2447/9Lyngby
Et par ostindiske frugtkurve med underfade. 18. årh. (2)
Vurdering :
10.000 DKK Næste bud:
2447/21Lyngby
Kinesisk bojan, dekoreret i underglasur blå. I bunden mærket Kangxi, men sen Qing. H. 26 cm.
Vurdering :
8.000 DKK Næste bud:
2447/33Lyngby
Kinesisk bojan af porcelæn, dekoreret i underglasur blå. I bunden Kangxi mærke men sen Qing. H. 25,5 cm.
Vurdering :
8.000 DKK Næste bud:
2447/45Lyngby
Stor Kinesisk lågkrukke af porcelæn, dekoreret i blåt med figurer i bjerglandskab. Sen Qing ca. 1900. H. 58 cm.
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Næste bud:
2447/63Lyngby
Kinesisk skål af porcelæn, udvendig dekoreret med powderblue glasur. Qianlong. H. 13 cm Diam. 30,5 cm.
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
2447/75Lyngby
Kinesisk lampe af rødt lak. Mærket Qianlong ca. 1900. H. ekskl. montering 47 cm.
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
2447/87Lyngby
Kinesisk krukke af porcelæn, sekssidet, dekoreret i blåt. Mærket Qianlong, men sen Qing ca. 1900. H. 26 cm.
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
2447/93Lyngby
Kinesisk bojan af porcelæn, dekoreret i underglasur blå med drager. Mærket Kangxi men ca. 1900. H. 28 cm.
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
2447/117Lyngby
Et par kinesiske stager af Canton emalje, ca. 1800. H. 27,5 cm. (2)
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud:
2447/141Lyngby
Kinesisk figur af patineret bronze i form af Buddha Shakyamuni. Ming 1368-1644. Vægt 2472. H. 25 cm.
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
2447/147Lyngby
Thai figur af forgyldt bronze i form af en stående munk. 19. årh. H. ekskl. stand 31,5 cm.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2447/152Lyngby
Par kinesiske cloisonne brush pot, Bitong dekoreret med figurer, betegnet Xuande. Sen Qing/Republik. H. 21 cm. (2)
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Næste bud:
2447/164Lyngby
To kinesiske hatstands af porcelæn, cylindriske, den ene med Tongzhi (1861-1875) seglmærke. Senere monterede til lamper. (2)
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
2447/165Lyngby
Fire kinesiske tallerkner, ottesidede, dekorerede med lotus design. Qing 18. årh. Diam. 22 cm. (4)
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2447/183Lyngby
Thai buddha af delvis forgyldt bronze stående på trone med venstre hånd i Abhaya Mudra. 19. årh. H. 63/83 cm.
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
2447/186Lyngby
Kinesisk famille verte tallerken dekoreret med scene fra skuespillet Xixiang Ji. Kangxi (1662-1722). Diam. 24 cm.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2447/188Lyngby
Kinesisk figur af porcelæn i form af Budai, dekoreret i emaljefarver, siddende med sæk og mala. Mærket Wei Hongtai. Sen Qing/Republik 1912–1949. H. 25 cm.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2447/192Lyngby
Japansk Imari krukke, Meiji 1868-1912. H. 22 cm Diam. 35 cm.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2447/194Lyngby
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2447/195Lyngby
To kinesiske figurer af emaille sur bisquit. Qing. (2)
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
2447/200Lyngby
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
2447/203Lyngby
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
2447/204Lyngby
Kinesisk vase af porcelæn, firsidet, powderblue glaseret. Qing 19. årh. H. 17 cm.
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud:
2447/215Lyngby
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
2447/216Lyngby
Kinesisk kar af bronze i arkaisk stil, 17/18. årh. Vægt 950 g. H. 6 cm Diam. 15 cm.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2447/236Lyngby
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2447/248Lyngby
Stort kinesisk Canton vaskefad, 19. årh. H. 14,5 cm Diam. 46 cm. Restaureret.
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
2447/250Lyngby
Fire japanske tallerkener. Grøn kutani. Meiji (1868-1912) Diam. 21 cm. (4)
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
2447/252Lyngby
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
2447/253Lyngby
To kinesiske vaser af porcelæn, dekorerede i Canton stil. Republik. Nu monterede til lamper. H. ekskl. montering 57 og 59 cm. (2)
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud:
2447/259Lyngby
Kinesisk æske af hardwood, låg isat jadeplakette, sen Qing ca. 1900.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2447/261Lyngby
Fire tibetanske teskåle af rodtræ. Ca. 1900. Diam. 10,5-11,5 cm. (4)
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
2447/271Lyngby
Seks brødbakker af bemalet metal, flere med hanke af messing. 19. årh. L. ca. 30 cm. (6)
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2447/273Lyngby
Kinesisk billede med kat. Efter Han Ruozhou. 19. årh. Lysmål 106 x 39 cm.
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud:
2447/277Lyngby
Kinesisk kunstner, 18/19. årh. : Fugle på klipper. Gouache på silke. Indrammet. Lysmål 116 x 48 cm.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2447/278Lyngby
Kinesisk kunstner, 18/19. årh. : Klippekyst. Gouache på silke. Indrammet. Lysmål 80 x 38 cm.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2447/279Lyngby
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2447/280Lyngby
Burmesisk regntromme, dong son, af patineret bronze. Arkaisk stil 19. årh. H. 37 cm Diam. 51 cm.
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud:
2447/299Lyngby
Japansk Kyoto ware tekop af porcelæn. Meiji/Taisho.
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud: