2447/30Aarhus
Arnold Krog: "Musselmalet Helblonde". Vase af porcelæn. 1124. Royal Copenhagen, 1898-1923. H. 20.
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Næste bud:
2447/36Aarhus
En samling juleplatter af porcelæn, dekoreret i underglasur blå. B&G. (100)
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud:
2447/84Aarhus
"Flora Danica". Saltkar af porcelæn, dekoreret i farver og guld med blomster. 3625. Royal Copenhagen. L. 11.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2447/96Aarhus
Bertel Thorvaldsen, efter: "Hyrdedreng". Figur af bisquit. Ej mærket. H. 33.
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
2447/352Aarhus
Thailandske dansere. Figurgruppe af stentøj. LLadro, Spanien. 20. årh. H. 52.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2447/371Aarhus
Knud Kyhn: "Løve med løvinde". Figurgruppe af porcelæn. Sign. Knud Kyhn. B&G. H. 13,5. L. 38.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
2447/374Aarhus
Jens Peter Dahl-Jensen: Urfugl. Figur af porcelæn, dekoreret i underglasurfarver. 1744. B&G. H. 26. L. 40.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2447/376Aarhus
"Kærlighedgruppe". Figurgruppe af porcelæn. Juliane Maries mærke. Royal Copenhagen. H. 24.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud: