2445/651Aarhus
Mogens Koch: Fire bogkasser med to tilhørende sokler af massiv fyr. Rud. Rasmussen. H. 76. B. 38/76. D. 27,5/36. (6)
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud:
2445/652Aarhus
Ulrich Kvist: "Noget om moderne piger". Sign. Ulrich Kvist. Olie på masonit. 41 x 52.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2445/653Aarhus
Ulrich Kvist: "Græske skibe". Sign. Ulrich Kvist. Olie på masonit. 30 x 30.
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2445/654Aarhus
Leif Sylvester: Lille mand. Usigneret. Delvist blåmalet keramik på base af sort granit. Unik. H. eksl. base 4,5.
Vurdering :
2445/655Aarhus
Hjertemand. Sign. LS. Bemalet keramik på base af sort granit. Unik. H. eksl. base 5.
Vurdering :
2445/656Aarhus
Antonio Saura: Uden titel. Sign. Saura, 81/100. Litografi i farver. Lysmål 35 x 48.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
2445/659Aarhus
Svend Wiig Hansen: Dramatisk figur, 1988. Sign. Miixed media på papir. Bladstørrelse 64 x 45.
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2445/660Aarhus
Dansk møbeldesign: Et sæt på otte skulpturelle stole af eg, sæder betrukket med stribet uld. 1960-70'erne. (6)
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Næste bud:
2445/662Aarhus
Ubekendt møbeldesign: Grafikstander af oregonpine. 1970'erne. H. 95. L. 80. B. 48.
Vurdering :
2445/663Aarhus
Dansk møbeldesign: To sideborde af palisander. 1960-70'erne. H. 28-45. L. 50-61. B. 35 - 61. (2)
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2445/665Aarhus
Hans J. Wegner: “B 51”. Papirkurv af patineret eg med vertikale lameller. Udført hos Planmøbel. H. 31,5. Diam. 32.
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2445/666Aarhus
Sven Dalsgaard: "Ælle bælle mig fortælle...", 1981. Sign. Sven Dalsgaard med datering. Aluminium og objets trouvées. H. 31. L. 83.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud:
2445/667Aarhus
Axel P. Jensen: Hedelandskab. Sign. Axel P.J. 32. Olie på lærred. 74 x 100.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2445/668Aarhus
Nils Kähler: Firsidet gulvvase af lertøj, dekoreret med blå glasur. Sign. HAK. Udført hos Kähler. H. 28. B. 30.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2445/689Aarhus
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2445/690Aarhus
J.V. Martin: "Maleri 71". Sign. J. V. Martin med titel og datering på bagsiden. Olie på lærred. 60 x 71.
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2445/691Aarhus
Rud Thygesen, Johnny Sørensen: Skrivepult af mahogni. Fredericia Furniture. H. 125. B. 80. D. 50.
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2445/692Aarhus
Jan Christensen: Uden titel. 2024. Sign. Olie på lærred. 100 x 80.
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2445/693Aarhus
To tæpper på hhv. orange og lys bund, vævet med geometriske mønstre samt blad- og blomsterornamentik. The Rug Company og Goodweave. (2)
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2445/694Aarhus
Claus Ørntoft: Tyr. Usigneret. Patineret bronze. Såtende på sokkel af teak. H. ekskl. sokkel 8. L. 11,5.
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2445/695Aarhus
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2445/696Aarhus
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud:
2445/697Aarhus
Severin Hansen Jr.: Sidebord af palisander med underliggende hylde og skuffe. H. 50. L. 47. B. 35.
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud:
2445/698Aarhus
Knud Ove Hilkier: Drenge på standen. Sign. K. O. Hilkier. Olie på lærred. 64 x 55.
Vurdering :
2445/699Aarhus
Niels O. Møller: Spisestue af palisander bestående af udtræksbord med en plade, samt fire stole betrukket med lyst skind. (6)
Vurdering :
12.000–15.000 DKK Næste bud:
2445/700Aarhus
Gunnar Nylund: "Rubus". Gulvvase af stentøj med overflademønster i relief. Udført hos Rörstrand. H. 49,5.
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2445/701Aarhus
Søren Rosenqvist: Svaner i flugt. Sign. monogram. Akryl på lærred. 89 x 116. Uindrammet.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud:
2445/702Aarhus
Gutte Eriksen: Fem mazagran bægre af hårdtbrændt lertøj samt et krus. Unika. H. 7,5-12. (6)
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2445/703Aarhus
33 trapezformede bogstøtter af teak, eg og palisander. Bl.a. udført hos Feldballe Møbelfabrik. H. 11,5-13. (33)
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2445/704Aarhus
Ubekendt design: En samling trane- og flamingofigurer af udskåret og lakeret træ. Udført 1960'erne. H. 11,5-43. (9)
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2445/715Aarhus
Lars Swane: Opstilling med krysantemum. Sign. LS. 49 samt på bagsiden Lars Swane. Olie på lærred. 52 x 38,5.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2445/717Aarhus
Fro Hoffmann: Opstilling med en buket påskeliljer. Sign. Fro. Hoffmann. Olie på lærred. 41 x 35.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2445/721Aarhus
Mogens Andersen: To kompositioner. Én sign. Litografi og radering. Bladstørrelse hver 64 x 51. Uindrammet. (2)
Vurdering :
2445/723Aarhus
Kjeld Jensen: Uden titel. Begge sign. KJ 85. To gouache på papir. Bladstørrelse 45 x 38 og 43,5 x 38. (2)
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
2445/724Aarhus
Evald Nielsen: “No. 25”. Bestik af sølv og sterlingsølv. Udført og stemplet hos Evald Nielsen. (117)
Vurdering :
20.000 DKK Næste bud:
2445/733Aarhus
Jack Kampmann: Parti fra Færøerne. Sign. Jack Kampmann. Olie på lærred. 34 x 41,5.
Vurdering :
4.000–5.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2445/737Aarhus
Corneille: Kvinde og fugl. Sign. Corneille 79, 37/85. Litografi i farver. Lysmål 69,5 x 45.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2445/740Aarhus
Evald Nielsen: "No. 25". Fiskebestiksæt af sølv og sterlingsølv. Bestående af 12 fiskeknive og 12 fiskegafler. (24)
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2445/747Aarhus
"Vélodrome Municipal de Vincennes". Vintage cykelplakat fra Vélodrome Jacques Anquetil. Bladstørrelse 84 x 56.
Vurdering :
1.500 DKK Næste bud:
2445/748Aarhus
Corneille: Kvinde. Sign. Corneille 79, 229/380. Litografi i farver. Bladstørrelse 50 x 70.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2445/749Aarhus
Carsten Nash: "Komposition", 2005. Sign. Carsten Nash 06 samt på bagsiden. Akryl på lærred. 58 x 74.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2445/751Aarhus
Robert F. Jørgensen: Parti fra København med skyggefulde træer, 1918. Sign. Olie på lærred. 84 x 88.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud:
2445/753Aarhus
Thor Lindeneg: "Drømmen", 1977. Sign. Thor Lindeneg med titel og datering på bagsiden. Olie på plade. 79 x 59.
Vurdering :
12.000 DKK Næste bud:
2445/758Aarhus
Claus Bojesen: "Imaginært landskab", 1972. Sign. med titel og datering på bagsiden. Olie på lærred. 65 x 55.
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2445/760Aarhus
Erik Bille Christiansen: Uden titel, 1989. Sign. Erik Bille Chr. 89 på bagsiden. Olie på lærred. 68,5 x 46.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud:
2445/762Aarhus
Richard Winther: Uden titel. Sign. på bagsiden R. Winther, 7 Dec. 1968, Nivå. Olie på lærred. 51 x 51.
Vurdering :
2445/763Aarhus
Søren Lund: “Karen Blixen”. Hvilestol af flettet rattan. Løse hynder i sæde og ryg betrukket med grånistret møbelstof.
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2445/764Aarhus
Skandinavisk møbeldesign: Bænk af massiv fyr. 1970'erne. L. 251.
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Næste bud:
2445/765Aarhus
Italiensk design: Et par uplight standerlamper af patineret messing og jern. 1970-80'erne. H. 185. (2)
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud:
2445/766Aarhus
Uffe Christoffersen: "Tiger og hjorth", 2002. Sign. med titel og datering på bagsiden. Olie på lærred. 40 x 80.
Vurdering :
2445/767Aarhus
Takashi Murakami: "Mr. DOB" (red/blue), 2016. Edition 750. Vinyl. Udført hos Complexcon/BAIT. H. 24. B. 30. D. 20.
Vurdering :
5.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2445/769Aarhus
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2445/770Aarhus
Vurdering :
2445/771Aarhus
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud:
2445/772Aarhus
Jørgen Nash: "En örfil åt den offentlige lögnen". Sign. Jørgen Nash 1990. Emalje på metal. 30 x 30.
Vurdering :
8.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2445/773Aarhus
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2445/774Aarhus
Wilhelm Freddie: "Liggestolen". Sign. Freddie 78, 39/400. Litografi i farver. Lysmål 60,5 x 43.
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2445/775Aarhus
Finn Pedersen: Uden titel. Sign. FP samt på bagsiden Finn Pedersen. Olie på lærred. 46 x 38.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2445/776Aarhus
Lars Kjerstadius: "Flagermusstolen / La Mariposa". Hvilestol af sortlakeret metal, brunt skind. Udført hos Cuero.
Vurdering :
2445/777Aarhus
Johannes Andersen: Seks stole med stel af palisander, betrukket med brunt skind. Udført hos Uldum Møbelfabrik. (6)
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
2445/778Aarhus
Corneille: Kvinde, træer og fugl. Sign. Corneille 80, E.A. Litografi i farver. Lysmål 63,5 x 49,5.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2445/779Aarhus
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: