2447/343Aarhus
Olof Per Ulrik Arborelius: Interiør med et ildsted. Usigneret. Olie på lærred. 29 x 43.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud:
2447/345Aarhus
Henrik Jespersen: Udsigt over Mariager Fjord mod Hobro. Sign. Henrik J. Olie på lærred. 57 x 100.
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
2447/355Aarhus
Ubekendt maler, 19. årh.: Et par skibsportrætter. Sign. H.J og utydeligt signeret. Olie på lærred. 47 x 60 og 48 x 55. (2)
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
2447/356Aarhus
Chr. F. Beck: Parti fra Jomfrustien, Tønder. Sign. C.F.B. Olie på lærred. 35 x 40.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2447/357Aarhus
F. Larsen-Særsløv: Portært af en nøgen kvinde. Usigneret. Olie på lærred. 23 x 19.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
2447/358Aarhus
Emanuel A. Petersen: Parti fra Grønland med et skib på det oprørte hav i aftenrøde. Sign. Olie på plade. 24 x 34.
Vurdering :
5.000 DKK Næste bud:
2447/359Aarhus
Victor Qvistorff: Engelsk damper i havn. Sign. V. Qvistorff, 1938. Olie på papir. 16 x 23.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
2447/360Aarhus
Victor Qvistorff: Marine med sejlskibe på et stille hav. Sign. V. Qvistorff 1930. Olie på malepap. 16 x 21.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
2447/361Aarhus
Harald Foss: Parti fra Skarridsø. Sign. HF, 1883 Juni. Olie på lærred monteret på lærred. 30 x 41.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
2447/362Aarhus
Cölestin Brügner: Landskab med storke ved et vadested. Sign. Brügner. Olie på lærred monteret på malepap. 15 x 21.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2447/363Aarhus
Ubekendt maler, 19. årh.: Kroscene med lystige personer. Sign. W. Arnold, 1845. Olie på lærred. 36 x 46.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
2447/364Aarhus
Victor Qvistorff: Parti fra Liseleje med skibe i solnedgang. Sign. V. Qvistorff 1931, Liseleje. Olie på malepap. 39 x 53.
Vurdering :
5.000 DKK Næste bud:
2447/365Aarhus
Carl Baagøe: Dampskibet Gylfe passerer Snekkersten Havn. Sign. Carl Baagøe 1895. Olie på lærred. 85 x 132.
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Næste bud:
2447/366Aarhus
Karl Hansen Reistrup: En ridende dragon. Sign. KHR 1912. Olie på lærred. 55 x 43.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
2447/367Aarhus
Ubekendt maler, 19. årh.: "Erossione 24 Aprile 1852". Usigneret. Gouache på papir. Bladstørrelse 42 x 61.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2447/369Aarhus
Victor Qvistorff: Marine med sejlskibe. Sign. V. Qvistorff 1936. Olie på papir. 18 x 26.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
2447/372Aarhus
Jugend ramme af forgyldt træ og gesso, prydet med valmuer og bladslyng. Ca. 1900. Udvendige mål 86 x 103.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
2447/375Aarhus
Peter Tom-Petersen: Ved Kronborg med udsigt til Sundet. Sign. Tom-P. 1909. Olie på lærred. 55,5 x 50,5.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2447/377Aarhus
Hugo Schnars-Alquist: Marine med sejlskibe i høj sø. Sign. Schnars-Alquist 1918-19. Olie på lærred. 65 x 101.
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Næste bud:
2447/378Aarhus
Carl Fischer: Gadeparti med huse og figurer. Sign. Carl Fischer. Olie på lærred. 66 x 90.
Vurdering :
2447/379Aarhus
Chr. Benjamin Olsen: Kystparti med brydende bølger. Sign. C. Benjamin O. 1912. Olie på lærred. 37 x 52.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud:
2447/380Aarhus
Johannes Wilhjelm: Parti fra en markvej. Sign. Olie på lærred monteret på plade. 31 x 38.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud:
2447/381Aarhus
Ubekendt maler, 19. årh.s slutning: Portræt af en pige. Sign. A.J. Olie på lærred. 45 x 37.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud:
2447/383Aarhus
Evelyn Bøje Thorbjørn: Joller ved Mariager fjord. Sign. E. Thorbjørn. Olie på lærred. 35 x 50.
Vurdering :
1.500 DKK Næste bud: