2447/1Lyngby
Harald Slott-Møller: Udsigt fra Løgismose med måneskin, der spejles i vandet. Sign. Harald Slott-Møller 1933. 47 x 79.
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Næste bud:
2447/7Lyngby
Jens Juel: Portræt af Johanne Maria Mylius (1744-1773). Usigneret. Ca. 1770. Olie på lærred monteret på træ. 61 x 43. Oval.
Vurdering :
25.000–30.000 DKK Næste bud:
2447/13Lyngby
Fransk maler, 20. årh.s begyndelse: Monets have i Giverny. Usigneret. Olie på lærred. 65 x 92.
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Næste bud:
2447/19Lyngby
Harald Slott-Møller: Parti fra Canal Grande i Venedig. Sign. Harald Slott-Møller. Olie på lærred. 48 x 81.
Vurdering :
20.000–25.000 DKK Næste bud:
2447/31Lyngby
Frederik Vermehren: “Gaa Du hen og væk Bedstefader”. Sign. F. Vermehren 1896. Olie på lærred. 82 x 69.
Vurdering :
12.000–15.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2447/37Lyngby
Jan van Huysum, efter, 19. årh.: Roser, tulipaner og iriser i en vase, til højre en fuglerede med æg. Usigneret. Olie på malepap. 49 x 39.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud:
2447/43Lyngby
Theodor Philipsen: Studie af et fårehoved. Sign. Th. Philipsen. Olie på lærred monteret på malepap. 21,5 x 27.
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Næste bud:
2447/49Lyngby
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Næste bud:
2447/61Lyngby
Axel Johansen: Opstilling med orkideer, til højre en sommerfugl. Sign. Axel Johansen 1916. Olie på lærred. 70 x 62.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
2447/67Lyngby
Johan Thomas Skovgaard: Marklandskab fra Java med græssende køer. Sign. J. T. S. Java 1913. Olie på lærred. 32 x 45.
Vurdering :
10.000 DKK Næste bud:
2447/73Lyngby
Enrique Florido Bernils: Strandparti fra Malagas kyst med mænd, der trækker en båd op på stranden. Sign. E. Florido. Olie på lærred. 30,5 x 50.
Vurdering :
8.000 DKK Næste bud:
2447/79Lyngby
Julius Paulsen: "Hvilende model". Sign. Jul. Paulsen 1915. Olie på lærred. 60 x 73.
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Næste bud:
2447/91Lyngby
I. T. Hansen: Kanalparti fra Venedig. Sign. I. T. Hansen 1886. Olie på papir monteret på lærred. 28 x 22.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud:
2447/97Lyngby
Edvard Petersen: En bondepige går igennem skoven med køerne. Sign. monogram. Olie på lærred. 46 x 71,5.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud:
2447/103Lyngby
Ubekendt maler, 18. årh. : To portrætter af adeligt par. Usigneret. Olie på lærred. 77 x 67. (2).
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2447/109Lyngby
Georg Anton Rasmussen: Solstråler på et lille hus i et fjeldlandskab. Sign. A. Rasmussen 1873. Olie på lærred. 45 x 62,5.
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
2447/115Lyngby
Anton Melbye: Marine med sejlskibe ud for Kronborg. Sign. Melbye. Olie på malepap. 13 x 19,5.
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Næste bud:
2447/121Lyngby
Carl Bøgh: En hest stående på græseng, i baggrunden Gammel Estrup. Sign. Carl Bøgh 1886. Olie på lærred. 33 x 46.
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
2447/133Lyngby
Christian Benjamin Olsen: Kystparti med to sejlskibe. Sign. Chr. Benjamin Olsen. Olie på lærred. 60 x 91.
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Næste bud:
2447/139Lyngby
Julius Paulsen: En model siddende i kunstnerens atelier. Sign. Jul. Paulsen. Olie på lærred. 65 x 54.
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Næste bud:
2447/145Lyngby
Karl Jensen: "Stengangen paa Rosenborg", 1885. Sign. Karl Jensen. Olie på lærred. 50 x 63.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
2447/153Lyngby
Ubekendt maler, 19. årh.s slutning: Interiør fra et køkken. Utydelig signatur. Olie på lærred. 55 x 49.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud:
2447/154Lyngby
Karl Jensen: Parti fra en landsby i sol. Sign. K. J. 1906. Olie på malepap. 29 x 41,5.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
2447/160Lyngby
Alfrida Baadsgaard: Gule roser og jordbær på et bord. Sign. monogram. Olie på lærred. 27,5 x 39.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
2447/163Lyngby
A. Andersen-Lundby: Vinterdag med lyserød himmel. Utydelig sign. A. Andersen. Olie på lærred. 29 x 40.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
2447/166Lyngby
Ubekendt maler, 19. årh.: Kystparti med vindblæste træer, i baggrunden en vindmølle. Usigneret. Olie på lærred. 21 x 33.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
2447/169Lyngby
Johan Meyer Andersen: Parti fra Italien med en mand riddende med æsler op ad en bjergvej. Sign. J. Meyer Andersen. Olie på lærred. 52 x 66.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
2447/172Lyngby
Frederik Winther: Sejlskibe ved en kyst i blikstille vand. Sign. Fr. Winther 1877. Olie på lærred. 38,5 x 65,5.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
2447/175Lyngby
Dansk maler, 19. årh. : Stille sommeraften ved Sønderborg Slot. Usigneret. Olie på lærred. 22 x 32.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
2447/178Lyngby
Nordahl Grove: Bakket landskab med huse ved en fjord. Sign. Nordahl Grove 1870. Olie på lærred. 36 x 57.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
2447/181Lyngby
Emil Danielsson: Interiør med siddende mand. Sign. monogram 1908. Olie på lærred. 48,5 x 61,5.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
2447/184Lyngby
Ubekendt maler, 19. årh.: Duer siddende ved en fontæne. Usigneret. Olie på træ. 10 x 16,5.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
2447/187Lyngby
Ubekendt maler, 19. årh.: Italiensk landskab med udsigt til et hus med en vandmølle. Usigneret. Olie på lærred. 32 x 40,5.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
2447/190Lyngby
Mieczyslaw Tadeusz Janikowski: Hestetrukken trojka i høj fart over sneen. Utydlig sign. Olie på lærred. 60 x 80.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2447/193Lyngby
Christian David Gebauer, tilskrevet: Kvæg i et landskab. Usigneret. Olie på papir monteret på træ. 46,5 x 61.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
2447/196Lyngby
Nederlandsk maler, 19. årh.: Portræt af en pige med blondekjole og hat. Utydelig signatur. Olie på lærred. 57 x 46.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
2447/199Lyngby
Helge Helme: Liggende model set fra ryggen. Sign. H. Helme 37 (?). Olie på lærred. 64 x 77,5.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
2447/202Lyngby
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2447/205Lyngby
Knud Sinding: Bjergparti fra Italien med udsigt til byen Civita d'Antino. Sign. monogram. Olie på lærred. 80 x 95.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
2447/208Lyngby
Ubekendt maler, 19. årh.: Portræt af en fornem herre. Usigneret. Olie på lærred. 77 x 64.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
2447/211Lyngby
Carl Bøgh: En hest og to hunde foran en hvid gård. Usigneret. Olie på lærred. 30 x 38,5.
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Næste bud:
2447/214Lyngby
Carl Locher: En lille dreng stående på Skagen Strand. Usigneret. Dateret Skagen 1872. Olie på papir monteret på malepap. 17 x 14,5.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud:
2447/217Lyngby
Johannes Jensen: Parti fra Snekkersten Strand med to drenge, der leger med en lille legetøjsbåd. Usigneret. Olie på lærred. 25,5 x 20.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
2447/220Lyngby
Dansk maler, 19. årh.: Udsigt over Aarhusbugten. Usigneret. Olie på lærred monteret på lærred. 23,5 x 29.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
2447/223Lyngby
C. A. Schleisner: Interiør med læsende kvinde. Sign. C. Schleisner 1856. Olie på lærred. 34,5 x 28.
Vurdering :
1.500–2.000 DKK Næste bud:
2447/229Lyngby
Vurdering :
1.500–2.000 DKK Næste bud: