-
2447/27Lyngby
Anna Smidth: Stor vase af porcelæn. Sign A. Smidth, løbenummer 11188. Royal Copenhagen, Januar 1913. H. 53 cm.
Sælges
Vurdering :
8.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2447/30Aarhus
Arnold Krog: "Musselmalet Helblonde". Vase af porcelæn. 1124. Royal Copenhagen, 1898-1923. H. 20.
Sælges
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Næste bud:
-
2447/36Aarhus
En samling juleplatter af porcelæn, dekoreret i underglasur blå. B&G. (100)
Sælges
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud:
-
2447/84Aarhus
"Flora Danica". Saltkar af porcelæn, dekoreret i farver og guld med blomster. 3625. Royal Copenhagen. L. 11.
Sælges
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
-
2447/96Aarhus
Bertel Thorvaldsen, efter: "Hyrdedreng". Figur af bisquit. Ej mærket. H. 33.
Sælges
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
-
2447/105Lyngby
“Flora Danica” firsidet sættebakke af porcelæn, dekoreret i farver og guld med blomster. 3524. Royal Copenhagen. L. 30 cm.
Sælges
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Næste bud:
-
2447/213Lyngby
"Musselmalet" service af porcelæn, dekoreret i underglasur blå. Royal Copenhagen. (93)
Sælges
Vurdering :
12.000 DKK Næste bud:
-
2447/228Lyngby
Lille tekande af porcelæn, antagelig Frankrig. 18. årh.s sidste halvdel. H. 11,5 cm. L. 17 cm.
Sælges
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
-
2447/232Lyngby
"Flora Danica" saltkar af porcelæn, dekoreret i farver. 574. Royal Copenhagen. H. 4,5 cm. L. 11 cm.
Sælges
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2447/246Lyngby
"Afrika", figurgruppe af udekoreret porcelæn. Juliane Marie mærke, Royal Copenhagen. H. 32 cm.
Sælges
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud:
-
2447/247Lyngby
Stor fransk lågkrukke af porcelæn, dekoreret i farver ' en chinoiserie'. Antagelig Samson 19. årh.s anden halvdel. H. 78 cm.
Sælges
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
-
2447/251Lyngby
Louis XVI form bordlampe af hvidglaseret porcelæn prydet med pousserede blomsterranker. 19. årh. H. 50 cm.
Sælges
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud:
-
2447/258Lyngby
Rund lågskål af porcelæn, derkoreret i underglasur blå. Royal Copenhagen. H. 16 cm. Diam. 20 cm.
Sælges
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud:
-
2447/260Lyngby
5 middags- og 8 frokostknive med greb med blomster i purpur. Ant. Royal Copenhagen. 19. årh. (13)
Sælges
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
-
2447/265Lyngby
"Musselmalet Halvblonde" service af porcelæn, dekoreret i underglasur blå. Royal Copenhagen. (33)
Sælges
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2447/266Lyngby
"Musselmalet Helblonde" kaffeservice af porcelæn, dekoreret i underglasur blå. Royal Copenhagen. (25)
Sælges
Vurdering :
8.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2447/269Lyngby
En samling tedåser bestående af porcelæn og fajance. Europa og Kina, 18.-19. årh samt en tidlig 20. årh. H. 8-16,5 cm. (11)
Sælges
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
-
2447/352Aarhus
Thailandske dansere. Figurgruppe af stentøj. LLadro, Spanien. 20. årh. H. 52.
Sælges
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
-
2447/371Aarhus
Knud Kyhn: "Løve med løvinde". Figurgruppe af porcelæn. Sign. Knud Kyhn. B&G. H. 13,5. L. 38.
Sælges
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
-
2447/374Aarhus
Jens Peter Dahl-Jensen: Urfugl. Figur af porcelæn, dekoreret i underglasurfarver. 1744. B&G. H. 26. L. 40.
Sælges
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
-
2447/376Aarhus
"Kærlighedgruppe". Figurgruppe af porcelæn. Juliane Maries mærke. Royal Copenhagen. H. 24.
Sælges
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud: