2447/185
Et par franske empire stager af messing, 19. årh.s beg. H. 27 cm. (2)
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
2.200 DKK -
2447/184
Ubekendt maler, 19. årh.: Duer siddende ved en fontæne. Usigneret. Olie på træ. 10 x 16,5.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
3.400 DKK -
2447/183
Thai buddha af delvis forgyldt bronze stående på trone med venstre hånd i Abhaya Mudra. 19. årh. H. 63/83 cm.
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
3.400 DKK -
2447/175
Dansk maler, 19. årh. : Stille sommeraften ved Sønderborg Slot. Usigneret. Olie på lærred. 22 x 32.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
5.500 DKK -
2447/182
Et par franske empire stager af bronze, 19. årh. H. 26,5 cm. (2)
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
1.000 DKK -
2447/170
Et par stager af sortmalt træ med stammer af narhvalstand, montering af sølv. 20. årh.s første halvdel. H. 17 cm. (2)
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
4.400 DKK -
2447/172
Frederik Winther: Sejlskibe ved en kyst i blikstille vand. Sign. Fr. Winther 1877. Olie på lærred. 38,5 x 65,5.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
5.500 DKK -
2447/180
Engelsk Staffordshire terrin af saltglaseret stentøj. 18. årh. L. 28 cm
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Hammerslag:
1.000 DKK -
2447/176
Chr. Møllgaard: Oprørt hav med mole. Sign. Chr. Møllgaard. Olie på lærred. 21 x 28.
Vurdering :
3.000 DKK Ikke solgt
2447/174
Rektangulær Østrig /Ungarnsk bakke af sølv. Omkr. 1900. Vægt 432 g. L. 35 cm.
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
2.500 DKK -
2447/171
Sæt på seks engelske teskeer af sterlingsølv med emaljedekoration. Birmingham 1934. I tilhørende æske. (6)
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
1.100 DKK -
2447/169
Johan Meyer Andersen: Parti fra Italien med en mand riddende med æsler op ad en bjergvej. Sign. J. Meyer Andersen. Olie på lærred. 52 x 66.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Ikke solgt
2447/151
Frants Henningsen: En gammel håndværker læser avis i pausen. Sign. monogram Holte Aug. 77. Olie på lærred. 36 x 30.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
3.600 DKK -
2447/168
"Splendid" opsats af krystalglas med guldkant. Moser. H. 20 cm. Diam. 20 cm.
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
1.450 DKK -
2447/166
Ubekendt maler, 19. årh.: Kystparti med vindblæste træer, i baggrunden en vindmølle. Usigneret. Olie på lærred. 21 x 33.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Ikke solgt
2447/165
Fire kinesiske tallerkner, ottesidede, dekorerede med lotus design. Qing 18. årh. Diam. 22 cm. (4)
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
1.750 DKK -
2447/164
To kinesiske hatstands af porcelæn, cylindriske, den ene med Tongzhi (1861-1875) seglmærke. Senere monterede til lamper. (2)
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
2.300 DKK -
2447/163
A. Andersen-Lundby: Vinterdag med lyserød himmel. Utydelig sign. A. Andersen. Olie på lærred. 29 x 40.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
1.500 DKK -
2447/156
Christian Aigens: Interiør med en kvinde foran spejlet. Sign. Chr. Aigens. Olie på lærred. 62 x 45.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
3.000 DKK -
2447/160
Alfrida Baadsgaard: Gule roser og jordbær på et bord. Sign. monogram. Olie på lærred. 27,5 x 39.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
1.750 DKK -
2447/159
Karl Flieher: Parti fra Zell am See med udsigt til Kitzsteinhorn. Sign. Flieher. Olie på lærred monteret på træ. 16 x 23.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Ikke solgt
2447/158
Carl Budtz-Møller: Høstlandskab med neg i stakke. Sign. C. Budtz-Møller, 1936. Olie på lærred. 54 x 75.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
1.500 DKK -
2447/148
Vilhelm Bille: Slaget ved Helgoland. Sign. Vilh. Bille. Olie på lærred. 57 x 97.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Hammerslag:
13.000 DKK -
2447/157
Hans Smidth: Parti fra Vegen Å, Holstebro. Sign. Hans Smidth Holstebro. Bly og gouache på papir. 20 x 38.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Ikke solgt
2447/155
Ubekendt maler, ca. 1900.: Portræt af en kvinde. Usigneret. Olie på lærred. 43 x 33.
Vurdering :
3.000 DKK Ikke solgt
2447/154
Karl Jensen: Gamle huse. Parti fra en landsby i sol. Sign. K. J. 1906. Verso betegnet Hellebæk. Olie på malepap. 29 x 41,5.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
1.550 DKK -
2447/153
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Hammerslag:
1.000 DKK -
2447/152
Par kinesiske cloisonne brush pot, Bitong dekoreret med figurer, betegnet Xuande. Sen Qing/Republik. H. 21 cm. (2)
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Hammerslag:
10.500 DKK -
2447/150
Sæt på fire kinesiske tallerkener af porcelæn, dekoreret i blåt med blomster. 18. årh. Diam. 28. (4)
Vurdering :
2.000 DKK Ikke solgt
2447/141
Kinesisk figur af patineret bronze i form af Buddha Shakyamuni. Ming 1368-1644. Vægt 2472. H. 25 cm.
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
4.800 DKK -
2447/149
Alexander Fraser II: Kystparti med muslingsamleren. Sign. A. Fraser. Olie på lærred. 52 x 41.
Vurdering :
4.000–5.000 DKK Ikke solgt
2447/146
Holger Lübbers: Marine med talrige sejlskibe på en stille solbeskinnet dag. Sign. H. Lübbers. Olie på lærred. 29 x 39.
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Hammerslag:
2.500 DKK -
2447/142
Caroline van Deurs: "Et godt Raad". Sign. C. van Deurs 1922. Olie på lærred. 68 x 80.
Vurdering :
4.000 DKK Hammerslag:
1.700 DKK -
2447/145
Karl Jensen: "Stengangen paa Rosenborg", 1885. Sign. Karl Jensen. Olie på lærred. 50 x 63.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
3.800 DKK -
2447/144
Kinesisk hatstand af porcelæn, dekoreret i farver med "The Hundred Antiques". Ca. 1900. H. ekskl. montering 29.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Hammerslag:
1.600 DKK -
2447/143
Svensk kommode af bemalet træ. Gustaviansk form, 20. årh. og senere tilvirket. H. 85. B. 91. D. 48.
Vurdering :
10.000 DKK Ikke solgt
2447/124
Carl Martin Soya-Jensen: Fiskere ved kysten. Sign. Soya-J. Olie på lærred. 32 x 56.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
3.600 DKK -
2447/120
Ubekendt maler, 18. årh.: The Infant Christ and Saint John the Baptist in a landscape. Usigneret. Olie på lærred. 74 x 61.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Hammerslag:
7.500 DKK -
2447/139
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Hammerslag:
2.700 DKK -
2447/140
Robert Leepin: Kvinde. Sign. Rob. Leepin. Olie på lærred. 73 x 59.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
1.500 DKK -
2447/138
Kinesisk figur af porcelæn i form af Budai. 20. årh. H. 24.
Vurdering :
2.500 DKK Hammerslag:
1.250 DKK -
2447/136
Carl Schlichting-Carlsen: Gårdmiljø med blomstrende roser og en hund. Sign. S. Carlsen 1900. Olie på lærred. 42 x 30.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
1.550 DKK -
2447/129
Et par franske Louis XVI lampetter af jern. 18. årh. H. 44 cm. (2)
Vurdering :
4.000 DKK Hammerslag:
4.200 DKK -
2447/135
Kop af kokosnød med montering af sølv. Guatemala, 17. årh.s slutning. H. 13 cm. L. 11 cm.
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
3.200 DKK -
2447/134
Tibetansk phurba af bronze, støbt med trehovedet Vajrakilaya Buddha og vajra. Ca. 1900. L. 45.
Vurdering :
4.000 DKK Hammerslag:
2.000 DKK -
2447/133
Christian Benjamin Olsen: Kystparti med to sejlskibe. Sign. Chr. Benjamin Olsen. Olie på lærred. 60 x 91.
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Ikke solgt
2447/132
Fransk skrivesæt af rødbroget marmor og patineret bronze. 19. årh. H. 36. B. 48.
Vurdering :
5.000 DKK Ikke solgt
2447/130
Aage Wang: Efterårslandskab med skovvej. Sign. A Wang 1915. Olie på lærred. 68 x 49.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
2.200 DKK -
2447/131
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
2.100 DKK -
2447/128
Simon Simonsen: Parti med en bonde på vej hjem fra marken. Sign. Olie på lærred. 34 x 49.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Ikke solgt
2447/127
Jaques Louis Péréé (efter Baraband): To fugletryk. Raderinger i farver. Lysmål 52 x 35. (2).
Vurdering :
6.000 DKK Ikke solgt
2447/126
Par kinesiske cong vaser af porcelæn, dekoreret i blåt med blomstermønster. 20. årh. H. 31. (2)
Vurdering :
3.000 DKK Ikke solgt
2447/125
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
2.000 DKK -
2447/123
En bakkantinde. Figur af glaseret brændt ler. Rendsborg. 18. årh. H. 27 cm
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
3.000 DKK -
2447/122
Ashanti vedhæng samt en samling figurer og låg af bronze og metal. Bl.a. Ghana og Benin. 20. årh. H. 6,5-17,5. (8)
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Ikke solgt
2447/121
Carl Bøgh: En hest stående på græseng, i baggrunden Gammel Estrup. Sign. Carl Bøgh 1886. Olie på lærred. 33 x 46.
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
7.500 DKK -
2447/117
Et par kinesiske stager af Canton emalje, ca. 1800. H. 27,5 cm. (2)
Vurdering :
4.000 DKK Hammerslag:
8.500 DKK -
2447/118
Jacob Jørgensen: Marklandskab med udsigt til kysten. Sign. Jacob Jørgensen 1909. Olie på lærred. 47 x 65.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
1.500 DKK -
2447/116
Vilhelm Pacht: Parti med en lille pige. Usigneret. Olie på lærred. 27 x 18.
Vurdering :
2.000 DKK Ikke solgt
2447/115
Anton Melbye: Marine med sejlskibe ud for Kronborg. Sign. Melbye. Olie på malepap. 13 x 19,5.
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Hammerslag:
13.500 DKK -
2447/114
Et par kinesiske vaser af porcelæn, dekoreret i blåt med bladslyng. Omlavet til bordlamper. 19.-20. årh. H. 33. (2)
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
3.800 DKK -
2447/113
Louis XVI barometer af forgyldt træ. Sign. O. Chenadier, Oht a Paris 1781. Frankrig, 18. årh.s slutning. H. 104. B. 42.
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
3.000 DKK