2447/12Aarhus
Tang gravfigur af lertøj med rester af farvepigment i form af hest med rytter. Kina, 618-906. Hest H. 40. L. 30. (2)
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Næste bud:
2447/18Aarhus
Kinesisk mille fleur penselholder af porcelæn. Mrk. Qianlong, men 20. årh. H. 18. Diam. 18.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2447/48Aarhus
Fem kinesiske snusflasker af labradorit, jade og glas, den ene med hinterglasmaleri. 20.-21. årh. H. 8-10. (5)
Vurdering :
5.000 DKK Næste bud:
2447/110Aarhus
Japansk spejl af bronze, kagami, støbt i relief med traner. Edo, 19. årh. Diam. 11.
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
2447/114Aarhus
Et par kinesiske vaser af porcelæn, dekoreret i blåt med bladslyng. Omlavet til bordlamper. 19.-20. årh. H. 33. (2)
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2447/126Aarhus
Par kinesiske cong vaser af porcelæn, dekoreret i blåt med blomstermønster. 20. årh. H. 31. (2)
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2447/134Aarhus
Tibetansk phurba af bronze, støbt med trehovedet Vajrakilaya Buddha og vajra. Ca. 1900. L. 45.
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud:
2447/138Aarhus
Kinesisk figur af porcelæn i form af Budai. 20. årh. H. 24.
Vurdering :
2.500 DKK Næste bud:
2447/144Aarhus
Kinesisk hatstand af porcelæn, dekoreret i farver med "The Hundred Antiques". Ca. 1900. H. ekskl. montering 29.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud:
2447/150Aarhus
Sæt på fire kinesiske tallerkener af porcelæn, dekoreret i blåt med blomster. 18. årh. Diam. 28. (4)
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
2447/310Aarhus
Japansk keramiker, 20. årh.: Flaskevase af stentøj, dekoreret med løbeglasur i jordfarver. Usigneret. H. 34. L. 14. B. 7.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud:
2447/311Aarhus
Famille rose fad samt to skåle af porcelæn, den ene med "cabbage leaf pattern". 18. årh. og ca. 1900. Fad L. 33. (3)
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
2447/312Aarhus
Bencharong tazza og lågskål af porcelæn. Fremstillet til det thailandske marked. 19.-20. årh. H. 5 og 13. (2)
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
2447/349Aarhus
Par kinesiske bojaner af porcelæn, dekoreret med spejlvendte motiver af pæoner og fugle. Ca. 1900. H. 42 og 43. (2)
Vurdering :
5.000 DKK Næste bud:
2447/351Aarhus
Kinesisk bordskærm af porcelæn, i ramme af rigt udskåret og delvis gennembrudt træ. Republik. H. 39. L. 39.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
2447/354Aarhus
Kinesisk hatstand af porcelæn med gennembrydninger, dekoreret i farver med blomster. Ca. 1900. H. 28,5.
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
2447/370Aarhus
Kinesisk meiping vase dekoreret i flambéglasur. Monteret som bordlampe. 20. årh.s begyndelse. H. 28.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
2447/373Aarhus
Japansk figur af mørkpatineret bronze i form af en gammel mand med et barn på nakken. Signeret. Ca. 1900. H. 27.
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud: