-
2447/203Lyngby
Kinesisk Canton emalje dåse. Qing 18. årh. H. 6,5 cm L/B. 9 cm.
Sælges
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
-
2447/204Lyngby
Kinesisk vase af porcelæn, firsidet, powderblue glaseret. Qing 19. årh. H. 17 cm.
Sælges
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud:
-
2447/205Lyngby
Knud Sinding: Bjergparti fra Italien med udsigt til byen Civita d'Antino. Sign. monogram. Olie på lærred. 80 x 95.
Sælges
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
-
2447/206Lyngby
Et par engelske Queen Anne stager af messingmalm, 18. årh. H. 17,5 cm. (2)
Sælges
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
-
2447/207Lyngby
Et par franske lamper, imiteret marmor og forgyldt bronze. 19. årh. H. ekskl. montering 50 cm. (2)
Sælges
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud:
-
2447/208Lyngby
Ubekendt maler, 19. årh.: Portræt af en fornem herre. Usigneret. Olie på lærred. 77 x 64.
Sælges
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
-
2447/209Lyngby
Dansk revolver M/1882 for rytteriets underklasser nr. 399 i kaliber ca. 9,5 mm. (1)
Sælges
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2447/210Lyngby
"Herregård" fiskebestik af sølv. Cohr. Vægt 973 g. (18)
Sælges
Vurdering :
5.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2447/211Lyngby
Carl Bøgh: En hest og to hunde foran en hvid gård. Usigneret. Olie på lærred. 30 x 38,5.
Sælges
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Næste bud:
-
2447/212Lyngby
Norsk bestik af 830 sølv, Brødrene Mylius, 20. årh. Vægt ekskl. knive 791 g. (24)
Sælges
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2447/213Lyngby
"Musselmalet" service af porcelæn, dekoreret i underglasur blå. Royal Copenhagen. (93)
Sælges
Vurdering :
12.000 DKK Næste bud:
-
2447/214Lyngby
Carl Locher: En lille dreng stående på Skagen Strand. Usigneret. Dateret Skagen 1872. Olie på papir monteret på malepap. 17 x 14,5.
Sælges
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud:
-
2447/215Lyngby
To kinesiske vaser af porcelæn, dekorerede i emaljefarver. Republik. Nu monterede til lamper. (2)
Sælges
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
-
2447/216Lyngby
Kinesisk kar af bronze i arkaisk stil, 17/18. årh. Vægt 950 g. H. 6 cm Diam. 15 cm.
Sælges
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
-
2447/217Lyngby
Johannes Jensen: Parti fra Snekkersten Strand med to drenge, der leger med en lille legetøjsbåd. Usigneret. Olie på lærred. 25,5 x 20.
Sælges
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
-
2447/218Lyngby
Skulptur af bronze, siddende nøgen kvinde. Usigneret. Base af grønbroget marmor. H. 22/27 cm.
Sælges
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
-
2447/219Lyngby
Svensk bogskab af bemalet træ, overdel med glasdøre hag hvilke hylder, underdel med to skuffer og to døre. Gustaviansk form, 20. årh. H. 213. B. 99. D. 43.
Sælges
Vurdering :
15.000 DKK Næste bud:
-
2447/220Lyngby
Dansk maler, 19. årh.: Udsigt over Aarhusbugten. Usigneret. Olie på lærred monteret på lærred. 23,5 x 29.
Sælges
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
-
2447/221Lyngby
Svensk spejl i ramme af forgyldt træ, udskåret med fritstående søjler, vase og egeløv. 19. årh.s begyndelse. H. 159. B. 74.
Sælges
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
-
2447/222Lyngby
Svensk skænk af bemalet træ. Gustaviansk form, 20. årh. H. 122. B. 111. D. 46.
Sælges
Vurdering :
12.000 DKK Næste bud:
-
2447/223Lyngby
C. A. Schleisner: Interiør med læsende kvinde. Sign. C. Schleisner 1856. Olie på lærred. 34,5 x 28.
Sælges
Vurdering :
1.500–2.000 DKK Næste bud:
-
2447/224Lyngby
Lille svensk prismekrone med stel af forgyldt messing, seks svungne lysarme, behængt med prismer. Gustaviansk form, 19. årh. H. 76. Diam. 60.
Sælges
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
-
2447/225Lyngby
To konfektskåle af af slebet rosa glas på fodstykker af sølvholdig metal. Omkr. 1900. H. 18 og 19,5 cm. (2)
Sælges
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2447/226Lyngby
F. C. Lund: Studie af en ko, der trækker en vogn. Sign. F. C. Lund Skagen 1880. Vandfarve på papir. Lysmål 16 x 24.
Sælges
Vurdering :
1.500–2.000 DKK Næste bud:
-
2447/227Lyngby
Oval bonbonniere af rubinrødt glas med guld. Ca. 1900. H. 11 cm. L. 15,5 cm.
Sælges
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud:
-
2447/228Lyngby
Lille tekande af porcelæn, antagelig Frankrig. 18. årh.s sidste halvdel. H. 11,5 cm. L. 17 cm.
Sælges
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
-
2447/229Lyngby
C. A. Schleisner: En herre stående i et vindue med pibe og hat. Sign. C. Schleisher. Olie på lærred. 16,5 x 14,5.
Sælges
Vurdering :
1.500–2.000 DKK Næste bud:
-
2447/230Lyngby
Figur af bronze i form af nøgen kvinde. Usign. 20. årh.s første halvdel. Vægt 825 g. H. 11,5 cm.
Sælges
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2447/231Lyngby
Jacques-Nicolas Bellin: “Carte reduite Detroit de Davids.” 1765. Kobberstik monteret i passepartout. Lysmål 56 × 88.
Sælges
Vurdering :
1.500 DKK Næste bud:
-
2447/232Lyngby
"Flora Danica" saltkar af porcelæn, dekoreret i farver. 574. Royal Copenhagen. H. 4,5 cm. L. 11 cm.
Sælges
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2447/234Lyngby
Art Nouveau vase af glas med bronzemontering, antagelig Lötz, 20. årh.s beg. H. 27 cm.
Sælges
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2447/235Lyngby
Et par lysestager af sølv. Svend Toxværd. Udfyldte. H. 16 cm. (2)
Sælges
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
-
2447/236Lyngby
Kinesisk ingefærkrukke af porcelæn, dekoreret i blåt. 18/19. årh. Gennembrudt låg af træ medfølger.
Sælges
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
-
2447/237Lyngby
Stort dansk langbord af egetræ. Sjælland, ca. 1760. H. 78. L. 206. B. 70.
Sælges
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Næste bud:
-
2447/238Lyngby
Lille régence spejl i ramme udskåret træ og gesso med rester af forgyldning. 18. årh. H. 60. B. 40.
Sælges
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
-
2447/239Lyngby
Barok Rörchen af tin, dateret 1708. H. 17 cm.
Sælges
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2447/240Lyngby
Bordlampe af pletsølv støbt med vædderhoveder og festoner. Omkr. 1900. H. 66 cm.
Sælges
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
-
2447/241Lyngby
Et par forsølvede malmstager, 18. årh. H. 16 cm. (2)
Sælges
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud:
-
2447/242Lyngby
Brevvægt af sølv. Antagelig Holland, 19. årh. Fod udfyldt. H. 18 cm.
Sælges
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2447/243Lyngby
Dansk rokoko spejl i ramme af nøddetræ og forgyldt træ. 18. årh.s midte. H. 105. B. 46.
Sælges
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
-
2447/244Lyngby
Art Deco vase af iriseret glas. Antagelig Lötz, 20. årh.s første årtier. H. 27 cm.
Sælges
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud:
-
2447/245Lyngby
Stor potte af malm. 18/19. årh. H. 28 cm.
Sælges
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
-
2447/246Lyngby
"Afrika", figurgruppe af udekoreret porcelæn. Juliane Marie mærke, Royal Copenhagen. H. 32 cm.
Sælges
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud:
-
2447/247Lyngby
Stor fransk lågkrukke af porcelæn, dekoreret i farver ' en chinoiserie'. Antagelig Samson 19. årh.s anden halvdel. H. 78 cm.
Sælges
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
-
2447/248Lyngby
Stort kinesisk Canton vaskefad, 19. årh. H. 14,5 cm Diam. 46 cm. Restaureret.
Sælges
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
-
2447/249Lyngby
Fransk bordlampe af patineret og forgyldt bronze, Charles X stil, 19. årh.s slutning. H. inkl. montering 72 cm.
Sælges
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
-
2447/250Lyngby
Fire japanske tallerkener. Grøn kutani. Meiji (1868-1912) Diam. 21 cm. (4)
Sælges
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
-
2447/251Lyngby
Louis XVI form bordlampe af hvidglaseret porcelæn prydet med pousserede blomsterranker. 19. årh. H. 50 cm.
Sælges
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud:
-
2447/252Lyngby
Thailandsk stående buddha forgyldt bronze stående på trone med begge hænder i abhaya mudra. Ca. 1900. H. 65/85 cm.
Sælges
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
-
2447/253Lyngby
To kinesiske vaser af porcelæn, dekorerede i Canton stil. Republik. Nu monterede til lamper. H. ekskl. montering 57 og 59 cm. (2)
Sælges
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud:
-
2447/258Lyngby
Rund lågskål af porcelæn, derkoreret i underglasur blå. Royal Copenhagen. H. 16 cm. Diam. 20 cm.
Sælges
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud:
-
2447/259Lyngby
Kinesisk æske af hardwood, låg isat jadeplakette, sen Qing ca. 1900.
Sælges
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
-
2447/260Lyngby
5 middags- og 8 frokostknive med greb med blomster i purpur. Ant. Royal Copenhagen. 19. årh. (13)
Sælges
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
-
2447/261Lyngby
Fire tibetanske teskåle af rodtræ. Ca. 1900. Diam. 10,5-11,5 cm. (4)
Sælges
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
-
2447/263Lyngby
Et par norske rokokoform lampetspejle af forgyldt, udskåret træ. 19. årh. H. 54 cm. (2)
Sælges
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
-
2447/264Lyngby
A unique Wilkinson small-sword made for Edward J. Hanley in 1978 inspired by H. M. the Queen's coronation sword.
Sælges
Vurdering :
25.000 DKK Næste bud:
-
2447/265Lyngby
"Musselmalet Halvblonde" service af porcelæn, dekoreret i underglasur blå. Royal Copenhagen. (33)
Sælges
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2447/266Lyngby
"Musselmalet Helblonde" kaffeservice af porcelæn, dekoreret i underglasur blå. Royal Copenhagen. (25)
Sælges
Vurdering :
8.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2447/267Lyngby
Bordlampe af slebet krystal, montering af forgyldt bronze, antagelig Frankrig ca. 1900. H. 56 cm.
Sælges
Vurdering :
8.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2447/268Lyngby
Lysestage af sølv til to lys. Københavns bymærke 1943. Vægt 313 g. H. 13,5 cm. L. 16,5 cm.
Sælges
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2447/269Lyngby
En samling tedåser bestående af porcelæn og fajance. Europa og Kina, 18.-19. årh samt en tidlig 20. årh. H. 8-16,5 cm. (11)
Sælges
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
-
2447/270Lyngby
Kar/fodstykke af profileret fedtsten, antagelig Sydeuropa 17/18. årh. H. 9,5 cm B/D. 15 cm.
Sælges
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: