerdingstad: Teservice af forsølvet metal. Bestående af en tekande, en flødekande, en sukkerskål med låg samt en rektangulær bakke. (4)
Vurdering :
8.000 DKK Næste bud:
2447/546Lyngby
Gunnar Westman: “Spætten”. Dørhammer af jern. Usign. Udført på Morsø Jernstøberi. H. 22. B. 7,5. D. 7.
Vurdering :
2447/549Lyngby
Svend Hammershøi: Jardiniere og bordlampe af lertøj med hhv. indridset og modelleret reliefdekor. H. hhv. 13,3 og 28,5/53. (2)
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2447/567Lyngby
Janine Janet: Stor figur af fajance modelleret i form af hane. H. 53.
Vurdering :
15.000 DKK Næste bud:
2447/570Lyngby
Gunhild Rudjord: Cirkulært fad af lertøj, med indridset blomstermotiv i relief. Dekoreret med cremehvid, blå, og grønbrun glasur. Diam. 35.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
2447/572Aarhus
Axel Salto: Kalabasformet vase af stentøj, dekoreret med gullig glasur. Sign. Salto. Unik. H. 17,5.
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Næste bud:
2447/573Lyngby
Bjørn Wiinblad: Et par kandelabre af lertøj modelleret i form af rytter med hest. Sign. monogram, L.5. (2)
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2447/600Aarhus
Hans Vangsø: Vase af stentøj, dekoreret med hvid glasur med mørke elementer. Stemplet monogram. Unik. H. 30,5.
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud:
2447/603Lyngby
Per Lütken: "Lava". Firsidet vase af primært turkisblåt, hvidt og brunt glas. Sign. monogram, Holmegaard, 2870. H. ca. 25,5.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2447/638Aarhus
Tina Langhoff: Fire cylindriske vaser af porcelæn, delvist bearbejdet med stentøj. Alle sign. H. 5,5-19. (4)
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2447/705Aarhus
Lis Ehrenreich: Krukke af hårdtbrændt lertøj, dekoreret med grøn askeglasur. H. 15,5. Diam. 18.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
2447/725Lyngby
Arne Bang: Lille vase af stentøj modelleret med gren med blade og bær. H. 8,5.
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2447/739Lyngby
Bjørn Wiinblad: Rund lysestage og vase af lertøj dekoreret med blad- og blomstermotiver i grønt og gult på lysegrå base. H. maks. 9,3. Diam. 13,3.
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2447/740Lyngby
Karl Larsen: Stentøjsfigur modelleret i form af en liggende puma. Dekoreret med Sung glasur. Sign. monogram, 4/8, 20557. Kgl. P. H. 25. L. 38.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2447/753Aarhus
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2447/761Aarhus
Christian Poulsen: Rektangulært fad af stentøj, dekoreret med blå glasur. Unik. Sign. CHR-P. H. 5. L. 29. B. 22,5.
Vurdering :
5.000–6.000 DKK Næste bud:
2447/763Aarhus
Gerd Hiort-Petersen: Cirkulær skål af stentøj, indvendigt med mønster i relief. H. 7. Diam. 18,5.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2447/764Aarhus
Per Linnemann-Schmidt: Vase af stentøj, dekoreret med blå harepelsglasur. Sign. PL-S. Udført hos Palshus. H. 28.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2447/766Aarhus
Nils Thorsson: Lågkrukke af stentøj, dekoreret med mørk og brun glasur. Kgl. P. Unik. H. inkl. låg 20.
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud:
2447/777Aarhus
Bodil Manz, Richard Manz: Skål af porcelæn, delvist dekoreret med stregdekor. Sign. Unik. H. 12. Diam. 24,5.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud:
2447/788Aarhus
Grete Jalk, Arne Karlsen og Esbjørn Hiort: Samling bøger om dansk møbelkunst. (7)
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud:
2447/793Aarhus
Bo Kristiansen: Vase af stentøj, dekoreret med grøn og brunlig glasur. Stemplet K. Unik. H. 12. Diam. 20.
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud:
2447/801Lyngby
Erik Höglund: Ti-armet lysekrone af støbejern. Talrige glasprismer, enkelte præget med ansigter og fisk i relief. H. 95.
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
2447/819Lyngby
Erik Höglund: Seks-armet lysekrone af messing med talrige prismer af klart glas. Udført hos Boda. H. 74. Diam. ca. 45. Lystyllers indv. diam. 2,3.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2447/821Lyngby
Kay Bojesen: Stor abe af patineret teak og limbatræ. Bevægeligt hoved, arme og ben. H. 48.
Vurdering :
15.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2447/823Lyngby
Bjørn Wiinblad: Tre tallerkner af lertøj dekoreret med blomsterdekor i grønne, brune og lyserøde nuancer på lysegrå base. (3)
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2447/827Lyngby
Bjørn Wiinblad: Fire tallerkner af lertøj dekoreret med blå glasur. Usign. Varierende mål. (4)
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud:
2447/830Aarhus
Valdemar Petersen: To krukker og to skåle af stentøj, dekoreret med grøn- og brunlige glasurer. H. 3,5-15,5. (4)
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2447/837Lyngby
Erik Höglund: Et par gulvstager af støbejern, hver med fire buende lysarme med løse kupler af klart glas. H. 100. (2)
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2447/840Aarhus
Erik Rahr: Vase af stentøj, dekoreret med brun glasur med grene i let relief. Sign. monogram. H. 12,5.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2447/841Lyngby
Bjørn Wiinblad: En tallerken og fad af lertøj, tallerken modelleret med svejfet kant. Dekoreret med blåglaseret dekor på lysegrå base. (2)
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud:
2447/842Aarhus
Bjørn Wiinblad: To opsatser af lertøj, modelleret i form af kvinder. Sign. monogram 75 og 79. H. 30 og 34. (2)
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
2447/843Aarhus
Kay Bojesen: Nøddeknækker af patineret bøg, udskåret i form af Th. Stauning. Stemplet k.b. eneret. L. 21.
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2447/845Lyngby
Erik Höglund: Seksarmet lysekrone af smedejern med kupler af ravfarvet glas og cirkulære ornamenter af klart glas med påtrykte ansigtsmotiver. H. 90.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2447/865Aarhus
Gerd Bøgelund: Fire vaser og fyrfadsstage af stentøj, dekoreret med brune glasurer. Kgl. P. H. 10-15,5. (5)
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud:
2447/868Aarhus
Kay Bojesen: Bloddonorsæt. Tête à tëte af porcelæn. Bing & Grøndahl. Bakke Diam. 27. (6)
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2447/872Aarhus
Leif Sylvester: "En hovedperson". 2009. Rundt fad af polykromt glas. Sign. Galerie Moderne. Diam. 38.
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2447/873Aarhus
Gutte Eriksen: Vase og lågkrukke af hårdtbrændt lertøj, dekoreret med Borax glasur. H. 13,5 og 9. (2)
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
2447/912Aarhus
Per Lütken: ”Våd lerform”. Organisk vase af klart glas. Sign. Holmegaard 1973. Unik. H. 12,5. Diam. 13.
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2447/913Aarhus
Kay Bojesen: Tre askebægre og glasbakke af hhv. tin, sølv og sølvplet samt tre oplukkere, bl.a. lillebror. (7)
Vurdering :
2447/916Aarhus
Małgorzata Dajewska m.fl.: Vase af delvis matteret og blåt glas. Samt "sommerso" bordlampe. H. 11 og 27,5. (2)
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
2447/918Aarhus
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
2447/919Aarhus
Grethe Kornerup-Bang: Papirkurv af sortlakeret metal, hanke med peddigrør. Torben Ørskov & Co. H. 34.
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
2447/945Aarhus
Gunnar Nylund: "Rubus". Krukke og vase af stentøj, dekoreret med mørk blå glasur. Rörstrand. H. 13 og 22,5. (2)
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2447/952Aarhus
Dansk design: To papirkurve af sort og brunt kernelæder. Udført hos Adax, m.fl. H. 30 og 32,5. Diam. 25,5 og 25. (2)
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
2447/953Aarhus
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
2447/961Aarhus
Kim Holm: Fire skåle af stentøj, dekoreret med hvidlige glasurer med farvede elementer. H. 7-9,5. Diam./B. 11-23. (4)
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
2447/963Aarhus
Kay Bojesen: To skåle og krukke af massiv teak. Stemplet. Diam. 8,5-23,5. (3)
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2447/973Aarhus
Cirkulært fad af patineret bronze, indvendigt støbt med motiv i relief. Stemplet Tinos Bronce. Diam. 27.
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud: Dit bud: