2447/120Aarhus
Ubekendt maler, 18. årh.: The Infant Christ and Saint John the Baptist in a landscape. Usigneret. Olie på lærred. 74 x 61.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud:
2447/121Lyngby
Carl Bøgh: En hest stående på græseng, i baggrunden Gammel Estrup. Sign. Carl Bøgh 1886. Olie på lærred. 33 x 46.
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
2447/122Aarhus
Ashanti vedhæng samt en samling figurer og låg af bronze og metal. Bl.a. Ghana og Benin. 20. årh. H. 6,5-17,5. (8)
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
2447/123Lyngby
En bakkantinde. Figur af glaseret brændt ler. Rendsborg. 18. årh. H. 27 cm
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
2447/124Aarhus
Carl Martin Soya-Jensen: Fiskere ved kysten. Sign. Soya-J. Olie på lærred. 32 x 56.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
2447/125Lyngby
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
2447/126Aarhus
Par kinesiske cong vaser af porcelæn, dekoreret i blåt med blomstermønster. 20. årh. H. 31. (2)
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2447/127Lyngby
Jaques Louis Péréé (efter Baraband): To fugletryk. Raderinger i farver. Lysmål 52 x 35. (2).
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
2447/128Aarhus
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
2447/129Lyngby
Et par franske Louis XVI lampetter af jern. 18. årh. H. 44 cm. (2)
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud:
2447/130Aarhus
Aage Wang: Efterårslandskab med skovvej. Sign. A Wang 1915. Olie på lærred. 68 x 49.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2447/131Lyngby
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
2447/132Aarhus
Fransk skrivesæt af rødbroget marmor og patineret bronze. 19. årh. H. 36. B. 48.
Vurdering :
5.000 DKK Næste bud:
2447/133Lyngby
Christian Benjamin Olsen: Kystparti med to sejlskibe. Sign. Chr. Benjamin Olsen. Olie på lærred. 60 x 91.
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Næste bud:
2447/134Aarhus
Tibetansk phurba af bronze, støbt med trehovedet Vajrakilaya Buddha og vajra. Ca. 1900. L. 45.
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud:
2447/135Lyngby
Kop af kokosnød med montering af sølv. Guatemala, 17. årh.s slutning. H. 13 cm. L. 11 cm.
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
2447/136Aarhus
Carl Schlichting-Carlsen: Gårdmiljø med blomstrende roser og en hund. Sign. S. Carlsen 1900. Olie på lærred. 42 x 30.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2447/137Lyngby
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
2447/138Aarhus
Kinesisk figur af porcelæn i form af Budai. 20. årh. H. 24.
Vurdering :
2.500 DKK Næste bud:
2447/139Lyngby
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Næste bud:
2447/140Aarhus
Robert Leepin: Kvinde. Sign. Rob. Leepin. Olie på lærred. 73 x 59.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2447/141Lyngby
Kinesisk figur af patineret bronze i form af Buddha Shakyamuni. Ming 1368-1644. Vægt 2472. H. 25 cm.
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
2447/142Aarhus
Caroline van Deurs: "Et godt Raad". Sign. C. van Deurs 1922. Olie på lærred. 68 x 80.
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud:
2447/143Lyngby
Svensk kommode af bemalet træ. Gustaviansk form, 20. årh. og senere tilvirket. H. 85. B. 91. D. 48.
Vurdering :
10.000 DKK Næste bud:
2447/144Aarhus
Kinesisk hatstand af porcelæn, dekoreret i farver med "The Hundred Antiques". Ca. 1900. H. ekskl. montering 29.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud:
2447/145Lyngby
Karl Jensen: "Stengangen paa Rosenborg", 1885. Sign. Karl Jensen. Olie på lærred. 50 x 63.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
2447/146Aarhus
Holger Lübbers: Marine med talrige sejlskibe på en stille solbeskinnet dag. Sign. H. Lübbers. Olie på lærred. 29 x 39.
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Næste bud:
2447/147Lyngby
Thai figur af forgyldt bronze i form af en stående munk. 19. årh. H. ekskl. stand 31,5 cm.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2447/148Aarhus
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud:
2447/149Aarhus
Alexander Fraser II: Kystparti med muslingsamleren. Sign. A. Fraser. Olie på lærred. 52 x 41.
Vurdering :
4.000–5.000 DKK Næste bud:
2447/150Aarhus
Sæt på fire kinesiske tallerkener af porcelæn, dekoreret i blåt med blomster. 18. årh. Diam. 28. (4)
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
2447/151Lyngby
Frants Henningsen: En gammel håndværker læser avis i pausen. Sign. monogram Holte Aug. 77. Olie på lærred. 36 x 30.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
2447/152Lyngby
Par kinesiske cloisonne brush pot, Bitong dekoreret med figurer, betegnet Xuande. Sen Qing/Republik. H. 21 cm. (2)
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Næste bud:
2447/153Lyngby
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud:
2447/154Lyngby
Karl Jensen: Parti fra en landsby i sol. Sign. K. J. 1906. Olie på malepap. 29 x 41,5.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
2447/155Aarhus
Ubekendt maler, ca. 1900.: Portræt af en kvinde. Usigneret. Olie på lærred. 43 x 33.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2447/156Aarhus
Christian Aigens: Interiør med en kvinde foran spejlet. Sign. Chr. Aigens. Olie på lærred. 62 x 45.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2447/157Lyngby
Hans Smidth: Parti fra Vegen Å, Holstebro. Sign. Hans Smidth Holstebro. Bly og gouache på papir. 20 x 38.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud:
2447/158Aarhus
Carl Budtz-Møller: Høstlandskab med neg i stakke. Sign. C. Budtz-Møller, 1936. Olie på lærred. 54 x 75.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2447/159Aarhus
Karl Flieher: Parti fra Zell am See med udsigt til Kitzsteinhorn. Sign. Flieher. Olie på lærred monteret på træ. 16 x 23.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
2447/160Lyngby
Alfrida Baadsgaard: Gule roser og jordbær på et bord. Sign. monogram. Olie på lærred. 27,5 x 39.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
2447/161Lyngby
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud:
2447/162Lyngby
Samling diverse middelalder effekter. 13-16. årh.
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Næste bud:
2447/163Lyngby
A. Andersen-Lundby: Vinterdag med lyserød himmel. Utydelig sign. A. Andersen. Olie på lærred. 29 x 40.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
2447/164Lyngby
To kinesiske hatstands af porcelæn, cylindriske, den ene med Tongzhi (1861-1875) seglmærke. Senere monterede til lamper. (2)
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
2447/165Lyngby
Fire kinesiske tallerkner, ottesidede, dekorerede med lotus design. Qing 18. årh. Diam. 22 cm. (4)
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2447/166Lyngby
Ubekendt maler, 19. årh.: Kystparti med vindblæste træer, i baggrunden en vindmølle. Usigneret. Olie på lærred. 21 x 33.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
2447/167Lyngby
Et par antagelig polske kammerstager af sølv. 20. årh.s første halvdel. Vægt 465 g. H. 7,5 cm. (2)
Vurdering :
8.000 DKK Næste bud:
2447/168Lyngby
"Splendid" opsats af krystalglas med guldkant. Moser. H. 20 cm. Diam. 20 cm.
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
2447/169Lyngby
Johan Meyer Andersen: Parti fra Italien med en mand riddende med æsler op ad en bjergvej. Sign. J. Meyer Andersen. Olie på lærred. 52 x 66.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
2447/170Lyngby
Et par stager af sortmalt træ med stammer af narhvalstand, montering af sølv. 20. årh.s første halvdel. H. 17 cm. (2)
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2447/171Lyngby
Sæt på seks engelske teskeer af sterlingsølv med emaljedekoration. Birmingham 1934. I tilhørende æske. (6)
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
2447/172Lyngby
Frederik Winther: Sejlskibe ved en kyst i blikstille vand. Sign. Fr. Winther 1877. Olie på lærred. 38,5 x 65,5.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
2447/173Lyngby
Empireform bordlampe af rødmalt og forgyldt metal, 19. årh.s slutning. Udfyldt. H. 50 cm.
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
2447/174Lyngby
Rektangulær Østrig /Ungarnsk bakke af sølv. Omkr. 1900. Vægt 432 g. L. 35 cm.
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2447/175Lyngby
Dansk maler, 19. årh. : Stille sommeraften ved Sønderborg Slot. Usigneret. Olie på lærred. 22 x 32.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
2447/176Aarhus
Chr. Møllgaard: Oprørt hav med mole. Sign. Chr. Møllgaard. Olie på lærred. 21 x 28.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2447/177Lyngby
Cantina af rubinrødt glas med gulddekoration. 19. årh. H. 15,5 cm. Diam. 17 cm.
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
2447/178Lyngby
Nordahl Grove: Bakket landskab med huse ved en fjord. Sign. Nordahl Grove 1870. Olie på lærred. 36 x 57.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
2447/179Lyngby
Oval bonbonniere af glas med hvidt overfang, dekoreret med guld. Lågknop af sølvholdig metal. H. 13 cm. L. 15 cm.
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud:
2447/180Lyngby
Engelsk Staffordshire terrin af saltglaseret stentøj. 18. årh. L. 28 cm
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud:
2447/181Lyngby
Emil Danielsson: Interiør med siddende mand. Sign. monogram 1908. Olie på lærred. 48,5 x 61,5.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud: