2447/240Lyngby
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2447/241Lyngby
Et par forsølvede malmstager, 18. årh. H. 16 cm. (2)
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud:
2447/242Lyngby
Brevvægt af sølv. Antagelig Holland, 19. årh. Fod udfyldt. H. 18 cm.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2447/243Lyngby
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
2447/244Lyngby
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud:
2447/245Lyngby
Stor potte af malm. 18/19. årh. H. 28 cm.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2447/246Lyngby
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud:
2447/247Lyngby
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
2447/248Lyngby
Stort kinesisk Canton vaskefad, 19. årh. H. 14,5 cm Diam. 46 cm. Restaureret.
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
2447/249Lyngby
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2447/250Lyngby
Fire japanske tallerkener. Grøn kutani. Meiji (1868-1912) Diam. 21 cm. (4)
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
2447/251Lyngby
Louis XVI form bordlampe af hvidglaseret porcelæn prydet med pousserede blomsterranker. 19. årh. H. 50 cm.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud:
2447/252Lyngby
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
2447/253Lyngby
To kinesiske vaser af porcelæn, dekorerede i Canton stil. Republik. Nu monterede til lamper. H. ekskl. montering 57 og 59 cm. (2)
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud:
2447/254Aarhus
N. V. Dorph: Klippekyst med oprørt hav. Sign. N. Dorph 82. Olie på lærred. 26 x 40.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2447/255Aarhus
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2447/256Aarhus
Hermann Tischler: Et møde i skoven. Sign. H. Tischler, Berlin. Gouache på papir. Lysmål 90 x 118.
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
2447/257Aarhus
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2447/258Lyngby
Rund lågskål af porcelæn, derkoreret i underglasur blå. Royal Copenhagen. H. 16 cm. Diam. 20 cm.
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud:
2447/259Lyngby
Kinesisk æske af hardwood, låg isat jadeplakette, sen Qing ca. 1900.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2447/260Lyngby
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2447/261Lyngby
Fire tibetanske teskåle af rodtræ. Ca. 1900. Diam. 10,5-11,5 cm. (4)
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
2447/262Aarhus
Frederik Lange: Parti fra Christianshavn med udsigt til Søkvæsthuset. Sign. Fr. Lange 1920. Olie på lærred. 85 x 101.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
2447/263Lyngby
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
2447/264Lyngby
A unique Wilkinson small-sword made for Edward J. Hanley in 1978 inspired by H. M. the Queen's coronation sword.
Vurdering :
25.000 DKK Næste bud:
2447/265Lyngby
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2447/266Lyngby
Vurdering :
8.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2447/267Lyngby
Bordlampe af slebet krystal, montering af forgyldt bronze, antagelig Frankrig ca. 1900. H. 56 cm.
Vurdering :
8.000 DKK Næste bud:
2447/268Lyngby
Lysestage af sølv til to lys. Københavns bymærke 1943. Vægt 313 g. H. 13,5 cm. L. 16,5 cm.
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2447/269Lyngby
En samling tedåser bestående af porcelæn og fajance. Europa og Kina, 18.-19. årh samt en tidlig 20. årh. H. 8-16,5 cm. (11)
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
2447/270Lyngby
Kar/fodstykke af profileret fedtsten, antagelig Sydeuropa 17/18. årh. H. 9,5 cm B/D. 15 cm.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2447/271Lyngby
Seks brødbakker af bemalet metal, flere med hanke af messing. 19. årh. L. ca. 30 cm. (6)
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2447/272Lyngby
Et par lamper af slebet krystal, vaseformede. Antagelig Frankrig 20. årh.s første halvdel. H. ekskl. montering 33 cm. (2)
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2447/273Lyngby
Kinesisk billede med kat. Efter Han Ruozhou. 19. årh. Lysmål 106 x 39 cm.
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud:
2447/274Aarhus
Henrik Jespersen: Solopgang over Maribo sø med udsigt til Domkirken. Sign. Henrik J. Olie på lærred. 49 x 77.
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud:
2447/275Aarhus
Henrik Jespersen: Skovparti med bevoksning. Sign. H.J. Olie på lærred. 46 x 73.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2447/276Aarhus
Helge Helme: Interiør med en nøgen kvinde liggende på sengen. Sign. H. Helme. Olie på lærred. 23 x 37.
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud:
2447/277Lyngby
Kinesisk kunstner, 18/19. årh. : Fugle på klipper. Gouache på silke. Indrammet. Lysmål 116 x 48 cm.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2447/278Lyngby
Kinesisk kunstner, 18/19. årh. : Klippekyst. Gouache på silke. Indrammet. Lysmål 80 x 38 cm.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2447/279Lyngby
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2447/280Lyngby
Burmesisk regntromme, dong son, af patineret bronze. Arkaisk stil 19. årh. H. 37 cm Diam. 51 cm.
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud:
2447/281Lyngby
Fire tyske krus af fajance, dekorerede i farver, med låg og besætning af tin. 18. årh. H. ekskl. montering ca. 17 cm. (4)
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud:
2447/282Lyngby
Senvictoriansk sukkerskål og flødekande af sterlingsølv. London 1893. Vægt 234 g. (2)
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2447/283Lyngby
Skotsk officers broadsword efter M/1828 og to sporrans. (3)
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
2447/284Lyngby
En samling danske bajonetter. (9)
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
2447/285Lyngby
En samling bajonetter, medaljer og regimentsmærker for Hjemmeværnet opsat på plade.
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
2447/286Lyngby
Dansk/Norsk flintpistol M/1748/98 med originalt afkortet skæfte med skæringer.. (1)
Vurdering :
25.000 DKK Næste bud:
2447/287Lyngby
To danske M/1843 sabler med skeder. (2)
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
2447/288Lyngby
4 krudthorn og fire haglpunge. (8)
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2447/289Lyngby
Engelsk usigneret lommeterzerol omkring 1800. (1)
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
2447/290Lyngby
5 danske sabler i deres skeder. (5)
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
2447/291Lyngby
Dansk ringhanepistol M/1848 Liege. (1)
Vurdering :
7.000 DKK Næste bud:
2447/292Lyngby
Miqueletpistol fra kaukasus med fornem persisk pibe.
Vurdering :
15.000 DKK Næste bud:
2447/293Lyngby
Fransk militærpræget flintlåspistol omkring 1800 af V. A. Mahieu. (1)
Vurdering :
10.000 DKK Næste bud:
2447/294Lyngby
En samling etnografiske krudthorn. (9)
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2447/295Lyngby
Portugisk Abadie revolver M/1878/86 nr. 8500 kal. 9,1 mm. samt fransk armerevolver M/1873 nr. H13677 i kaliber ca. 11 mm. (2)
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
2447/296Lyngby
Colt Single Action Army Revolver M/1873 nummer 341416 i kaliber 45 Colt. (1)
Vurdering :
20.000 DKK Næste bud:
2447/297Lyngby
En sjælden Colt Burgess lever action riffel nummer 4551 i kaliber 44-40. (1)
Vurdering :
60.000 DKK Næste bud:
2447/298Aarhus
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Næste bud:
2447/299Lyngby
Japansk Kyoto ware tekop af porcelæn. Meiji/Taisho.
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
2447/300Aarhus
E. Pierzynski: Vinterlandskab med troika. Sign. E. Pierzynski. Olie på lærred. 61 x 90.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
2447/301Aarhus
Ubekendt maler, 18. årh.: Et par portrætter af Jacob Bang og Johannes Bang. Olie på lærred. Oval. Hver 26 x 20. (2)
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Næste bud: