2445/708Lyngby
Louis Poulsen: "A-Lampen". Loftlampe af hvidlakeret kobber. Louis Poulsen. H. 50. Diam. 50.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2445/709
Aage Petersen: Et par bordlamper af messing. Skærm af plisseret akryl. Udført hos Le Klint. (2)
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Udgået
2445/710Lyngby
Thorvald Hagedorn-Olsen: "Tre modeller", 65. Sign. med titel og datering på bagsiden. Olie på lærred. 39x49.
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2445/711Lyngby
Sigurd Swane: Parti fra en baggård. Sign. SSw. Olie på lærred. 68 x 51.
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2445/712Lyngby
Edvard Weie: Interiør med syende kvinde. Betegnet Weie på blændrammen. Olie på lærred. 45 x 40.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud:
2445/713Lyngby
Lauritz Hartz: Uden titel. Sign. LH. Olie på lærred. 52 x 70.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud:
2445/714Lyngby
Tal R: Komposition. Sign. Tal R, 30/60. Litografi i farver. Bladstørrelse 53 x 76.
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2445/715Aarhus
Lars Swane: Opstilling med krysantemum. Sign. LS. 49 samt på bagsiden Lars Swane. Olie på lærred. 52 x 38,5.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2445/716Lyngby
Anne Vilsbøll: "Det afsluttede". Sign. AV med titel på bagsiden. Olie på lærred. 60 x 47.
Vurdering :
2445/717Aarhus
Fro Hoffmann: Opstilling med en buket påskeliljer. Sign. Fro. Hoffmann. Olie på lærred. 41 x 35.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2445/718Lyngby
Albert Bitran: Komposition. Sign. Bitran 69, epreuve d'artiste. Litografi i farver. Lysmål 64 x 48.
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
2445/719Lyngby
Corneille: "Femme, Fleur exotique et Oiseau". Sign. Corneille 75, 83/200. Litografi i farver. Bladstørrelse 65 x 51.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2445/720Lyngby
Preben Franck Stelvig: "Fra min selvbiografi". Sign. med datering på bagsiden. Olie på plade. 62x62x6,5.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2445/721Aarhus
Mogens Andersen: To kompositioner. Én sign. Litografi og radering. Bladstørrelse hver 64 x 51. Uindrammet. (2)
Vurdering :
2445/722Lyngby
Anton Rooskens: To kompositioner, 76. Sign. Rooskens, 14/125. Litografi i farver. Lysmål 53x65 (2)
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2445/723Aarhus
Kjeld Jensen: Uden titel. Begge sign. KJ 85. To gouache på papir. Bladstørrelse 45 x 38 og 43,5 x 38. (2)
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
2445/724Aarhus
Evald Nielsen: “No. 25”. Bestik af sølv og sterlingsølv. Udført og stemplet hos Evald Nielsen. (117)
Vurdering :
20.000 DKK Næste bud:
2445/725Lyngby
Roy Lichtenstein, efter: “As I opened fire”, triptykon, 1966. Usign. Edition Stedelijk Museum. 64×53. Uindrammet. (3)
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2445/726Lyngby
Jørgen Boberg, Henrik Nordbrandt: “Necropolis”. Mappe med digte og ni litografiske tryk. 60×40. I original mappe (9)
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2445/727Lyngby
David Bromley: "The Skipper". Sign. Bromley med titel på bagsiden. Akryl på lærred. Lysmål 59 x 75.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2445/728Lyngby
Pablo Picasso: Komposition fra “La Célestine”, 1971 (1968). Usign. Radering. Lysmål 12x15.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2445/729Lyngby
Antoni Tapies: "Arrow", 1988. Sign. Tàpies, LXXXIII/CCC. Litografi i farver. Bladstørrelse 89 x 59. Uindrammet.
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2445/730Lyngby
Leif Madsen: To kompositioner, 1990. Skrænt ved åbred. Sign. Leif Madsen. Olie på lærred. 33x70. (2)
Vurdering :
2445/731Lyngby
Park Seo-bo: "Ecriture". Sign. Park Seo-Bo 1988, CCVXV/CCC. Litografi. Bladstørrelse 69 x 89. Uindrammet.
Vurdering :
2445/732Lyngby
Lee Bann: Komposition, 1988. Sign. Lee Bann, CCLXX/CCC. Litografi i farver. Bladstørrelse 89 × 69. Uindrammet.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2445/733Aarhus
Jack Kampmann: Parti fra Færøerne. Sign. Jack Kampmann. Olie på lærred. 34 x 41,5.
Vurdering :
4.000–5.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2445/734Lyngby
Mogens Andersen: Uden titel. Sign. MA 91, 98/100. Litografi i farver. Bladstørrelse 94 x 67. Uindrammet.
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2445/735Lyngby
Pablo Picasso: “La Petite Corrida” fra “XXe Siècle”. Tryksign. Picasso, 23.11.57. Litografi i farver. Lysmål 31×24.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2445/736
Grethe Meyer: "Ildpot". 12 mindre skåle/cocotter af uglaseret stentøj. Stemplet monogram, 22513. Kgl. P. H. 5,3. Diam. 13,3. (12)
Vurdering :
2.000 DKK Udgået
2445/737Aarhus
Corneille: Kvinde og fugl. Sign. Corneille 79, 37/85. Litografi i farver. Lysmål 69,5 x 45.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2445/738Lyngby
Walter Henry Williams: "Summer". Sign. Walter Williams 1982, 195/200. Litografi i farver. Bladstørrelse 24 x 30.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2445/739Lyngby
Zvi Milshtein: Uden titel. Sign. Milshtein. Tusch og akvarel på papir. Bladstørrelse 80x57.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2445/740Aarhus
Evald Nielsen: "No. 25". Fiskebestiksæt af sølv og sterlingsølv. Bestående af 12 fiskeknive og 12 fiskegafler. (24)
Vurdering :
2445/741
Bjørn Wiinblad: Oktagonalt fad af lertøj. Dekoreret med polykromt glaseret figur på gråhvid base. H. 24. B. 24. D. 3,5.
Vurdering :
2.000 DKK Udgået
2445/742Lyngby
Arne Jacobsen: “Grand Prix”. Et sæt på seks stole af lamineret og formbøjet teak. (6)
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2445/743Lyngby
Axel Salto: “Helhesten”. Sign. Salto. Litografi i farver. Lysmål 60×45.
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2445/744Lyngby
Frans Kannik: Uden titel. Sign. Frans Kannik 1997. Olie på masonit. 80 x 55.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2445/745Lyngby
Kähler: Vase af lertøj dekoreret med grøn og mørkebrun dekor på cremefarvet base. H. 39.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2445/746
Hans Hansen, Frithjof Bratland: Saltkar, peberkværne og bordlighter af palisander med sølvindlægninger, samt fiskesæt af sterlingsølv. (7)
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Udgået
2445/747Aarhus
"Vélodrome Municipal de Vincennes". Vintage cykelplakat fra Vélodrome Jacques Anquetil. Bladstørrelse 84 x 56.
Vurdering :
1.500 DKK Næste bud:
2445/748Aarhus
Corneille: Kvinde. Sign. Corneille 79, 229/380. Litografi i farver. Bladstørrelse 50 x 70.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2445/749Aarhus
Carsten Nash: "Komposition", 2005. Sign. Carsten Nash 06 samt på bagsiden. Akryl på lærred. 58 x 74.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2445/750Lyngby
Dansk design: Standerlampe af teak på trepasfod. H. inkl. fatning. 132,5.
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2445/751Aarhus
Robert F. Jørgensen: Parti fra København med skyggefulde træer, 1918. Sign. Olie på lærred. 84 x 88.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud:
2445/752Lyngby
Lysberg, Hansen & Therp: Højrygget armstol af riopalisander. Betrukket med patineret nigerskind.
Vurdering :
25.000 DKK Næste bud:
2445/753Aarhus
Thor Lindeneg: "Drømmen", 1977. Sign. Thor Lindeneg med titel og datering på bagsiden. Olie på plade. 79 x 59.
Vurdering :
12.000 DKK Næste bud:
2445/754Lyngby
Nanna & Jørgen Ditzel: Brevkniv af sterlingsølv med stregdekor indlagt med mørkegrøn emalje. L. 17,3.
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2445/755Lyngby
Johan Rohde: Lille opsats af sterlingsølv med let hamret overflade. Gennembrudt stemme med blade og bær, cirkulært fodstykke. H. 10,2-10,4.
Vurdering :
2445/756Lyngby
Frans Kannik: Uden titel. Sign. Frans Kannik. Olie på lærred. 80 x 60.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2445/757Lyngby
Børge Mogensen: Fritstående skrivebord af eg og teak, front med fem skuffer. H. 73. L. 146. B. 73.
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2445/758Aarhus
Claus Bojesen: "Imaginært landskab", 1972. Sign. med titel og datering på bagsiden. Olie på lærred. 65 x 55.
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2445/759Lyngby
Simon Gate: Pokal af gråtonet glas. Graveret med motiver i form af neoklassisistiske figurer og ornamentik. Udført hos Orrefors. H. 24,4.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2445/760Aarhus
Erik Bille Christiansen: Uden titel, 1989. Sign. Erik Bille Chr. 89 på bagsiden. Olie på lærred. 68,5 x 46.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud:
2445/761Lyngby
Dansk design: Sæt på seksten lysestager af messing. Udført 1960–1970erne. (16)
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud:
2445/762Aarhus
Richard Winther: Uden titel. Sign. på bagsiden R. Winther, 7 Dec. 1968, Nivå. Olie på lærred. 51 x 51.
Vurdering :
2445/763Aarhus
Søren Lund: “Karen Blixen”. Hvilestol af flettet rattan. Løse hynder i sæde og ryg betrukket med grånistret møbelstof.
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2445/764Aarhus
Skandinavisk møbeldesign: Bænk af massiv fyr. 1970'erne. L. 251.
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Næste bud:
2445/765Aarhus
Italiensk design: Et par uplight standerlamper af patineret messing og jern. 1970-80'erne. H. 185. (2)
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud:
2445/766Aarhus
Uffe Christoffersen: "Tiger og hjorth", 2002. Sign. med titel og datering på bagsiden. Olie på lærred. 40 x 80.
Vurdering :
2445/767Aarhus
Takashi Murakami: "Mr. DOB" (red/blue), 2016. Edition 750. Vinyl. Udført hos Complexcon/BAIT. H. 24. B. 30. D. 20.
Vurdering :
5.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2445/768Lyngby
Dansk design: Skriveunderlag samt papirkurv af kernelæder og sandfarvet lærred. (2)
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2445/769Aarhus
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud: Dit bud: