-
2445/828Lyngby
Birte Iversen: Lænestol med ben af bøg. Sæde, sider og dybthæftet ryg betrukket med blå uld.
Sælges
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud:
-
2445/829Lyngby
Kaare Klint: "Den røde stol". Armstol af mahogni. Senere betrukket med Nigerskind.
Sælges
Vurdering :
12.000–15.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2445/830Lyngby
Ivan Weiss: Skål af stentøj dekoreret med transparent grønlig glasur. H. 8,8. Diam. 17,6.
Sælges
Vurdering :
1.200 DKK Næste bud:
-
2445/831Lyngby
Dansk snedkermester: Et par lænestole med ben af bejdset bøg. Sæde, sider og ryg betrukket med lyst lammeuld. (2)
Sælges
Vurdering :
30.000–40.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2445/832Lyngby
Carl Malmsten: “Samsas”. Fritstående tre-pers. sofa med ben af bejdset bøg. Betrukket med lyst velour.
Sælges
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Næste bud:
-
2445/833Lyngby
Dansk snedkermester: Lænestol med ben betrukket med rødt skind. Betrukket med rødt og sort skind.
Sælges
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
-
2445/834Lyngby
Heinrich Roepstorff: Skænk af teak med ben af stål. Skydeåger af sortlakeret træ. H. 72. L. 128,5. D. 36.
Sælges
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud:
-
2445/835Lyngby
Ejner Larsen, Aksel Bender Madsen: Skrivebord med stel af stål. Top, sko og skuffer af teak. H. 74. L. 180. B. 90.
Sælges
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud:
-
2445/836Lyngby
Jacob Kjær: Sofabord af teak. Stel med krydssprosser. Udført hos snedkermester Jakob Kjær. H. 55. L. 100. B. 49.
Sælges
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
-
2445/837Aarhus
Agnete Bille Therkildsen: Fugle. Sign. på bagsiden AT, 86. Olie på lærred. 61 x 73.
Sælges
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2445/838Aarhus
Dansk møbeldesign: Lænestol med stel og armlæn af eg, betrukket med grønt møbelstof. 1970'erne.
Sælges
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
-
2445/839Aarhus
Henry Bailum: "Hanstholm Kirke og Fyr". Sign. Henry Bailum 61. Olie på masonit. 61 x 95.
Sælges
Vurdering :
1.500–2.000 DKK Næste bud:
-
2445/840Aarhus
Dansk møbeldesign: Et par lænestole overpolstret med lyst møbelstof, ben af bejdset bøg. 1940-50'erne. (2)
Sælges
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud:
-
2445/841Aarhus
Alfred Christensen: Lænestol med stel af bøg, hynder med gult uld. Udført hos Slagelse Møbelværk. 1940'erne.
Sælges
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2445/842Aarhus
Dansk møbeldesign: Armstol med stel af palisander, betrukket i sæde og ryg med blåt skind. 1950-60'erne.
Sælges
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
-
2445/843Aarhus
Hans Christian Bærenholdt: Havneparti. Sign. H.C. Bærenholdt, 1941. Olie på lærred. 94 x 115.
Sælges
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
-
2445/844Aarhus
Dansk møbeldesign: Kontorstol af mahogni, roterbart sæde betrukket med cognacfarvet læder. Udført og mærket hos Kvetny & Sønner.
Sælges
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2445/845Aarhus
Gina Pellón: "Poul George". Sign. Gina Pellón, HC. Litografi i farver. Lysmål 68 x 46.
Sælges
Vurdering :
1.500–2.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2445/846Aarhus
Ubekendt kunstner, 20. årh.: Figur. Sign. H. Vissens. Granit. H. 70.
Sælges
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
-
2445/847Aarhus
Poul S. Nielsen: Udsigt over hustage. 1954. Sign. monogram. Olie på lærred. 73 x 88.
Sælges
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
-
2445/848Aarhus
Ole Wanscher: Kommode af nøddetræ, front med otte skuffer. 1940'erne. H. 135. B. 75. D. 50.
Sælges
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2445/849Aarhus
Hans J. Wegner: “GE 7”. Daybed af eg, opklappelig ryg med flet, løs hynde med brunt uld. Udført hos Getama. L. 198.
Sælges
Vurdering :
12.000–15.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2445/850Aarhus
Frits Henningsen: Sidebord af eg. Front med skuffe, tilspidsede ben. H. 59. L. 60. B. 40.
Sælges
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud:
-
2445/851Aarhus
Dansk snedkermester: Lille skab af mørkbejdset elm med jalousilåger. Udført 1940érne. H. 59. L. 75. D. 38.
Sælges
Vurdering :
5.000 DKK Næste bud:
-
2445/852Aarhus
Elsa Sevilla Sidsner: Uden titel. Sign. på bagsiden Elsa Sidsner. Olie på lærred. 90 x 80.
Sælges
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2445/853Aarhus
Albert Bertelsen: "Komposition I". 1998. Sign. Albert Bertelsen. Olie på lærred. 74 x 66.
Sælges
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2445/854Aarhus
Louise Campbell: “Collage 450”. Pendel med tre akrylskærme med laserskåret, perforeret mønster. Diam. 45.
Sælges
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2445/855Aarhus
Børge Mogensen: "Øresund". Spisebord af eg med to tillægsplader. Karl Anderson & Söner. H. 72. Diam. 130. L. 216. (3)
Sælges
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud:
-
2445/856Aarhus
Ole Wanscher, tilskrevet: Skrivebord af palisander, front med fire skuffer og to udtræksplader. H. 73. L. 180. B. 90.
Sælges
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2445/857Aarhus
Christian Lemmerz: Uden titel. Sign. Lemmerz 10, 3/3. Radering. Bladstørrelse 30 x 28.
Sælges
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
-
2445/858Aarhus
Verner Panton: "Pantella". Bordlampe med stel af hvid plast og skærm af hvid akryl. Louis Poulsen. H. 69.
Sælges
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
-
2445/859Aarhus
Ejler Bille: Uden titel. Begge sign. og nummerede. To litografier i farver. Lysmål 23 x 16 og 23,5 x 15,5. (2)
Sælges
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2445/860Aarhus
Poul Henningsen: PH-3/2 "Akademi". Væglampe med forkromet stel, skærme af opalglas. Louis Poulsen. H. 26. L. 38.
Sælges
Vurdering :
4.000–5.000 DKK Næste bud:
-
2445/861Aarhus
Mogens Hertz: Aftenparti fra Bornholm. Sign. Mogens Hertz. Olie på lærred. 61 x 81.
Sælges
Vurdering :
5.000–6.000 DKK Næste bud:
-
2445/862Aarhus
Inge Trautner: Lågskål, kande og to bægre af hårdtbrændt lertøj. Lågskål diam. 20. (4)
Sælges
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud:
-
2445/863Lyngby
Peter Mogensen: Lænestol med ben af eg. Sider, ryg samt løse hynder betrukket med sort skind.
Sælges
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
-
2445/864Lyngby
Hans J. Wegner: “Wingchair”. Lænestol med skammel, ben af stål. Betrukket med koksgrå uld. (2)
Sælges
Vurdering :
12.000–15.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2445/865Lyngby
Poul Kjærholm: “PK 9”. Stol med stel af stål. Sæde og ryg betrukket med sort skind.
Sælges
Vurdering :
12.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2445/866Lyngby
Poul Kjærholm: “PK 22”. Lænestol med stel af forkromet stål. Sæde og ryg udspændt med sandfarvet kanvas.
Sælges
Vurdering :
8.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2445/867Lyngby
Piero Lissoni: “Cafè”. Et par armstole med ben forkromet stål. Sider og ryg med flettet skind. (2)
Sælges
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2445/868Aarhus
Erik A. Frandsen: "Solid Fear". 1993. Sign. EAF med datering på bagsiden. Olie på lærred. 120 x 100. Uindrammet.
Sælges
Vurdering :
12.000–15.000 DKK Næste bud:
-
2445/869Aarhus
Jan Ulrik Friis: "Skovflåt ved skovsø". Sign. J.U. Friis; sign med titel på bagsiden. Olie på lærred. 100 x 70.
Sælges
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
-
2445/870Lyngby
Jørn Utzon: “Aurora”. Hvilestol med tilhørende skammel af bøg, ben af stålrør. (2)
Sælges
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2445/871Lyngby
Hans J. Wegner: "CH 23". Sæt på seks spisestuestole af patineret eg. Sæder udspændt med sjeneflet. (6)
Sælges
Vurdering :
15.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2445/872
Kaare Klint: “Rygebord”. Cirkulært sofabord af mahogni med underliggende kvadratisk hylde.
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Udgået
-
2445/873Lyngby
Hans J. Wegner: “Lufthavnstole”. Et sæt på seks stole med stel af stål. Sæde og ryg betrukket med sort skai. (6)
Sælges
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Næste bud:
-
2445/874Lyngby
Børge Mogensen: “Shaker”. Spisebord af massiv eg. Udført hos Fredericia Stolefabrik.
Sælges
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2445/875Lyngby
Arne Jacobsen: “Grand Prix”. Et sæt på fire stole af lamineret og formbøjet teak. (4)
Sælges
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2445/876Aarhus
Dansk møbeldesign: Væghængt sminkeskab af teak, front med skydelåge med sjeneflet. H. 66. B. 90. D. 20/25.
Sælges
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
-
2445/877Lyngby
Ole Wanscher: “Colonial”. Et par armstole samt en tilhørende skammel med stel af mahogni. (3)
Sælges
Vurdering :
15.000 DKK Næste bud:
-
2445/878Lyngby
Hans J. Wegner: "GE 260". Et par lænestole med stel af mahogni. Sæde samt ryg betrukket med blå uld. (2)
Sælges
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud:
-
2445/879Aarhus
Karl Bovin: Kystparti. Sign. Karl Bovin. Olie og akavrel på lærred monteret på masonit. 24 x 34.
Sælges
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud:
-
2445/880Aarhus
Knud Kristensen: "Vintereftermiddag med snekastere - Thy". 1961. Sign. Knud Kristense 61. Olie på lærred. 66 x 85.
Sælges
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2445/881Aarhus
Danny Heinricht: Uden titel. Sign. Heinricht på bagsiden. Olie på lærred. 26 x 35.
Sælges
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
-
2445/882Aarhus
Ejvind A. Johansson: Sofabord af eg med vendbar, cirkulær top, ene side ilagt sort formika. H. 50. Diam. 99,5.
Sælges
Vurdering :
15.000 DKK Næste bud:
-
2445/883Aarhus
Hans J. Wegner: "CH 20". Seks armstole med stel af sortbejdset træ, sæde med sort skind. Carl Hansen & Søn. (6)
Sælges
Vurdering :
12.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2445/884Aarhus
Wiliam Skotte Olsen: Portræt. Sign. WSO. Olie på lærred. 96 x 67.
Sælges
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2445/885Aarhus
William Hofmeister: Landskab fra Hjørring Bjerge. Sign. WH. Olie på lærred. 53 x 69.
Sælges
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
-
2445/886Aarhus
Axel Bentzen: Portræt af kvinde i rød kjole. Sign. Axel Bentzen, 27. Olie på lærred. 87 x 63.
Sælges
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud:
-
2445/887Aarhus
Dansk design: Højdejustérbar art deco standerlampe med kanneleret stamme af messing. 1930'erne. H. 127-177.
Sælges
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud:
-
2445/888Lyngby
Frits Henningsen: Et par hvilestole med stel af mahogni. Sæde, sider og ryg betrukket med lyst hørstof. (2)
Sælges
Vurdering :
12.000–15.000 DKK Næste bud:
-
2445/889Aarhus
Dansk møbeldesign: Lænestol med ben af mahogni, betrukket med brunt skind. 1940-50'erne.
Sælges
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud: