-
2447/266
"Musselmalet Helblonde" kaffeservice af porcelæn, dekoreret i underglasur blå. Royal Copenhagen. (25)
Vurdering :
8.000 DKK Hammerslag:
9.000 DKK -
2447/265
"Musselmalet Halvblonde" service af porcelæn, dekoreret i underglasur blå. Royal Copenhagen. (33)
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
4.600 DKK -
2447/264
A unique Wilkinson small-sword made for Edward J. Hanley in 1978 inspired by H. M. the Queen's coronation sword.
Vurdering :
25.000 DKK Ikke solgt
-
2447/263
Et par norske rokokoform lampetspejle af forgyldt, udskåret træ. 19. årh. H. 54 cm. (2)
Vurdering :
6.000 DKK Ikke solgt
-
2447/262
Frederik Lange: Parti fra Christianshavn med udsigt til Søkvæsthuset. Sign. Fr. Lange 1920. Olie på lærred. 85 x 101.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
1.500 DKK -
2447/260
5 middags- og 8 frokostknive med greb med blomster i purpur. Ant. Royal Copenhagen. 19. årh. (13)
Vurdering :
3.000 DKK Ikke solgt
-
2447/259
Kinesisk æske af hardwood, låg isat jadeplakette, sen Qing ca. 1900.
Vurdering :
3.000 DKK Ikke solgt
-
2447/258
Rund lågskål af porcelæn, derkoreret i underglasur blå. Royal Copenhagen. H. 16 cm. Diam. 20 cm.
Vurdering :
4.000 DKK Hammerslag:
2.300 DKK -
2447/257
Ubekendt maler, 19. årh.: Portræt af en ældre mand med langt skæg. Usigneret. Olie på lærred. 21 x 21.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
360 DKK -
2447/256
Hermann Tischler: Et møde i skoven. Sign. H. Tischler, Berlin. Gouache på papir. Lysmål 90 x 118.
Vurdering :
6.000 DKK Ikke solgt
-
2447/255
Johann Georg Schütz: Bakket landskab. Sign. G. Schütz. Blyant og tusch på papir. Lysmål 15 x 19,5.
Vurdering :
3.000 DKK Ikke solgt
-
2447/254
N. V. Dorph: Klippekyst med oprørt hav. Sign. N. Dorph 82. Olie på lærred. 26 x 40.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
750 DKK -
2447/253
To kinesiske vaser af porcelæn, dekorerede i Canton stil. Republik. Nu monterede til lamper. H. ekskl. montering 57 og 59 cm. (2)
Vurdering :
4.000 DKK Ikke solgt
-
2447/242
Brevvægt af sølv. Antagelig Holland, 19. årh. Fod udfyldt. H. 18 cm.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
3.000 DKK -
2447/252
Thailandsk stående buddha forgyldt bronze stående på trone med begge hænder i abhaya mudra. Ca. 1900. H. 65/85 cm.
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
3.000 DKK -
2447/251
Louis XVI form bordlampe af hvidglaseret porcelæn prydet med pousserede blomsterranker. 19. årh. H. 50 cm.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Hammerslag:
1.000 DKK -
2447/250
Fire japanske tallerkener. Grøn kutani. Meiji (1868-1912) Diam. 21 cm. (4)
Vurdering :
2.000 DKK Ikke solgt
-
2447/249
Fransk bordlampe af patineret og forgyldt bronze, Charles X stil, 19. årh.s slutning. H. inkl. montering 72 cm.
Vurdering :
3.000 DKK Ikke solgt
-
2447/247
Stor fransk lågkrukke af porcelæn, dekoreret i farver ' en chinoiserie'. Antagelig Samson 19. årh.s anden halvdel. H. 78 cm.
Vurdering :
6.000 DKK Ikke solgt
-
2447/246
"Afrika", figurgruppe af udekoreret porcelæn. Juliane Marie mærke, Royal Copenhagen. H. 32 cm.
Vurdering :
4.000 DKK Ikke solgt
-
2447/245
Stor potte af malm. 18/19. årh. H. 28 cm.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
1.500 DKK -
2447/239
Barok Rörchen af tin, dateret 1708. H. 17 cm.
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
5.000 DKK -
2447/244
Art Deco vase af iriseret glas. Antagelig Lötz, 20. årh.s første årtier. H. 27 cm.
Vurdering :
4.000 DKK Hammerslag:
2.000 DKK -
2447/243
Dansk rokoko spejl i ramme af nøddetræ og forgyldt træ. 18. årh.s midte. H. 105. B. 46.
Vurdering :
6.000 DKK Ikke solgt
-
2447/241
Et par forsølvede malmstager, 18. årh. H. 16 cm. (2)
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Hammerslag:
2.500 DKK -
2447/240
Bordlampe af pletsølv støbt med vædderhoveder og festoner. Omkr. 1900. H. 66 cm.
Vurdering :
3.000 DKK Ikke solgt
-
2447/238
Lille régence spejl i ramme udskåret træ og gesso med rester af forgyldning. 18. årh. H. 60. B. 40.
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
1.650 DKK -
2447/237
Stort dansk langbord af egetræ. Sjælland, ca. 1760. H. 78. L. 206. B. 70.
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Hammerslag:
4.000 DKK -
2447/236
Kinesisk ingefærkrukke af porcelæn, dekoreret i blåt. 18/19. årh. Gennembrudt låg af træ medfølger.
Vurdering :
3.000 DKK Ikke solgt
-
2447/235
Et par lysestager af sølv. Svend Toxværd. Udfyldte. H. 16 cm. (2)
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
1.000 DKK -
2447/234
Art Nouveau vase af glas med bronzemontering, antagelig Lötz, 20. årh.s beg. H. 27 cm.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
1.550 DKK -
2447/233
Sigfride Bille: Opstilling med blomster. Sign. SB 1913. Olie på lærred. 28 x 39.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
1.500 DKK -
2447/232
"Flora Danica" saltkar af porcelæn, dekoreret i farver. 574. Royal Copenhagen. H. 4,5 cm. L. 11 cm.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
5.000 DKK -
2447/231
Jacques-Nicolas Bellin: “Carte reduite Detroit de Davids.” 1765. Kobberstik monteret i passepartout. Lysmål 56 × 88.
Vurdering :
1.500 DKK Hammerslag:
800 DKK -
2447/225
To konfektskåle af af slebet rosa glas på fodstykker af sølvholdig metal. Omkr. 1900. H. 18 og 19,5 cm. (2)
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Hammerslag:
1.500 DKK -
2447/230
Figur af bronze i form af nøgen kvinde. Usign. 20. årh.s første halvdel. Vægt 825 g. H. 11,5 cm.
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
4.200 DKK -
2447/229
C. A. Schleisner: En herre stående i et vindue med pibe og hat. Sign. C. Schleisher. Olie på lærred. 16,5 x 14,5.
Vurdering :
1.500–2.000 DKK Ikke solgt
-
2447/228
Lille tekande af porcelæn, antagelig Frankrig. 18. årh.s sidste halvdel. H. 11,5 cm. L. 17 cm.
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
1.250 DKK -
2447/223
C. A. Schleisner: Interiør med læsende kvinde. Sign. C. Schleisner 1856. Olie på lærred. 34,5 x 28.
Vurdering :
1.500–2.000 DKK Hammerslag:
1.250 DKK -
2447/227
Oval bonbonniere af rubinrødt glas med guld. Ca. 1900. H. 11 cm. L. 15,5 cm.
Vurdering :
4.000 DKK Hammerslag:
2.000 DKK -
2447/226
F. C. Lund: Studie af en ko, der trækker en vogn. Sign. F. C. Lund Skagen 1880. Vandfarve på papir. Lysmål 16 x 24.
Vurdering :
1.500–2.000 DKK Hammerslag:
800 DKK -
2447/224
Lille svensk prismekrone med stel af forgyldt messing, seks svungne lysarme, behængt med prismer. Gustaviansk form, 19. årh. H. 76. Diam. 60.
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
3.000 DKK -
2447/222
Svensk skænk af bemalet træ. Gustaviansk form, 20. årh. H. 122. B. 111. D. 46.
Vurdering :
12.000 DKK Ikke solgt
-
2447/221
Svensk spejl i ramme af forgyldt træ, udskåret med fritstående søjler, vase og egeløv. 19. årh.s begyndelse. H. 159. B. 74.
Vurdering :
6.000 DKK Ikke solgt
-
2447/220
Dansk maler, 19. årh.: Udsigt over Aarhusbugten. Usigneret. Olie på lærred monteret på lærred. 23,5 x 29.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
1.500 DKK -
2447/219
Svensk bogskab af bemalet træ, overdel med glasdøre hag hvilke hylder, underdel med to skuffer og to døre. Gustaviansk form, 20. årh. H. 213. B. 99. D. 43.
Vurdering :
15.000 DKK Ikke solgt
-
2447/217
Johannes Jensen: Parti fra Snekkersten Strand med to drenge, der leger med en lille legetøjsbåd. Usigneret. Olie på lærred. 25,5 x 20.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
1.500 DKK -
2447/218
Skulptur af bronze, siddende nøgen kvinde. Usigneret. Base af grønbroget marmor. H. 22/27 cm.
Vurdering :
6.000 DKK Ikke solgt
-
2447/211
Carl Bøgh: En hest og to hunde foran en hvid gård. Usigneret. Olie på lærred. 30 x 38,5.
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Hammerslag:
5.500 DKK -
2447/216
Kinesisk kar af bronze i arkaisk stil, 17/18. årh. Vægt 950 g. H. 6 cm Diam. 15 cm.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
1.500 DKK -
2447/215
To kinesiske vaser af porcelæn, dekorerede i emaljefarver. Republik. Nu monterede til lamper. (2)
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Ikke solgt
-
2447/214
Carl Locher: En lille dreng stående på Skagen Strand. Usigneret. Dateret Skagen 1872. Olie på papir monteret på malepap. 17 x 14,5.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Hammerslag:
3.000 DKK -
2447/213
"Musselmalet" service af porcelæn, dekoreret i underglasur blå. Royal Copenhagen. (93)
Vurdering :
12.000 DKK Hammerslag:
10.500 DKK -
2447/199
Helge Helme: Liggende model set fra ryggen. Sign. H. Helme 37 (?). Olie på lærred. 64 x 77,5.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
4.200 DKK -
2447/212
Norsk bestik af 830 sølv, Brødrene Mylius, 20. årh. Vægt ekskl. knive 791 g. (24)
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
3.200 DKK -
2447/210
"Herregård" fiskebestik af sølv. Cohr. Vægt 973 g. (18)
Vurdering :
5.000 DKK Hammerslag:
3.800 DKK -
2447/209
Dansk revolver M/1882 for rytteriets underklasser nr. 399 i kaliber ca. 9,5 mm. (1)
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
6.000 DKK -
2447/195
To kinesiske figurer af emaille sur bisquit. Qing. (2)
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
1.150 DKK -
2447/208
Ubekendt maler, 19. årh.: Portræt af en fornem herre. Usigneret. Olie på lærred. 77 x 64.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Ikke solgt
-
2447/207
Et par franske lamper af marmoreret metal og forgyldt bronze. 19. årh. H. ekskl. montering 50 cm. (2)
Vurdering :
4.000 DKK Hammerslag:
3.200 DKK -
2447/206
Et par engelske Queen Anne stager af messingmalm, 18. årh. H. 17,5 cm. (2)
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
2.300 DKK -
2447/205
Knud Sinding: Bjergparti fra Italien med udsigt til byen Civita d'Antino. Sign. monogram. Olie på lærred. 80 x 95.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
6.000 DKK