2447/4Aarhus
Vilhelm Melbye: Marine med to sejlskibe i høj sø. Sign. Vilhelm Melbye 1867. Olie på lærred. 57 x 98.
Vurdering :
25.000 DKK Næste bud:
2447/10Aarhus
Vilhelm Melbye: Udsigt mod Squero di San Trovaso, Venedig. Sign. Olie på lærred. 38 x 58.
Vurdering :
20.000 DKK Næste bud:
2447/16Aarhus
Carl Olsen: Marine med sejlskibe ud for Kronborg. Usigneret. Olie på lærred. 22 x 28.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud:
2447/22Aarhus
Holger Drachmann: Marine med talrige skibe på havet. Sign. Holger Drachmann. Olie på lærred. 23 x 41.
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Næste bud:
2447/28Aarhus
Paul Sinding: Marine med skibe på havet. Sign. Paul S. Olie på lærred. 38 x 49.
Vurdering :
4.000–5.000 DKK Næste bud:
2447/34Aarhus
Paul Sinding: Marine med dampskib. Sign. Paul S. Olie på lærred. 25 x 35.
Vurdering :
4.000–5.000 DKK Næste bud:
2447/40Aarhus
H. A. Brendekilde: Klar vinterdag med kvinde foran et bondehus. Sign. H. A. Brendekilde. Olie på lærred. 41 x 51.
Vurdering :
12.000–15.000 DKK Næste bud:
2447/46Aarhus
Peter Rosing: En kajakroer i midnatssol. Sign. P. Rosing 1944. Olie på lærred. 44 x 68.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
2447/50Aarhus
Ubekendt maler, 18. årh.: Et par portrætter af Lorens Nicolai Bertram og Caroline Bertram. Usigneret. Olie på lærred. Hver 77 x 62. (2)
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Næste bud:
2447/56Aarhus
Ubekendt maler, 18. årh.: Et par portrætter af Lauritz Walther og Karen Walther. Usigneret. Olie på lærred. Hver 75 x 63,5. (2)
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Næste bud:
2447/60Aarhus
E. Pierzynski: Vinterlandskab med en trojka spændt for med tre heste. Sign. E. Pierzynski. Olie på lærred. 60 x 90.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud:
2447/64Aarhus
Christian Aigens: Interiør med en ung kvinde ved sminkebordet. Sign. Chr. Aigens. Olie på lærred. 55 x 39.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2447/70Aarhus
Augusta Dohlmann: Lyserøde roser. Sign. A. Dohlmann. Olie på lærred. 20 x 33.
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2447/76Aarhus
Johannes Glob: Kystparti med en skrænt. Sign. J. Glob. Olie på lærred monteret på malepap. 15 x 23.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2447/82Aarhus
S. C. Bjulf: Køkkenscene med kvinde der skærer brød. Sign. Bjulf 32. Olie på lærred. 55 x 50.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2447/88Aarhus
S. C. Bjulf: Københavns kanel med udsigt til Børsen. Sign. SC. Bjulf 24. Olie på træplade. 24 x 33.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2447/90Aarhus
Emanuel A. Petersen: ”Fra Umanakfjorden”. Sign. Emanuel A. P. Olie på lærred. 53 x 70.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud:
2447/94Aarhus
G. F. Clement: Portræt af skomager Zacharias Clemmen Mikkelsen. Sign. Olie på lærred monteret på plade. 41 x 32.
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud:
2447/100Aarhus
Heinrich Buntzen: Parti med en moder og et barn i skoven. Sign. HB. Olie på lærred. 24 x 22.
Vurdering :
5.000 DKK Næste bud:
2447/106Aarhus
Christian Bogø: Marine med sejlskib ud for Kronborg. Sign. Christian Bogø. Olie på lærred. 69 x 99.
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
2447/112Aarhus
Anthonore Christensen: Blå vindruer. Sign. monogram. Olie på lærred. 65 x 53.
Vurdering :
12.000–15.000 DKK Næste bud:
2447/116Aarhus
Vilhelm Pacht: Parti med en lille pige. Usigneret. Olie på lærred. 27 x 18.
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
2447/118Aarhus
Jacob Jørgensen: Marklandskab med udsigt til kysten. Sign. Jacob Jørgensen 1909. Olie på lærred. 47 x 65.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2447/120Aarhus
Ubekendt maler, 18. årh.: The Infant Christ and Saint John the Baptist in a landscape. Usigneret. Olie på lærred. 74 x 61.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud:
2447/124Aarhus
Carl Martin Soya-Jensen: Fiskere ved kysten. Sign. Soya-J. Olie på lærred. 32 x 56.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
2447/128Aarhus
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
2447/130Aarhus
Aage Wang: Efterårslandskab med skovvej. Sign. A Wang 1915. Olie på lærred. 68 x 49.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2447/136Aarhus
Carl Schlichting-Carlsen: Gårdmiljø med blomstrende roser og en hund. Sign. S. Carlsen 1900. Olie på lærred. 42 x 30.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2447/142Aarhus
Caroline van Deurs: "Et godt Raad". Sign. C. van Deurs 1922. Olie på lærred. 68 x 80.
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud:
2447/146Aarhus
Holger Lübbers: Marine med talrige sejlskibe på en stille solbeskinnet dag. Sign. H. Lübbers. Olie på lærred. 29 x 39.
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Næste bud:
2447/148Aarhus
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud:
2447/149Aarhus
Alexander Fraser II: Kystparti med muslingsamleren. Sign. A. Fraser. Olie på lærred. 52 x 41.
Vurdering :
4.000–5.000 DKK Næste bud:
2447/155Aarhus
Ubekendt maler, ca. 1900.: Portræt af en kvinde. Usigneret. Olie på lærred. 43 x 33.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2447/156Aarhus
Christian Aigens: Interiør med en kvinde foran spejlet. Sign. Chr. Aigens. Olie på lærred. 62 x 45.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2447/158Aarhus
Carl Budtz-Møller: Høstlandskab med neg i stakke. Sign. C. Budtz-Møller, 1936. Olie på lærred. 54 x 75.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2447/159Aarhus
Karl Flieher: Parti fra Zell am See med udsigt til Kitzsteinhorn. Sign. Flieher. Olie på lærred monteret på træ. 16 x 23.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
2447/176Aarhus
Chr. Møllgaard: Oprørt hav med mole. Sign. Chr. Møllgaard. Olie på lærred. 21 x 28.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2447/189Aarhus
Rasmus Christiansen: Parti fra Hjarbæk Fjord. Sign. R x Chr. 1929, Hjarbæk. Olie på lærred. 52 x 79.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2447/233Aarhus
Sigfride Bille: Opstilling med blomster. Sign. SB 1913. Olie på lærred. 28 x 39.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2447/254Aarhus
N. V. Dorph: Klippekyst med oprørt hav. Sign. N. Dorph 82. Olie på lærred. 26 x 40.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2447/256Aarhus
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
2447/257Aarhus
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2447/262Aarhus
Frederik Lange: Parti fra Christianshavn med udsigt til Søkvæsthuset. Sign. Fr. Lange 1920. Olie på lærred. 85 x 101.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
2447/274Aarhus
Henrik Jespersen: Solopgang over Maribo sø med udsigt til Domkirken. Sign. Henrik J. Olie på lærred. 49 x 77.
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud:
2447/275Aarhus
Henrik Jespersen: Skovparti med bevoksning. Sign. H.J. Olie på lærred. 46 x 73.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2447/276Aarhus
Helge Helme: Interiør med en nøgen kvinde liggende på sengen. Sign. H. Helme. Olie på lærred. 23 x 37.
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud:
2447/298Aarhus
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Næste bud:
2447/300Aarhus
E. Pierzynski: Vinterlandskab med troika. Sign. E. Pierzynski. Olie på lærred. 61 x 90.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
2447/301Aarhus
Ubekendt maler, 18. årh.: Et par portrætter af Jacob Bang og Johannes Bang. Olie på lærred. Oval. Hver 26 x 20. (2)
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Næste bud:
2447/302Aarhus
Ubekendt maler, ca. 1800.: Portræt af en fornem herre. Usigneret. Olie på lærred. 32 x 24.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud:
2447/303Aarhus
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2447/304Aarhus
Vurdering :
1.500 DKK Næste bud:
2447/305Aarhus
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud:
2447/306Aarhus
Jørgen Emil Aabye: Portræt af en ældre herre. Sign. monogram, 1949. Olie på lærred. 94 x 84.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2447/307Aarhus
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud:
2447/308Aarhus
Ubekendt maler, 19. årh.: Bjerglandskab med udsigt til en hytte. Usigneret. Olie på malepap. 15 x 23.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud:
2447/316Aarhus
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2447/317Aarhus
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud:
2447/318Aarhus
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud:
2447/319Aarhus
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud:
2447/320Aarhus
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud: Dit bud: