2447/380
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Hammerslag:
1.100 DKK -
2447/374
Jens Peter Dahl-Jensen: Urfugl. Figur af porcelæn, dekoreret i underglasurfarver. 1744. B&G. H. 26. L. 40.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
2.700 DKK -
2447/383
Evelyn Bøje Thorbjørn: Joller ved Mariager fjord. Sign. E. Thorbjørn. Olie på lærred. 35 x 50.
Vurdering :
1.500 DKK Hammerslag:
250 DKK -
2447/382
Nagaland halskæde med vedhæng af patineret bronze i form af ansigt. 20. årh. L. inkl. vedhæng 43.
Vurdering :
1.500–1.900 DKK Ikke solgt
2447/381
Ubekendt maler, 19. årh.s slutning: Portræt af en pige. Sign. A.J. Olie på lærred. 45 x 37.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Hammerslag:
500 DKK -
2447/373
Japansk figur af mørkpatineret bronze i form af en gammel mand med et barn på nakken. Signeret. Ca. 1900. H. 27.
Vurdering :
4.000 DKK Hammerslag:
2.200 DKK -
2447/379
Chr. Benjamin Olsen: Kystparti med brydende bølger. Sign. C. Benjamin O. 1912. Olie på lærred. 37 x 52.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Hammerslag:
1.000 DKK -
2447/378
Carl Fischer: Gadeparti med huse og figurer. Sign. Carl Fischer. Olie på lærred. 66 x 90.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Hammerslag:
380 DKK -
2447/377
Hugo Schnars-Alquist: Marine med Marine med Gedser Rev Fyrskib. Sign. Schnars-Alquist 1918-19. Olie på lærred. 65 x 101.
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Hammerslag:
5.500 DKK -
2447/371
Knud Kyhn: "Løve med løvinde". Figurgruppe af porcelæn. Sign. Knud Kyhn. B&G. H. 13,5. L. 38.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
3.200 DKK -
2447/376
"Kærlighedgruppe". Figurgruppe af porcelæn. Juliane Maries mærke. Royal Copenhagen. H. 24.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Ikke solgt
2447/375
Peter Tom-Petersen: Ved Kronborg med udsigt til Sundet. Sign. Tom-P. 1909. Olie på lærred. 55,5 x 50,5.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Hammerslag:
650 DKK -
2447/372
Jugend ramme af forgyldt træ og gesso, prydet med valmuer og bladslyng. Ca. 1900. Udvendige mål 86 x 103.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
1.500 DKK -
2447/370
Kinesisk meiping vase dekoreret i flambéglasur. Monteret som bordlampe. 20. årh.s begyndelse. H. 28.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
28.000 DKK -
2447/369
Victor Qvistorff: Marine med sejlskibe. Sign. V. Qvistorff 1936. Olie på papir. 18 x 26.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Ikke solgt
2447/367
Ubekendt maler, 19. årh.: "Erossione 24 Aprile 1852". Usigneret. Gouache på papir. Bladstørrelse 42 x 61.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
1.500 DKK -
2447/336
Julius Paulsen: Solskin ved havemøbler i en sommerhave. Sign. J. P. 23. Olie på lærred. 61 x 64.
Vurdering :
4.000 DKK Hammerslag:
4.800 DKK -
2447/366
Karl Hansen Reistrup: En ridende dragon. Sign. KHR 1912. Olie på lærred. 55 x 43.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
8.500 DKK -
2447/365
Carl Baagøe: Dampskibet Gylfe passerer Snekkersten Havn. Sign. Carl Baagøe 1895. Olie på lærred. 85 x 132.
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Ikke solgt
2447/361
Harald Foss: Parti fra Skarridsø. Sign. HF, 1883 Juni. Olie på lærred monteret på lærred. 30 x 41.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
1.500 DKK -
2447/364
Victor Qvistorff: Parti fra Liseleje med skibe i solnedgang. Sign. V. Qvistorff 1931, Liseleje. Olie på malepap. 39 x 53.
Vurdering :
5.000 DKK Hammerslag:
4.400 DKK -
2447/363
Ubekendt maler, 19. årh.: Kroscene med lystige personer. Sign. W. Arnold, 1845. Olie på lærred. 36 x 46.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
1.550 DKK -
2447/362
Cölestin Brügner: Landskab med storke ved et vadested. Sign. Brügner. Olie på lærred monteret på malepap. 15 x 21.
Vurdering :
3.000 DKK Ikke solgt
2447/360
Victor Qvistorff: Marine med sejlskibe på et stille hav. Sign. V. Qvistorff 1930. Olie på malepap. 16 x 21.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Ikke solgt
2447/359
Victor Qvistorff: Engelsk damper i havn. Sign. V. Qvistorff, 1938. Olie på papir. 16 x 23.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
2.400 DKK -
2447/358
Emanuel A. Petersen: Parti fra Grønland med et skib på det oprørte hav i aftenrøde. Sign. Olie på plade. 24 x 34.
Vurdering :
5.000 DKK Hammerslag:
3.000 DKK -
2447/357
F. Larsen-Særsløv: Portært af en nøgen kvinde. Usigneret. Olie på lærred. 23 x 19.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Ikke solgt
2447/356
Chr. F. Beck: Parti fra Jomfrustien, Tønder. Sign. C.F.B. Olie på lærred. 35 x 40.
Vurdering :
3.000 DKK Ikke solgt
2447/355
Ubekendt maler, 19. årh.: Et par skibsportrætter. Sign. H.J og utydeligt signeret. Olie på lærred. 47 x 60 og 48 x 55. (2)
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
3.800 DKK -
2447/353
Koptisk kors og tre nigerianske? fugle af jern samt to skæringer af træ. 19.-20. årh. Kors H. 23. (6)
Vurdering :
1.500–2.000 DKK Hammerslag:
800 DKK -
2447/354
Kinesisk hatstand af porcelæn med gennembrydninger, dekoreret i farver med blomster. Ca. 1900. H. 28,5.
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
1.500 DKK -
2447/352
Thailandske dansere. Figurgruppe af stentøj. LLadro, Spanien. 20. årh. H. 52.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
1.850 DKK -
2447/351
Kinesisk bordskærm af porcelæn, i ramme af rigt udskåret og delvis gennembrudt træ. Republik. H. 39. L. 39.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
5.000 DKK -
2447/349
Par kinesiske bojaner af porcelæn, dekoreret med spejlvendte motiver af pæoner og fugle. Ca. 1900. H. 42 og 43. (2)
Vurdering :
5.000 DKK Hammerslag:
5.500 DKK -
2447/347
Russisk ikon med fremstilling af Jesus Pantokrator. Olie på bly. 19. årh. 27 x 22.
Vurdering :
4.000 DKK Hammerslag:
2.000 DKK -
2447/346
Opsats af lethamret sterlingsølv. Stemplet DGH, virksom 1954-1973. Vægt 257 g. H. 16,5 cm Diam. 16 cm.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
1.700 DKK -
2447/320
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Hammerslag:
1.650 DKK -
2447/345
Henrik Jespersen: Udsigt over Mariager Fjord mod Hobro. Sign. Henrik J. Olie på lærred. 57 x 100.
Vurdering :
6.000 DKK Ikke solgt
2447/343
Olof Per Ulrik Arborelius: Interiør med et ildsted. Usigneret. Olie på lærred. 29 x 43.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Hammerslag:
1.000 DKK -
2447/342
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Ikke solgt
2447/341
Hans Smidth: Sollys over et bakket landskab. Sign. H.S. Olie på lærred. 19 x 25.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
1.500 DKK -
2447/340
C. Hornung-Jensen: Parti fra Møns klint. Utydeligt signeret. Olie på lærred. 31 x 44.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Ikke solgt
2447/339
Wilhelm Marstrand: Far med barn. Usigneret. Tusch på papir. Bladstørrelse 7 x 8.
Vurdering :
2.000 DKK Ikke solgt
2447/338
Wenzel Tornøe: Studie af et træ. Usigneret. Olie på lærred. 25 x 21.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Ikke solgt
2447/337
Christian Zacho: Udsigt fra en søbred på en stille aften. Signed Chr. Z. Olie på lærred. 28 x 36.
Vurdering :
3.000 DKK Ikke solgt
2447/335
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Hammerslag:
700 DKK -
2447/333
N. P. Rasmussen: Portræt af en ældre herre set fra venstre. Sign. N. P. Rasmussen 1880. Olie på lærred. 40 x 37.
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
1.000 DKK -
2447/331
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
1.550 DKK -
2447/325
Kai Drews: Kystparti fra Skagen med solstrejf over kiltterne. Sign. K Drews, Skagen 1930. Olie på lærred. 51 x 71.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
1.750 DKK -
2447/324
Ludvig Kabell: Parti med en roende mand på en sø. Sign. LK. Olie på lærred. 20 x 27.
Vurdering :
3.000 DKK Ikke solgt
2447/318
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Hammerslag:
650 DKK -
2447/323
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
800 DKK -
2447/322
Vurdering :
2.000 DKK Ikke solgt
2447/321
Margrethebæger af delvis forgyldt sterlingsølv. Udført hos Edvard Andersen. Vægt ca. 145 gr. H. 8. Diam. 9,5.
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
1.350 DKK -
2447/319
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Ikke solgt
2447/317
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Ikke solgt
2447/316
Vurdering :
3.000 DKK Ikke solgt
2447/315
Spunshane af patineret messing. 17./18. årh. L. 27,5.
Vurdering :
1.500 DKK Hammerslag:
750 DKK -
2447/314
Vurdering :
1.500 DKK Ikke solgt
2447/312
Bencharong tazza og lågskål af porcelæn. Fremstillet til det thailandske marked. 19.-20. årh. H. 5 og 13. (2)
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
650 DKK -
2447/311
Famille rose fad samt to skåle af porcelæn, den ene med "cabbage leaf pattern". 18. årh. og ca. 1900. Fad L. 33. (3)
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
550 DKK