2447/160Lyngby
Alfrida Baadsgaard: Gule roser og jordbær på et bord. Sign. monogram. Olie på lærred. 27,5 x 39.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
2447/163Lyngby
A. Andersen-Lundby: Vinterdag med lyserød himmel. Utydelig sign. A. Andersen. Olie på lærred. 29 x 40.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
2447/166Lyngby
Ubekendt maler, 19. årh.: Kystparti med vindblæste træer, i baggrunden en vindmølle. Usigneret. Olie på lærred. 21 x 33.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
2447/169Lyngby
Johan Meyer Andersen: Parti fra Italien med en mand riddende med æsler op ad en bjergvej. Sign. J. Meyer Andersen. Olie på lærred. 52 x 66.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
2447/172Lyngby
Frederik Winther: Sejlskibe ved en kyst i blikstille vand. Sign. Fr. Winther 1877. Olie på lærred. 38,5 x 65,5.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
2447/175Lyngby
Dansk maler, 19. årh. : Stille sommeraften ved Sønderborg Slot. Usigneret. Olie på lærred. 22 x 32.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
2447/176Aarhus
Chr. Møllgaard: Oprørt hav med mole. Sign. Chr. Møllgaard. Olie på lærred. 21 x 28.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2447/178Lyngby
Nordahl Grove: Bakket landskab med huse ved en fjord. Sign. Nordahl Grove 1870. Olie på lærred. 36 x 57.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
2447/181Lyngby
Emil Danielsson: Interiør med siddende mand. Sign. monogram 1908. Olie på lærred. 48,5 x 61,5.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
2447/184Lyngby
Ubekendt maler, 19. årh.: Duer siddende ved en fontæne. Usigneret. Olie på træ. 10 x 16,5.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
2447/187Lyngby
Ubekendt maler, 19. årh.: Italiensk landskab med udsigt til et hus med en vandmølle. Usigneret. Olie på lærred. 32 x 40,5.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
2447/189Aarhus
Rasmus Christiansen: Parti fra Hjarbæk Fjord. Sign. R x Chr. 1929, Hjarbæk. Olie på lærred. 52 x 79.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2447/190Lyngby
Mieczyslaw Tadeusz Janikowski: Hestetrukken trojka i høj fart over sneen. Utydlig sign. Olie på lærred. 60 x 80.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2447/193Lyngby
Christian David Gebauer, tilskrevet: Kvæg i et landskab. Usigneret. Olie på papir monteret på træ. 46,5 x 61.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
2447/196Lyngby
Nederlandsk maler, 19. årh.: Portræt af en pige med blondekjole og hat. Utydelig signatur. Olie på lærred. 57 x 46.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
2447/199Lyngby
Helge Helme: Liggende model set fra ryggen. Sign. H. Helme 37 (?). Olie på lærred. 64 x 77,5.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
2447/202Lyngby
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2447/205Lyngby
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
2447/208Lyngby
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
2447/211Lyngby
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Næste bud:
2447/214Lyngby
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud:
2447/217Lyngby
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
2447/220Lyngby
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
2447/223Lyngby
Vurdering :
1.500–2.000 DKK Næste bud:
2447/229Lyngby
Vurdering :
1.500–2.000 DKK Næste bud:
2447/233Aarhus
Sigfride Bille: Opstilling med blomster. Sign. SB 1913. Olie på lærred. 28 x 39.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2447/254Aarhus
N. V. Dorph: Klippekyst med oprørt hav. Sign. N. Dorph 82. Olie på lærred. 26 x 40.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2447/256Aarhus
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
2447/257Aarhus
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2447/262Aarhus
Frederik Lange: Parti fra Christianshavn med udsigt til Søkvæsthuset. Sign. Fr. Lange 1920. Olie på lærred. 85 x 101.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
2447/274Aarhus
Henrik Jespersen: Solopgang over Maribo sø med udsigt til Domkirken. Sign. Henrik J. Olie på lærred. 49 x 77.
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud:
2447/275Aarhus
Henrik Jespersen: Skovparti med bevoksning. Sign. H.J. Olie på lærred. 46 x 73.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2447/276Aarhus
Helge Helme: Interiør med en nøgen kvinde liggende på sengen. Sign. H. Helme. Olie på lærred. 23 x 37.
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2447/298Aarhus
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Næste bud:
2447/300Aarhus
E. Pierzynski: Vinterlandskab med troika. Sign. E. Pierzynski. Olie på lærred. 61 x 90.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
2447/301Aarhus
Ubekendt maler, 18. årh.: Et par portrætter af Jacob Bang og Johanne Bang. Olie på lærred. Oval. Hver 26 x 20. (2)
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Næste bud:
2447/302Aarhus
Ubekendt maler, ca. 1800.: Portræt af en fornem herre. Usigneret. Olie på lærred. 32 x 24.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud:
2447/303Aarhus
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2447/304Aarhus
Vurdering :
1.500 DKK Næste bud:
2447/305Aarhus
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2447/306Aarhus
Jørgen Emil Aabye: Portræt af en ældre herre. Sign. monogram, 1949. Olie på lærred. 94 x 84.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2447/307Aarhus
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud:
2447/308Aarhus
Ubekendt maler, 19. årh.: Bjerglandskab med udsigt til en hytte. Usigneret. Olie på malepap. 15 x 23.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud:
2447/316Aarhus
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2447/317Aarhus
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud:
2447/318Aarhus
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud:
2447/319Aarhus
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud:
2447/320Aarhus
Vurdering :
2447/323Aarhus
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2447/324Aarhus
Ludvig Kabell: Parti med en roende mand på en sø. Sign. LK. Olie på lærred. 20 x 27.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2447/325Aarhus
Kai Drews: Kystparti fra Skagen med solstrejf over kiltterne. Sign. K Drews, Skagen 1930. Olie på lærred. 51 x 71.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2447/331Aarhus
Vurdering :
2447/333Aarhus
N. P. Rasmussen: Portræt af en ældre herre set fra venstre. Sign. N. P. Rasmussen 1880. Olie på lærred. 40 x 37.
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
2447/335Aarhus
Vurdering :
2447/336Aarhus
Julius Paulsen: Solskin ved havemøbler i en sommerhave. Sign. J. P. 23. Olie på lærred. 61 x 64.
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud:
2447/337Aarhus
Christian Zacho: Udsigt fra en søbred på en stille aften. Signed Chr. Z. Olie på lærred. 28 x 36.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2447/338Aarhus
Wenzel Tornøe: Studie af et træ. Usigneret. Olie på lærred. 25 x 21.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
2447/340Aarhus
C. Hornung-Jensen: Parti fra Møns klint. Utydeligt signeret. Olie på lærred. 31 x 44.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
2447/341Aarhus
Hans Smidth: Sollys over et bakket landskab. Sign. H.S. Olie på lærred. 19 x 25.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2447/342Aarhus
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud:
2447/343Aarhus
Olof Per Ulrik Arborelius: Interiør med et ildsted. Usigneret. Olie på lærred. 29 x 43.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud:
2447/345Aarhus
Henrik Jespersen: Udsigt over Mariager Fjord mod Hobro. Sign. Henrik J. Olie på lærred. 57 x 100.
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud: