2447/2Aarhus
Tysk hængeskab af guldstafferet egetræ, front med to buede glaslåger. 18. årh. H. 115. B. 100. D. 35.
Vurdering :
12.000–15.000 DKK Næste bud:
2447/5Lyngby
Svensk stenbord med plade af Ölandssten, underdel af sortmalet træ, front med skuffe. 19. årh.s midte. H. 78. L. 86. B. 63.
Vurdering :
15.000 DKK Næste bud:
2447/8Aarhus
Rokoko flisebord af nøddetræ med 24 hollandske fliser af fajance. 18. årh. H. 74. B. 93. D. 67.
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Næste bud:
2447/11Lyngby
Fransk nyrokoko kaminspejl i ramme af forgyldt træ. 19. årh.s slutning. H. 173. B. 90.
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
2447/17Lyngby
Svensk sengustaviansk spejl i ramme af forgyldt træ, top med blå dekoration. 18. århs.s slutning. H. 94. B. 47.
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
2447/20Aarhus
Frisisk barokskab af egetræ, front med to fyldningslåger hvorbag talrige skuffer. 18. årh. H. 156. B. 101. D. 49.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud:
2447/26Aarhus
Ovalt sidebord af rosentræ, dekoreret med listeintarsia. Lysberg & Hansen. 20. årh. H. 69,5. L. 60,5. B. 40.
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
2447/29Lyngby
En engelsk metamorf biblioteksstol af mahogni med sæde af silke og satin, kan forvandles fra arnchair til trappestige. Regency stil, 20. årh.
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
2447/32Aarhus
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
2447/35Lyngby
Dansk Louis XVI konsol af forgyldt træ, senere plade af sten. 18. årh.s slutning. H. 77. B. 75. D. 52.
Vurdering :
10.000 DKK Næste bud:
2447/41Lyngby
Et par franske Napoleon III lampetter af forgyldt bronze, 19. årh.s anden halvdel. H. 52 cm. (2)
Vurdering :
10.000–15.000 DKK Næste bud:
2447/47Lyngby
Gustaviansk sekretær af mahogbni med plade af grå marmor. 18. årh.s slutning. H. 119. B. 112. D. 55.
Vurdering :
10.000 DKK Næste bud:
2447/53Lyngby
Konsolbord af messing med plade af glas med sort folie. Louis XVI form, 20. årh. H. 96. B. 101. D. 44.
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Næste bud:
2447/68Aarhus
Dansk barok klapbord af egetræ. 18. årh.s. første halvdel. H. 71. L. 53/105. D. 85,5.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
2447/71Lyngby
Et par pillespejle i ramme af forgyldt træ. Rokoko form, 19. årh.s slutning. H. 96. B. 29. (2)
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
2447/74Aarhus
Louis XVI kommode af elmetræ, front med tre skuffer, bag den øverste skuffe diverse skuffer og rum til opbevaring. 19. årh. H. 83. B. 112. D. 52.
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
2447/83Lyngby
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
2447/89Lyngby
Sæt på seks prismelampetter, gustaviansk form 20. årh. H. 47 cm. (6)
Vurdering :
10.000 DKK Næste bud:
2447/95Lyngby
Et par svenske natskabe af bemalet træ. Gustaviansk form, 20. årh. og senere tilvirket. H. 78. B. 47. D. 37. (2)
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
2447/101Lyngby
Lille svensk konsolskab af bemalet træ med plade af Ölandsten. Gustaviansk form, 20. årh. og senere tilvirket. H. 77. B. 60. D. 45.
Vurdering :
8.000 DKK Næste bud:
2447/104Aarhus
Kinesisk kabinet af rosentræ, prydet med longevity-symboler. 20. årh. H. 77. B. 91. D. 41.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2447/107Lyngby
Svensk spejl i ramme af forgyldt og bemalet træ, udskåret med vase og bladværk. 19. årh.s begyndelse. H. 146. B. 68.
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
2447/113Lyngby
Louis XVI barometer af forgyldt træ. Sign. O. Chenadier, Oht a Paris 1781. Frankrig, 18. årh.s slutning. H. 104. B. 42.
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
2447/119Lyngby
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
2447/125Lyngby
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
2447/131Lyngby
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2447/137Lyngby
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
2447/143Lyngby
Svensk kommode af bemalet træ. Gustaviansk form, 20. årh. og senere tilvirket. H. 85. B. 91. D. 48.
Vurdering :
10.000 DKK Næste bud:
2447/219Lyngby
Vurdering :
15.000 DKK Næste bud:
2447/221Lyngby
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
2447/222Lyngby
Vurdering :
12.000 DKK Næste bud:
2447/224Lyngby
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
2447/237Lyngby
Stort dansk langbord af egetræ. Sjælland, ca. 1760. H. 78. L. 206. B. 70.
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Næste bud:
2447/238Lyngby
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
2447/243Lyngby
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
2447/263Lyngby
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
2447/327Lyngby
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
2447/328Lyngby
Et par kinesiske 'horseshoe' stole af delvis poleret træ. 20. årh. H. 100. B. 53,5. (2)
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
2447/329Lyngby
Vurdering :
6.000–7.500 DKK Næste bud: