2447/6Aarhus
Fire musikanter af hvidmalet kunststen, opsat på sokler af sandsten. 20. årh. H. ca. 140 inkl base. (8)
Vurdering :
20.000–30.000 DKK Næste bud:
2447/14Aarhus
Evgeny Ivanovich Naps: Russisk skulptur af patineret bronze forestillende en rytter til hest. Sign. 19. årh. H. 43. B. 45.
Vurdering :
25.000–30.000 DKK Næste bud:
2447/42Aarhus
Et par franske Louis Philippe lysestager af forgyldt bronze. 19. årh.s begyndelse. H. 25,5. (2)
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud:
2447/54Aarhus
Et par engelske stager og Næstvedstage af messing. 19. og 18. årh. H. 16 og 20. (3)
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud:
2447/108Aarhus
Opsats af delvist glaseret terrakotta med motiv i form af putti i klassisk stil. Sign. Cirka 1900. H. 7. Diam. 18.
Vurdering :
5.000 DKK Næste bud:
2447/132Aarhus
Fransk skrivesæt af rødbroget marmor og patineret bronze. 19. årh. H. 36. B. 48.
Vurdering :
5.000 DKK Næste bud: