2447/325
Kai Drews: Kystparti fra Skagen med solstrejf over kiltterne. Sign. K Drews, Skagen 1930. Olie på lærred. 51 x 71.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
1.750 DKK -
2447/324
Ludvig Kabell: Parti med en roende mand på en sø. Sign. LK. Olie på lærred. 20 x 27.
Vurdering :
3.000 DKK Ikke solgt
2447/318
Wilhelm Andersen: Opstilling med to æbler, vindruer og et vinglas. Sign. Wilh. Andersen. Olie på træ. 28 x 37.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Hammerslag:
650 DKK -
2447/323
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
800 DKK -
2447/322
Vurdering :
2.000 DKK Ikke solgt
2447/321
Margrethebæger af delvis forgyldt sterlingsølv. Udført hos Edvard Andersen. Vægt ca. 145 gr. H. 8. Diam. 9,5.
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
1.350 DKK -
2447/319
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Ikke solgt
2447/317
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Ikke solgt
2447/316
Marcel Cogniet: Parti fra klippekyst. Sign. Marcel Cogniet. Olie på lærred. 38 x 55.
Vurdering :
3.000 DKK Ikke solgt
2447/315
Spunshane af patineret messing. 17./18. årh. L. 27,5.
Vurdering :
1.500 DKK Hammerslag:
750 DKK -
2447/314
Vurdering :
1.500 DKK Ikke solgt
2447/313
Blad fra notesbog med Walt Disneys (1901-1966) autograf. På bagsiden lille tegning i rødt udført af samme. Udført i Tivoli den 24. juni 1964.
Vurdering :
10.000 DKK Ikke solgt
2447/312
Bencharong tazza og lågskål af porcelæn. Fremstillet til det thailandske marked. 19.-20. årh. H. 5 og 13. (2)
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
650 DKK -
2447/311
Famille rose fad samt to skåle af porcelæn, den ene med "cabbage leaf pattern". 18. årh. og ca. 1900. Fad L. 33. (3)
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
550 DKK -
2447/310
Japansk keramiker, 20. årh.: Flaskevase af stentøj, dekoreret med løbeglasur i jordfarver. Usigneret. H. 34. L. 14. B. 7.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Hammerslag:
1.000 DKK -
2447/309
Vurdering :
1.500–2.000 DKK Ikke solgt
2447/308
Ubekendt maler, 19. årh.: Bjerglandskab med udsigt til en hytte. Usigneret. Olie på malepap. 15 x 23.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Ikke solgt
2447/307
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Hammerslag:
600 DKK -
2447/306
Jørgen Emil Aabye: Portræt af en ældre herre. Sign. monogram, 1949. Olie på lærred. 94 x 84.
Vurdering :
3.000 DKK Ikke solgt
2447/305
Ubekendt maler, 19. årh.: Portræt af en pige fra Morsø. Usigneret. Olie på lærred. 40 x 30.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Hammerslag:
550 DKK -
2447/304
Vurdering :
1.500 DKK Ikke solgt
2447/303
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
1.650 DKK -
2447/302
Ubekendt maler, ca. 1800.: Portræt af en fornem herre. Usigneret. Olie på lærred. 32 x 24.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Hammerslag:
1.000 DKK -
2447/301
Ubekendt maler, 18. årh.: Et par portrætter af Jacob Bang og Johanne Bang. Olie på lærred. Oval. Hver 26 x 20. (2)
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Ikke solgt
2447/300
E. Pierzynski: Vinterlandskab med troika. Sign. E. Pierzynski. Olie på lærred. 61 x 90.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Ikke solgt
2447/299
Japansk Kyoto ware tekop af porcelæn. Meiji/Taisho.
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
1.650 DKK -
2447/298
Christian Zacho: Landskab med store egetræer ved Bognæs Strand. Sign. Chr. Zacho 1911. Olie på lærred. 68 x 110.
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Hammerslag:
5.500 DKK -
2447/297
En sjælden Colt Burgess lever action riffel nummer 4551 i kaliber 44-40. (1)
Vurdering :
60.000 DKK Ikke solgt
2447/296
Colt Single Action Army Revolver M/1873 nummer 341416 i kaliber 45 Colt. (1)
Vurdering :
20.000 DKK Ikke solgt
2447/295
Portugisk Abadie revolver M/1878/86 nr. 8500 kal. 9,1 mm. samt fransk armerevolver M/1873 nr. H13677 i kaliber ca. 11 mm. (2)
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
4.800 DKK -
2447/294
En samling etnografiske krudthorn. (9)
Vurdering :
4.000 DKK Hammerslag:
2.300 DKK -
2447/293
Fransk militærpræget flintlåspistol omkring 1800 af V. A. Mahieu. (1)
Vurdering :
10.000 DKK Ikke solgt
2447/292
Miqueletpistol fra kaukasus med fornem persisk pibe.
Vurdering :
15.000 DKK Ikke solgt
2447/291
Dansk ringhanepistol M/1848 Liege. (1)
Vurdering :
7.000 DKK Hammerslag:
4.000 DKK -
2447/290
5 danske sabler i deres skeder. (5)
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
4.000 DKK -
2447/289
Engelsk usigneret lommeterzerol omkring 1800. (1)
Vurdering :
6.000 DKK Ikke solgt
2447/288
4 krudthorn og fire haglpunge. (8)
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
3.000 DKK -
2447/287
To danske M/1843 sabler med skeder. (2)
Vurdering :
6.000 DKK Ikke solgt
2447/286
Dansk/Norsk flintpistol M/1748/98 med originalt afkortet skæfte med skæringer.. (1)
Vurdering :
25.000 DKK Hammerslag:
17.500 DKK -
2447/285
En samling bajonetter, medaljer og regimentsmærker for Hjemmeværnet opsat på plade.
Vurdering :
6.000 DKK Ikke solgt
2447/284
En samling danske bajonetter. (9)
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
4.200 DKK -
2447/283
Skotsk officers broadsword efter M/1828 og to sporrans. (3)
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
4.800 DKK -
2447/280
Burmesisk regntromme, dong son, af patineret bronze. Arkaisk stil 19. årh. H. 37 cm Diam. 51 cm.
Vurdering :
4.000 DKK Hammerslag:
7.500 DKK -
2447/282
Senvictoriansk sukkerskål og flødekande af sterlingsølv. London 1893. Vægt 234 g. (2)
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
1.000 DKK -
2447/281
Fire tyske krus af fajance, dekorerede i farver, med låg og besætning af tin. 18. årh. H. ekskl. montering ca. 17 cm. (4)
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Hammerslag:
1.650 DKK -
2447/279
Vurdering :
3.000 DKK Ikke solgt
2447/278
Kinesisk kunstner, 18/19. årh. : Klippekyst. Gouache på silke. Indrammet. Lysmål 80 x 38 cm.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
1.600 DKK -
2447/276
Helge Helme: Interiør med en nøgen kvinde liggende på sengen. Sign. H. Helme. Olie på lærred. 23 x 37.
Vurdering :
4.000 DKK Hammerslag:
2.900 DKK -
2447/277
Kinesisk kunstner, 18/19. årh. : Fugle på klipper. Gouache på silke. Indrammet. Lysmål 116 x 48 cm.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
1.850 DKK -
2447/275
Henrik Jespersen: Skovparti med bevoksning. Sign. H.J. Olie på lærred. 46 x 73.
Vurdering :
3.000 DKK Ikke solgt
2447/273
Kinesisk billede med kat. Efter Han Ruozhou. 19. årh. Lysmål 106 x 39 cm.
Vurdering :
4.000 DKK Hammerslag:
3.400 DKK -
2447/274
Henrik Jespersen: Solopgang over Maribo sø med udsigt til Domkirken. Sign. Henrik J. Olie på lærred. 49 x 77.
Vurdering :
4.000 DKK Ikke solgt
2447/272
Et par lamper af slebet krystal, vaseformede. Antagelig Frankrig 20. årh.s første halvdel. H. ekskl. montering 33 cm. (2)
Vurdering :
3.000 DKK Ikke solgt
2447/248
Stort kinesisk Canton vaskefad, 19. årh. H. 14,5 cm Diam. 46 cm. Restaureret.
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
2.500 DKK -
2447/271
Seks brødbakker af bemalet metal, flere med hanke af messing. 19. årh. L. ca. 30 cm. (6)
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
3.400 DKK -
2447/268
Lysestage af sølv til to lys. Københavns bymærke 1943. Vægt 313 g. H. 13,5 cm. L. 16,5 cm.
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
1.650 DKK -
2447/270
Kar/fodstykke af profileret fedtsten, antagelig Sydeuropa 17/18. årh. H. 9,5 cm B/D. 15 cm.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
3.200 DKK -
2447/269
En samling tedåser bestående af porcelæn og fajance. Europa og Kina, 18.-19. årh samt en tidlig 20. årh. H. 8-16,5 cm. (11)
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
3.000 DKK -
2447/261
Fire tibetanske teskåle af rodtræ. Ca. 1900. Diam. 10,5-11,5 cm. (4)
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
3.000 DKK -
2447/267
Bordlampe af slebet krystal, montering af forgyldt bronze, antagelig Frankrig ca. 1900. H. 56 cm.
Vurdering :
8.000 DKK Hammerslag:
4.000 DKK -
2447/266
Vurdering :
8.000 DKK Hammerslag:
9.000 DKK -
2447/265
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
4.600 DKK