2445/500Aarhus
Jørgen Haugen Sørensen: "Dumhedens lille fod". Usign. Skulptur af rød, svensk granit. H. ekskl. sokkel 70.
Vurdering :
100.000–150.000 DKK Næste bud:
2445/501Lyngby
Evald Nielsen: "No. 29", m.m. Bestik af sterlingsølv og sølv. Udført og stemplet hos Evald Nielsen. Vægt eksklusive dele med stål 3970 g. (139)
Vurdering :
18.000–20.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2445/502Lyngby
Keld Moseholm: "Liggende figur", 1975. Dette er ex. nr. 1. Udført i 2 ex. Bronze. 50 x 150 x 70. Monteret på granitsokkel.
Vurdering :
100.000–125.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2445/503Aarhus
Erik Heide: Stående figur, 2003. Sign. Erik Heide med datering. Naturligt oxideret jern. H. uden base ca. 200.
Vurdering :
75.000–100.000 DKK Næste bud:
2445/504Lyngby
Jane Reumert: Skulpturel skål af stentøj. Delvis dekoreret med gråhvid glasur. H. 13,7-19,2. L. maks. 40,6.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2445/505Lyngby
Vurdering :
20.000–25.000 DKK Næste bud:
2445/506Aarhus
Claus Carstensen: Uden titel, 2003. Sign. på bagsiden Claus Carstensen. Olie på lærred. 180 x 130.
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Næste bud:
2445/507Lyngby
Jan-Erik Ritzman: Dråbeformet, flad vase af polykromt glas og gyldne elementer. Sign. JE Ritzman, Transjö, 92. H. 32. B. 25. D. 9.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2445/508Lyngby
Ib Geertsen: "Tema med farve variationer III", 1999. Sign. på bagsiden med titel og datering. Olie på lærred. 90 x 90.
Vurdering :
12.000–15.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2445/509Aarhus
Hans J. Wegner: "Cirkelstolen". Loungestol af formbøjet eg, ryg udspændt med flettet sort flagline.
Vurdering :
25.000 DKK Næste bud:
2445/510
Nils Thorsson: Lille vase af stentøj modelleret i oval form og med smal, cirkulær munding. H. 11,5.
Vurdering :
2.000 DKK Udgået
2445/511Lyngby
Christo: "Wrapped Statues Aegina Temple", 1988. Sign. Christo, CVII/CCC. Serigrafi og collage. Bladstørrelse 90 × 69. Uindrammet
Vurdering :
10.000 DKK Næste bud:
2445/512Aarhus
J.V. Martin: Uden titel. Sign. J.V. Martin. Olie og alkyd på lærred. 70 x 60.
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Næste bud:
2445/513
Lotte Thorsøe: Skulpturel vase af rosa og klart glas udskåret med motivdekoration i relief. H. 16.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Udgået
2445/514Lyngby
Kurt Trampedach: Selvportræt. Usign. Olie på plade. 122 x 154. Uindrammet.
Vurdering :
200.000–250.000 DKK Næste bud:
2445/515Aarhus
Frits Schlegel, tilskrevet: Et par væglamper med skærme af stål, skærme af opalglas. 1940'erne. H. 43. B. 41. (2)
Vurdering :
30.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2445/516
Per Lütken: "Lava". Vase af hvidt glas, indlagt med formationer af gult, blåt, rødt og brunviolet glas med overfang af klart glas. H. 23.
Vurdering :
2.000 DKK Udgået
2445/517Lyngby
Vurdering :
12.000–15.000 DKK Næste bud:
2445/518Aarhus
Poul Henningsen: "PH 3½/2". Bordlampe med stel af bruneret messing. Pat. Appl. Louis Poulsen, ca. 1927-28. H. 45.
Vurdering :
30.000–40.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2445/519
Saxbo: To små vaser af stentøj, dekoreret med hhv. lys gul glasur med grå elementer og med brun harepelsglasur. (2)
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Udgået
2445/520Lyngby
Anders Moseholm: "Reflexion is destruction", 2011. Sign. på bagsiden. Olie på lærred. 200 x 300. Uindrammet.
Vurdering :
25.000–30.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2445/521Aarhus
Claus Carstensen: "Unamerican Activities", 2004. Olie på lærred. 102 x 76.
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Næste bud:
2445/522Lyngby
Mogens Lassen: “Ægypterbord”. Cirkulært sofabord af mahogni på krydsbensfoldestel med messingafslutninger.
Vurdering :
20.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2445/523Lyngby
Jens Jacob Bregnø: Kvinde reder sit hår. Sign. monogram. Bronze på marmor. H (inkl. base) 14. B. 19. D. 7.
Vurdering :
2445/524Aarhus
Dansk møbeldesign: Par overpolstrede lænestole betrukket med grønligt møbelstof, ben af bøg. 1940-50'erne. (2)
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2445/525Lyngby
Kaare Klint: Fritstående tre-pers. sofa med stel af mahogni. Betrukket med cognacfarvet skind. Model 5011.
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Næste bud:
2445/526Aarhus
Olaf Rude: Landskab. Sign. Oluf Rude. Olie på lærred. 97 x 150.
Vurdering :
20.000–25.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2445/527Aarhus
Pierre Wemaëre: "Partir en fliche", 1973. Sign. P. Wemäere samt på bagsiden med titel og datering. 65 x 80.
Vurdering :
25.000–30.000 DKK Næste bud:
2445/528Lyngby
Hans J. Wegner: “Bamsestolen”. Øreklapstol med “negle” af teak og ben af teak. Betrukket med gul uld.
Vurdering :
50.000–60.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2445/529Lyngby
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Næste bud:
2445/530Aarhus
Gert Günther Nielsen: "Tvilling". Skulptur af patineret cement. H. ekskl. sokkel ca. 180.
Vurdering :
40.000–50.000 DKK Næste bud:
2445/531Lyngby
Mogens Koch: Klædeskab af massiv teak med tilhørende sokkel. (2)
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Næste bud:
2445/532Lyngby
Anders Moseholm: "Sideways", 2012. Sign. på bagsiden. Olie på lærred. 91 x 91. Uindrammet.
Vurdering :
2445/533Aarhus
Henry Heerup: Figurkomposition. Sign. Heerup 1960. Oliekridt på papir. Lysmål 50 x 63.
Vurdering :
2445/534Lyngby
Mogens Koch: Reolvæg af massiv eg bestående af tre skabe med tilhørende sokler samt fire bogkasser. (10)
Vurdering :
2445/535Lyngby
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2445/536Aarhus
Ib Kofod-Larsen: Skænk af palisander, front med skuffer og låger bag hvilke hylder og bakker. H. 77. B. 230. D. 50.
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2445/537Aarhus
Vurdering :
20.000–25.000 DKK Næste bud:
2445/538Lyngby
Vurdering :
2445/539Aarhus
Walasse Ting: Komposition. Sign. Ting, A.P. 81. Litografi. Bladstørrels 45 x 60.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2445/540Lyngby
Jasper Overgaard, Christian Dyrman: "Wire Lounge Sofa". To-pers. sofa af forkromet stål. Betrukket med brunt skind.
Vurdering :
15.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2445/541Lyngby
Eirikur Smith: Uden titel, 1949. Sign. og dateret på bagsiden. Olie på lærred. 150x92.
Vurdering :
10.000–15.000 DKK Næste bud:
2445/542Aarhus
Jens Birkemose: Uden titel. Sign. monogram. Relief. 118 x 74.
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Næste bud:
2445/543Lyngby
Arne Jacobsen: “Det gyldne æg”. Hvilestol med vippebeslag, stjernefod og stamme af massiv håndpoleret bronze.
Vurdering :
50.000–60.000 DKK Næste bud:
2445/544Lyngby
Kristian von Hornsleth: "Madmax geneologos - Promio ergo sum". Print og mixed media på lærred. 60 x 60.
Vurdering :
2445/545Aarhus
Mogens Balle: Uden titel, 1960. Sign. MB. Olie på lærred. 38 x 46.
Vurdering :
2445/546Lyngby
Johan Rohde: "Kongemønster". Seks hummergafler af sterlingsølv. Georg Jensen efter 1945. Samlet vægt 210 g. L. 18,8. (6)
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2445/547Lyngby
Per Damm: "Blæsende dag, Skarvarnes Sandø", 67-68. Sign. med titel og datering på bagsiden. Olie på lærred. 73x93.
Vurdering :
2445/548Aarhus
Vurdering :
10.000 DKK Næste bud:
2445/549Lyngby
Johan Rohde: "Kongemønster". Bestikdele af sterlingsølv. (26)
Vurdering :
5.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2445/550Aarhus
Mogens Koch: Fire bogkasser med to tilhørende sokler af massiv fyr. Rud. Rasmussen. H. 76. B. 76. D. 27,5. (6)
Vurdering :
12.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2445/551Aarhus
Poul Henningsen: "Bombardement". Lysekrone med forkromet stel, fem lysarme med skærme af opalglas. Diam. 67.
Vurdering :
10.000 DKK Næste bud:
2445/552Lyngby
Arne Bang: Cirkulær skål af stentøj modelleret med bølgende sider. Dekoreret med blå glasur med grå elementer. H. 10,5-10,9. Diam. 31-32.
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2445/553Lyngby
Jais Nielsen: “Den grønne jomfru”. Sign. Jais 34. Olie på lærred. 80×80.
Vurdering :
2445/554Aarhus
Henry Rosengren Hansen, m. fl.: Spisebord samt seks stole af palisander, bord med udtræk og to tillægsplader. 1960'erne. H. 72. Diam. 120. L. 220. (9)
Vurdering :
2445/555Aarhus
Hans Vangsø: Gulvvase af stentøj, dekoreret med hvid glasur. Stemplet monogram. Unik. H. 53,5.
Vurdering :
2445/556Lyngby
Poul Anker Bech: "Kommisæren". Sign. Poul Anker Bech 94, 476/500. Litografi i farver. Bladstørrelse 75 x 105.
Vurdering :
10.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2445/557Aarhus
Hans J. Wegner, Palle Suenson: Et par armstole af teak. Betrukket med patineret sort originalt skind. 1940'erne. (2)
Vurdering :
2445/558Lyngby
Arne Jacobsen: To tre pers. sofaer og en to pers. sofa med ben af eg. Betrukket med gul uld. (3)
Vurdering :
30.000–40.000 DKK Næste bud:
2445/559Lyngby
Sven Dalsgaard: "Solen i Ansigtet - Kernen", 1959. Sign. og dateret på bagsiden. Olie på lærred. 45x45.
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Næste bud:
2445/560Aarhus
Dansk møbeldesign: Lænestol med stel af bøg, betrukket med langhåret islandsk lammeuld. 1940'erne.
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Næste bud: