2447/2Aarhus
Tysk hængeskab af guldstafferet egetræ, front med to buede glaslåger. 18. årh. H. 115. B. 100. D. 35.
Vurdering :
12.000–15.000 DKK Næste bud:
2447/8Aarhus
Rokoko flisebord af nøddetræ med 24 hollandske fliser af fajance. 18. årh. H. 74. B. 93. D. 67.
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Næste bud:
2447/20Aarhus
Frisisk barokskab af egetræ, front med to fyldningslåger hvorbag talrige skuffer. 18. årh. H. 156. B. 101. D. 49.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud:
2447/26Aarhus
Ovalt sidebord af rosentræ, dekoreret med listeintarsia. Lysberg & Hansen. 20. årh. H. 69,5. L. 60,5. B. 40.
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
2447/32Aarhus
Fransk trumeau spejl af bemalet træ med skæring af forgyldt træ. Rokoko form, 19. årh. H. 278. B. 115.
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
2447/68Aarhus
Dansk barok klapbord af egetræ. 18. årh.s. første halvdel. H. 71. L. 53/105. D. 85,5.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
2447/74Aarhus
Louis XVI kommode af elmetræ, front med tre skuffer, bag den øverste skuffe diverse skuffer og rum til opbevaring. 19. årh. H. 83. B. 112. D. 52.
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
2447/104Aarhus
Kinesisk kabinet af rosentræ, prydet med longevity-symboler. 20. årh. H. 77. B. 91. D. 41.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: