2447/52Aarhus
Emanuel A. Petersen: Parti fra Diskobugten. Sign. Em AP, Diskobugten. Akvarel på papir. Bladstørrelse 14 x 29.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2447/55Lyngby
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Næste bud:
2447/58Aarhus
Emanuel A. Petersen: Udsigt over en grønlandsk fjord. Sign. Em. A. P. Pen og vandfarve på papir. Lysmål 24 x 37.
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud:
2447/85Lyngby
Peder Mønsted: Spadserende ved Genevesøen. Sign. P. Mønsted Lausanne 1887. Vandfarve på papir. 28,5 x 43.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud:
2447/127Lyngby
Jaques Louis Péréé (efter Baraband): To fugletryk. Raderinger i farver. Lysmål 52 x 35. (2).
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
2447/151Lyngby
Frants Henningsen: En gammel håndværker læser avis i pausen. Sign. monogram Holte Aug. 77. Olie på lærred. 36 x 30.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
2447/157Lyngby
Hans Smidth: Parti fra Vegen Å, Holstebro. Sign. Hans Smidth Holstebro. Bly og gouache på papir. 20 x 38.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud:
2447/226Lyngby
F. C. Lund: Studie af en ko, der trækker en vogn. Sign. F. C. Lund Skagen 1880. Vandfarve på papir. Lysmål 16 x 24.
Vurdering :
1.500–2.000 DKK Næste bud:
2447/231Lyngby
Jacques-Nicolas Bellin: “Carte reduite Detroit de Davids.” 1765. Kobberstik monteret i passepartout. Lysmål 56 × 88.
Vurdering :
1.500 DKK Næste bud:
2447/255Aarhus
Johann Georg Schütz: Bakket landskab. Sign. G. Schütz. Blyant og tusch på papir. Lysmål 15 x 19,5.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2447/309Aarhus
Emmery Rondahl: Studie af et gipsrelief. Sign. Emmery Rondahl. Kul på papir. Bladstørrelse 41 x 38,5. Uindrammet.
Vurdering :
1.500–2.000 DKK Næste bud:
2447/322Aarhus
Ubekendt kunstner, 19. årh: Sydlandsk parti ved en bjergsø. Usigneret. Akvarel på papir. Lysmål 17 x 22.
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
2447/339Aarhus
Wilhelm Marstrand: Far med barn. Usigneret. Tusch på papir. Bladstørrelse 7 x 8.
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud: