-
2445/778Aarhus
Corneille: Kvinde, træer og fugl. Sign. Corneille 80, E.A. Litografi i farver. Lysmål 63,5 x 49,5.
Sælges
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2445/779Aarhus
Torben Bohse: "Dragen ÷ Sct. Jørgen", 1979. Sign. T. Bohse med titel og datering på bagsiden. Olie på lærred. 27 x 27.
Sælges
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
-
2445/780Aarhus
Axel Einarsson: Parti fra Island. Sign. Axel Einarsson. Olie på lærred. 80 x 100.
Sælges
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
-
2445/781Aarhus
Dansk møbeldesign: Lænestol med stel af palisander, betrukket med sort skind. 1960'erne.
Sælges
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
-
2445/782Aarhus
Wilhelm Freddie: "Søstrene". Sign. Freddie 83, 37/100. Litografi i farver. Lysmål 71,5 x 54.
Sælges
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2445/783Aarhus
Peter Hvidt, Orla Mølgaard-Nielsen: Sofabord af massiv palisander med skuffe i ene ende. H. 55. L. 75. B. 50.
Sælges
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Næste bud:
-
2445/784Aarhus
Gerd Bøgelund: Fire skåle af stentøj med reliefdekor. Dekoreret med Sung-, Solfatara- og Bjørneglasur. Diam. 17-26. (4)
Sælges
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2445/785Aarhus
Niels O. Møller: Sæt på fire spisebordsstole af palisander. Sæde betrukket med snoreflet. (4)
Sælges
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2445/786Aarhus
Frits Henningsen: Tre-personers sofa med stel af mahogni, sæde, ryg og sider med betræk af sort- og hvidstribet uld. L. 225.
Sælges
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2445/787Aarhus
Jørgen Jakobsen: "Sommeren blå lys", 1989. Sign. Jørgen Jakobsen. Olie på lærred. 160 x 120.
Sælges
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2445/788Aarhus
Kai Flummer: Uden titel. Sign. Flummer 65. Olie på lærred. 60 x 160.
Sælges
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud:
-
2445/789Aarhus
Frits Henningsen: Tre-personers sofa med stel af mahogni, sæde, ryg og sider betrukket med lysegrønt uld. L. 225.
Sælges
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud:
-
2445/790Aarhus
Dansk møbeldesign: Skrivebord / sminkebord af valnøddetræ og ask, plade med kehlet kant. 1940-50'erne. H. 76. B. 135. D. 67.
Sælges
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
-
2445/791Aarhus
Skandinavisk møbeldesign: Kvadratisk sofabord af massiv fyr. 1970'erne. H. 50. L./B. 100.
Sælges
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
-
2445/792Aarhus
Verner Panton: ”System 1-2-3”. Et par armstole på hjul med forkromet stel og armlæn, betrukket med brunt uld. (2)
Sælges
Vurdering :
4.000–5.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2445/794Aarhus
Morten Bo Jensen: "Paper Pendant". Et par pendler af papir. Model Vipp 586. H. 45. Diam. 30,5. (2)
Sælges
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2445/795Aarhus
Knud Agger: Parti over sø og mark. Sign. Agger. Olie på lærred. 51 x 63.
Sælges
Vurdering :
5.000 DKK Næste bud:
-
2445/797Aarhus
Dansk møbeldesign: To-personers sofa, betrukket med lyserødt møbelstof, ben af bejdset bøg. 1940-50'erne. L. 145.
Sælges
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
-
2445/798Aarhus
Poul Winther: "Opstilling", 1976. Sign. Poul Winther. Olie på lærred. 20 x 27.
Sælges
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
-
2445/799Aarhus
Orla Mølgaard-Nielsen: Tre-personers sofa med ben af bøg, betrukket med grå og rustrødt uld. Fritz Hansen. L. 180.
Sælges
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
-
2445/800Aarhus
Dansk møbeldesign: Øreklapstol betrukket med grønt velour, ben af bejdset træ. 1930-40'erne.
Sælges
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2445/802Aarhus
Salvador Dalí: "Hell Canto 21". Sign. Dalí, 107/150. Litografi. Bladstørrelse 33 x 26. Uindrammet.
Sælges
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2445/813Aarhus
Martin Godsk: Lænestol af eg, genbrugstræ, sæde med brunt uld, ryg med flagline. Udført hos Godsk Snedkeri.
Sælges
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2445/815Aarhus
Mogens Vantore: Opstilling med blomster. Sign. Vantore. Olie på lærred. 89 x 69.
Sælges
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
-
2445/819Aarhus
Einar Olsen: Landskab med egetræer. Sign. E.O. Olie på lærred. 29 x 40.
Sælges
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
-
2445/820Aarhus
Ib Eisner: Scene fra Dyrehavsbakken. Sign. Ib Eisner. Olie på lærred. 101 x 80. Uindrammet.
Sælges
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2445/821Aarhus
Dansk møbeldesign: Taburet med stel af teak, betrukket i sæde med lyst bouclé. 1960'erne. H. 57. L. 63.
Sælges
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
-
2445/822Aarhus
Ole Wanscher: Rektangulært sofabord af palisander med svungen sarg. Udført hos A. J. Iversen. H. 57. L. 130. B. 60.
Sælges
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
-
2445/823Aarhus
Henry Kjærnulf, tilskrevet: Seks stabelstole med stel af bøg. Udført og mærket hos Sorø Stolefabrik. 1950'erne. (6)
Sælges
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
-
2445/824Aarhus
Grethe Kornerup-Bang, tilskrevet: Rund papirkurv af sortlakeret aluminium, greb med sjeneflet. H. 28. Diam. 28.
Sælges
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
-
2445/825Aarhus
Dansk møbeldesign: Lænestol med stel og armlæn af bøg, betrukket med grønt uld. 1940'erne.
Sælges
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2445/827Aarhus
Ejnar R. Kragh: Badende børn. Sign. Ejnar R. Kragh. Olie på lærred. 50 x 45.
Sælges
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2445/837Aarhus
Agnete Bille Therkildsen: Fugle. Sign. på bagsiden AT, 86. Olie på lærred. 61 x 73.
Sælges
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2445/838Aarhus
Dansk møbeldesign: Lænestol med stel og armlæn af eg, betrukket med grønt møbelstof. 1970'erne.
Sælges
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
-
2445/839Aarhus
Henry Bailum: "Hanstholm Kirke og Fyr". Sign. Henry Bailum 61. Olie på masonit. 61 x 95.
Sælges
Vurdering :
1.500–2.000 DKK Næste bud:
-
2445/840Aarhus
Dansk møbeldesign: Et par lænestole overpolstret med lyst møbelstof, ben af bejdset bøg. 1940-50'erne. (2)
Sælges
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud:
-
2445/841Aarhus
Alfred Christensen: Lænestol med stel af bøg, hynder med gult uld. Udført hos Slagelse Møbelværk. 1940'erne.
Sælges
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2445/842Aarhus
Dansk møbeldesign: Armstol med stel af palisander, betrukket i sæde og ryg med blåt skind. 1950-60'erne.
Sælges
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
-
2445/843Aarhus
Hans Christian Bærenholdt: Havneparti. Sign. H.C. Bærenholdt, 1941. Olie på lærred. 94 x 115.
Sælges
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
-
2445/844Aarhus
Dansk møbeldesign: Kontorstol af mahogni, roterbart sæde betrukket med cognacfarvet læder. Udført og mærket hos Kvetny & Sønner.
Sælges
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2445/845Aarhus
Gina Pellón: "Poul George". Sign. Gina Pellón, HC. Litografi i farver. Lysmål 68 x 46.
Sælges
Vurdering :
1.500–2.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2445/846Aarhus
Ubekendt kunstner, 20. årh.: Figur. Sign. H. Vissens. Granit. H. 70.
Sælges
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
-
2445/847Aarhus
Poul S. Nielsen: Udsigt over hustage. 1954. Sign. monogram. Olie på lærred. 73 x 88.
Sælges
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
-
2445/848Aarhus
Ole Wanscher: Kommode af nøddetræ, front med otte skuffer. 1940'erne. H. 135. B. 75. D. 50.
Sælges
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2445/849Aarhus
Hans J. Wegner: “GE 7”. Daybed af eg, opklappelig ryg med flet, løs hynde med brunt uld. Udført hos Getama. L. 198.
Sælges
Vurdering :
12.000–15.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2445/850Aarhus
Frits Henningsen: Sidebord af eg. Front med skuffe, tilspidsede ben. H. 59. L. 60. B. 40.
Sælges
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud:
-
2445/851Aarhus
Dansk snedkermester: Lille skab af mørkbejdset elm med jalousilåger. Udført 1940érne. H. 59. L. 75. D. 38.
Sælges
Vurdering :
5.000 DKK Næste bud:
-
2445/852Aarhus
Elsa Sevilla Sidsner: Uden titel. Sign. på bagsiden Elsa Sidsner. Olie på lærred. 90 x 80.
Sælges
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2445/853Aarhus
Albert Bertelsen: "Komposition I". 1998. Sign. Albert Bertelsen. Olie på lærred. 74 x 66.
Sælges
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2445/854Aarhus
Louise Campbell: “Collage 450”. Pendel med tre akrylskærme med laserskåret, perforeret mønster. Diam. 45.
Sælges
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2445/855Aarhus
Børge Mogensen: "Øresund". Spisebord af eg med to tillægsplader. Karl Anderson & Söner. H. 72. Diam. 130. L. 216. (3)
Sælges
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud:
-
2445/856Aarhus
Ole Wanscher, tilskrevet: Skrivebord af palisander, front med fire skuffer og to udtræksplader. H. 73. L. 180. B. 90.
Sælges
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2445/857Aarhus
Christian Lemmerz: Uden titel. Sign. Lemmerz 10, 3/3. Radering. Bladstørrelse 30 x 28.
Sælges
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
-
2445/858Aarhus
Verner Panton: "Pantella". Bordlampe med stel af hvid plast og skærm af hvid akryl. Louis Poulsen. H. 69.
Sælges
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
-
2445/859Aarhus
Ejler Bille: Uden titel. Begge sign. og nummerede. To litografier i farver. Lysmål 23 x 16 og 23,5 x 15,5. (2)
Sælges
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2445/860Aarhus
Poul Henningsen: PH-3/2 "Akademi". Væglampe med forkromet stel, skærme af opalglas. Louis Poulsen. H. 26. L. 38.
Sælges
Vurdering :
4.000–5.000 DKK Næste bud:
-
2445/861Aarhus
Mogens Hertz: Aftenparti fra Bornholm. Sign. Mogens Hertz. Olie på lærred. 61 x 81.
Sælges
Vurdering :
5.000–6.000 DKK Næste bud:
-
2445/862Aarhus
Inge Trautner: Lågskål, kande og to bægre af hårdtbrændt lertøj. Lågskål diam. 20. (4)
Sælges
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud:
-
2445/868Aarhus
Erik A. Frandsen: "Solid Fear". 1993. Sign. EAF med datering på bagsiden. Olie på lærred. 120 x 100. Uindrammet.
Sælges
Vurdering :
12.000–15.000 DKK Næste bud:
-
2445/869Aarhus
Jan Ulrik Friis: "Skovflåt ved skovsø". Sign. J.U. Friis; sign med titel på bagsiden. Olie på lærred. 100 x 70.
Sælges
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
-
2445/876Aarhus
Dansk møbeldesign: Væghængt sminkeskab af teak, front med skydelåge med sjeneflet. H. 66. B. 90. D. 20/25.
Sælges
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
-
2445/879Aarhus
Karl Bovin: Kystparti. Sign. Karl Bovin. Olie og akavrel på lærred monteret på masonit. 24 x 34.
Sælges
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud: