2445/768Lyngby
Dansk design: Skriveunderlag samt papirkurv af kernelæder og sandfarvet lærred. (2)
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2445/769Aarhus
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2445/770Aarhus
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2445/771Aarhus
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud:
2445/772Aarhus
Jørgen Nash: "En örfil åt den offentlige lögnen". Sign. Jørgen Nash 1990. Emalje på metal. 30 x 30.
Vurdering :
8.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2445/773Aarhus
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2445/774Aarhus
Wilhelm Freddie: "Liggestolen". Sign. Freddie 78, 39/400. Litografi i farver. Lysmål 60,5 x 43.
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2445/775Aarhus
Finn Pedersen: Uden titel. Sign. FP samt på bagsiden Finn Pedersen. Olie på lærred. 46 x 38.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2445/776Aarhus
Lars Kjerstadius: "Flagermusstolen / La Mariposa". Hvilestol af sortlakeret metal, brunt skind. Udført hos Cuero.
Vurdering :
2445/777Aarhus
Johannes Andersen: Seks stole med stel af palisander, betrukket med brunt skind. Udført hos Uldum Møbelfabrik. (6)
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
2445/778Aarhus
Corneille: Kvinde, træer og fugl. Sign. Corneille 80, E.A. Litografi i farver. Lysmål 63,5 x 49,5.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2445/779Aarhus
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2445/780Aarhus
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2445/781Aarhus
Dansk møbeldesign: Lænestol med stel af palisander, betrukket med sort skind. 1960'erne.
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
2445/782Aarhus
Wilhelm Freddie: "Søstrene". Sign. Freddie 83, 37/100. Litografi i farver. Lysmål 71,5 x 54.
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2445/783Aarhus
Peter Hvidt, Orla Mølgaard-Nielsen: Sofabord af massiv palisander med skuffe i ene ende. H. 55. L. 75. B. 50.
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Næste bud:
2445/784Aarhus
Gerd Bøgelund: Fire skåle af stentøj med reliefdekor. Dekoreret med Sung-, Solfatara- og Bjørneglasur. Diam. 17-26. (4)
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2445/785Aarhus
Niels O. Møller: Sæt på fire spisebordsstole af palisander. Sæde betrukket med snoreflet. (4)
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2445/786Aarhus
Frits Henningsen: Tre-personers sofa med stel af mahogni, sæde, ryg og sider med betræk af sort- og hvidstribet uld. L. 225.
Vurdering :
2445/787Aarhus
Jørgen Jakobsen: "Sommeren blå lys", 1989. Sign. Jørgen Jakobsen. Olie på lærred. 160 x 120.
Vurdering :
2445/788Aarhus
Kai Flummer: Uden titel. Sign. Flummer 65. Olie på lærred. 60 x 160.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud:
2445/789Aarhus
Frits Henningsen: Tre-personers sofa med stel af mahogni, sæde, ryg og sider betrukket med lysegrønt uld. L. 225.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud:
2445/790Aarhus
Dansk møbeldesign: Skrivebord / sminkebord af valnøddetræ og ask, plade med kehlet kant. 1940-50'erne. H. 76. B. 135. D. 67.
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
2445/791Aarhus
Skandinavisk møbeldesign: Kvadratisk sofabord af massiv fyr. 1970'erne. H. 50. L./B. 100.
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
2445/792Aarhus
Vurdering :
4.000–5.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2445/793Lyngby
Bode Willumsen: Lille skål af stentøj modelleret med riller i relief. Dekoreret med grågrøn og brun glasur. H. 8. Diam. 13.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2445/794Aarhus
Morten Bo Jensen: "Paper Pendant". Et par pendler af papir. Model Vipp 586. H. 45. Diam. 30,5. (2)
Vurdering :
2445/795Aarhus
Vurdering :
5.000 DKK Næste bud:
2445/796Lyngby
Bode Willumsen: Cirkulær skål af stentøj modelleret med reliefdekor. H. 6,7-7. Diam. 23,3-24.
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2445/797Aarhus
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
2445/798Aarhus
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2445/799Aarhus
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
2445/800Aarhus
Dansk møbeldesign: Øreklapstol betrukket med grønt velour, ben af bejdset træ. 1930-40'erne.
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2445/801Lyngby
Hans J. Wegner: "AT 10". Sofabord med stel af eg og top af massiv teak, underliggende hylde af flet.
Vurdering :
10.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2445/802Aarhus
Salvador Dalí: "Hell Canto 21". Sign. Dalí, 107/150. Litografi. Bladstørrelse 33 x 26. Uindrammet.
Vurdering :
2445/803Lyngby
Hans J. Wegner: Stol af eg, sæde og ryg med originalt mørkerødt skind. Udført hos Planmøbel, Århus i 1940'erne.
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2445/804Lyngby
Georg Jensen: "Havfrue-Kumme". Skål af terrakotta dekoreret med grøn glasur med brune elementer. H. maks. 14. B. 15. L. 21.
Vurdering :
2445/805Lyngby
Vurdering :
2445/806Lyngby
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud:
2445/807Lyngby
Egon Karl Nicolaus: "Paris", 1960. Sign. Nicolaus; sign. med titel og datering på bagsiden. Olie på malepap. 100 x 80.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2445/808Lyngby
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2445/809Lyngby
Roberto Matta: Komposition. Sign. monogram, XX/C. Litografi i farver. Lysmål 52 x 70.
Vurdering :
2445/810Lyngby
Carl-Henning Pedersen: “Historien om en moder”. Sign. Carl-Henning Pedersen 1985, 250/250. Litografi. 64x49.
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2445/811Lyngby
Poul Ekelund: Landskab. Sign. Ekelund. Olie på lærred. 46x76.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2445/812Lyngby
Jan-Erik Ritzman: Rund vase af blåtonet glas indlagt med motiver af ansigter. Sign. JE Ritzman, Transjö, 92. H. 25. Diam. 15.
Vurdering :
2445/813Aarhus
Martin Godsk: Lænestol af eg, genbrugstræ, sæde med brunt uld, ryg med flagline. Udført hos Godsk Snedkeri.
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2445/814Lyngby
Børge Sornum: Uden titel. Sign. Sornum. Olie på lærred. 100 x 140. Uindrammet
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
2445/815Aarhus
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2445/816Lyngby
Kay Bojesen: Figur af patineret eg i form af elefant. Stemplet Kay Bojesen Denmark, Copyright. H. 12. L. ca. 19.
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2445/817Lyngby
Kay Bojesen: Keglesæt af bemalet og lakeret bøg. Udført hos Kay Bojesen. (10)
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2445/818Lyngby
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2445/819Aarhus
Einar Olsen: Landskab med egetræer. Sign. E.O. Olie på lærred. 29 x 40.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2445/820Aarhus
Ib Eisner: Scene fra Dyrehavsbakken. Sign. Ib Eisner. Olie på lærred. 101 x 80. Uindrammet.
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2445/821Aarhus
Dansk møbeldesign: Taburet med stel af teak, betrukket i sæde med lyst bouclé. 1960'erne. H. 57. L. 63.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2445/822Aarhus
Ole Wanscher: Rektangulært sofabord af palisander med svungen sarg. Udført hos A. J. Iversen. H. 57. L. 130. B. 60.
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
2445/823Aarhus
Henry Kjærnulf, tilskrevet: Seks stabelstole med stel af bøg. Udført og mærket hos Sorø Stolefabrik. 1950'erne. (6)
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
2445/824Aarhus
Grethe Kornerup-Bang, tilskrevet: Rund papirkurv af sortlakeret aluminium, greb med sjeneflet. H. 28. Diam. 28.
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
2445/825Aarhus
Dansk møbeldesign: Lænestol med stel og armlæn af bøg, betrukket med grønt uld. 1940'erne.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2445/826Lyngby
Arne Wahl Iversen, tilskrevet: Tre-personers sofa i let buet form. Betrukket med brun og brun/hvid stribet uld.
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2445/827Aarhus
Ejnar R. Kragh: Badende børn. Sign. Ejnar R. Kragh. Olie på lærred. 50 x 45.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2445/828Lyngby
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud:
2445/829Lyngby
Kaare Klint: "Den røde stol". Armstol af mahogni. Senere betrukket med Nigerskind.
Vurdering :
12.000–15.000 DKK Næste bud: Dit bud: