2445/500Aarhus
Jørgen Haugen Sørensen: "Dumhedens lille fod". Usign. Skulptur af rød, svensk granit. H. ekskl. sokkel 70.
Vurdering :
100.000–150.000 DKK Næste bud:
2445/503Aarhus
Erik Heide: Stående figur, 2003. Sign. Erik Heide med datering. Naturligt oxideret jern. H. uden base ca. 200.
Vurdering :
75.000–100.000 DKK Næste bud:
2445/506Aarhus
Claus Carstensen: Uden titel, 2003. Sign. på bagsiden Claus Carstensen. Olie på lærred. 180 x 130.
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Næste bud:
2445/509Aarhus
Hans J. Wegner: "Cirkelstolen". Loungestol af formbøjet eg, ryg udspændt med flettet sort flagline.
Vurdering :
25.000 DKK Næste bud:
2445/512Aarhus
J.V. Martin: Uden titel. Sign. J.V. Martin. Olie og alkyd på lærred. 70 x 60.
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Næste bud:
2445/515Aarhus
Frits Schlegel, tilskrevet: Et par væglamper med skærme af stål, skærme af opalglas. 1940'erne. H. 43. B. 41. (2)
Vurdering :
30.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2445/518Aarhus
Poul Henningsen: "PH 3½/2". Bordlampe med stel af bruneret messing. Pat. Appl. Louis Poulsen, ca. 1927-28. H. 45.
Vurdering :
30.000–40.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2445/521Aarhus
Claus Carstensen: "Unamerican Activities", 2004. Olie på lærred. 102 x 76.
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Næste bud:
2445/524Aarhus
Dansk møbeldesign: Par overpolstrede lænestole betrukket med grønligt møbelstof, ben af bøg. 1940-50'erne. (2)
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2445/526Aarhus
Olaf Rude: Landskab. Sign. Oluf Rude. Olie på lærred. 97 x 150.
Vurdering :
20.000–25.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2445/527Aarhus
Pierre Wemaëre: "Partir en fliche", 1973. Sign. P. Wemäere samt på bagsiden med titel og datering. 65 x 80.
Vurdering :
25.000–30.000 DKK Næste bud:
2445/530Aarhus
Gert Günther Nielsen: "Tvilling". Skulptur af patineret cement. H. ekskl. sokkel ca. 180.
Vurdering :
40.000–50.000 DKK Næste bud:
2445/533Aarhus
Henry Heerup: Figurkomposition. Sign. Heerup 1960. Oliekridt på papir. Lysmål 50 x 63.
Vurdering :
2445/536Aarhus
Ib Kofod-Larsen: Skænk af palisander, front med skuffer og låger bag hvilke hylder og bakker. H. 77. B. 230. D. 50.
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2445/537Aarhus
Vurdering :
20.000–25.000 DKK Næste bud:
2445/539Aarhus
Walasse Ting: Komposition. Sign. Ting, A.P. 81. Litografi. Bladstørrels 45 x 60.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2445/542Aarhus
Jens Birkemose: Uden titel. Sign. monogram. Relief. 118 x 74.
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Næste bud:
2445/545Aarhus
Mogens Balle: Uden titel, 1960. Sign. MB. Olie på lærred. 38 x 46.
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2445/548Aarhus
Vurdering :
10.000 DKK Næste bud:
2445/550Aarhus
Mogens Koch: Fire bogkasser med to tilhørende sokler af massiv fyr. Rud. Rasmussen. H. 76. B. 76. D. 27,5. (6)
Vurdering :
12.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2445/551Aarhus
Poul Henningsen: "Bombardement". Lysekrone med forkromet stel, fem lysarme med skærme af opalglas. Diam. 67.
Vurdering :
10.000 DKK Næste bud:
2445/554Aarhus
Henry Rosengren Hansen, m. fl.: Spisebord samt seks stole af palisander, bord med udtræk og to tillægsplader. 1960'erne. H. 72. Diam. 120. L. 220. (9)
Vurdering :
2445/555Aarhus
Hans Vangsø: Gulvvase af stentøj, dekoreret med hvid glasur. Stemplet monogram. Unik. H. 53,5.
Vurdering :
2445/557Aarhus
Hans J. Wegner, Palle Suenson: Et par armstole af teak. Betrukket med patineret sort originalt skind. 1940'erne. (2)
Vurdering :
2445/560Aarhus
Dansk møbeldesign: Lænestol med stel af bøg, betrukket med langhåret islandsk lammeuld. 1940'erne.
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Næste bud:
2445/561Aarhus
Kim Holm: Cylinderformet krukke af stentøj, dekoreret med hvid glasur. Unik. H. 19. Diam. 23,5.
Vurdering :
5.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2445/563Aarhus
Svend Hammershøi: Bordlampe af lertøj, dekoreret med sort/grøn dobbeltglasur. H. ekskl. montering 30.
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2445/566Aarhus
Gerda Wegener: "Globéol Liquide - La douceur de Vigneur". Sign. Gerda Wegener. Pen på papir. Lysmål 37 x 45.
Vurdering :
2445/569Aarhus
Vurdering :
20.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2445/572Aarhus
Poul Kjærholm: "PK 22". Lænestol med stel af stål. Sæde og ryg med sort skind. Udført hos Fritz Hansen, 2015.
Vurdering :
2445/573Aarhus
Kähler: Gulvvase af lertøj med horndekorerede motiver i brunt og grønt på lys base. Sign. HAK. H. 55.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2445/575Aarhus
Yoshio Nakajima: Uden titel. Sign. Yoshio 2004. Mixed media på lærred. 142 x 242.
Vurdering :
12.000–15.000 DKK Næste bud:
2445/576Aarhus
Søren Kongstrand: Tre vaser af lertøj, dekoreret med Silke glasur. Sign. monogram. H. 12,5-18,5. (3)
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2445/578Aarhus
Dansk snedkermester: Dækketøjsskab af bøg og teak. Front med to døre, Indvendig med hylder. H. 140. B. 121. D.41.
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
2445/581Aarhus
Dansk møbeldesign: Overpolstret tre-personers sofa betrukket med grønligt møbelstof, ben af bøg. 1940-50'erne. L. 180.
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Næste bud:
2445/584Aarhus
Børge Mogensen: Tre-personers sofa med ben af valnød, betrukket med sort skind. Fredericia Stolefabrik. L. 221.
Vurdering :
12.000–15.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2445/585Aarhus
Kähler: Vase af lertøj, dekoreret med kohornsbemalet dekor i blåt og brunt. Sign. HAK. Udført hos Kähler. H. 32.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2445/587Aarhus
Børge Mogensen: To-personers sofa med ben af valnød, betrukket med sort skind. Fredericia Stolefabrik. L. 158.
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Næste bud:
2445/590Aarhus
Christian Lemmerz: Uden titel. 2005. Sign. Chr. Lemmerz 05. Blyant og oliekridt på papir. Bladstørrelse 54 x 39.
Vurdering :
2445/593Aarhus
Frede Troelsen: Uden titel. Usigneret. Udhugget granit. 1980erne. H. 59. B. 35.
Vurdering :
8.000 DKK Næste bud:
2445/596Aarhus
Arne Bang: Cirkulær skål af stentøj, yderside med rillet dekor i relief. Sign. monogram, 118. H. 6,5. Diam. 13.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud:
2445/599Aarhus
Tove Anderberg: Organisk skulptur af stentøj, dekoreret med lys gullig glasur. Sign. Tove Anderberg. Unik. H. 33,5.
Vurdering :
20.000 DKK Næste bud:
2445/602Aarhus
Arne Jacobsen, Flemming Lassen: “Mayor”. Tre personers sofa med stel af sortlakeret eg, brunt velour. L. 200.
Vurdering :
20.000–25.000 DKK Næste bud:
2445/605Aarhus
Arne Bang: Gourdformet vase af stentøj, dekoreret med sandfarvet glasur. Sign. monogram, 49. H. 24.
Vurdering :
10.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2445/608Aarhus
Frits Henningsen: Et par lænestole af mørkbejdset mahogni, betrukket med sort møbelstof. 1930-40'erne. (2)
Vurdering :
15.000 DKK Næste bud:
2445/611Aarhus
Dansk møbeldesign: Tre-personers overpolstret sofa med ben af bejdset bøg, betrukket med grønt møbelstof. L. 180.
Vurdering :
2445/614Aarhus
Mogens Andersen: Uden titel. Sign. Mogens Andersen, 72/100. Litografi. Bladstørrelse 75,5 x 54. Uindrammet.
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2445/616Aarhus
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Næste bud:
2445/617Aarhus
Tue Poulsen: Rektangulært sofabord af wengé, plade ilagt kakler af stentøj. Sign. Tue. H. 45. L. 134. B. 80.
Vurdering :
2445/620Aarhus
Dansk møbeldesign: Et par lænestole med stel af eg. Nybetrukket med lammmeskind. 1940'erne. (2)
Vurdering :
2445/623Aarhus
Dansk møbeldesign: Tre overpolstrede lænestole med ben af bøg, betrukket med møbelstof. 1930-40'erne. (3)
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Næste bud:
2445/626Aarhus
Vurdering :
2445/629Aarhus
Horst Brüning: Daybed af forkromet stål, løs hynde og nakkehynde med sort skind. Lange Production. L. 200.
Vurdering :
25.000 DKK Næste bud:
2445/632Aarhus
Mogens Andersen: Uden titel. Sign. MA 82/150. Litografi. Bladstørrelse 82 x 61. Uindrammet.
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2445/635Aarhus
Mogens Egil: "Kuffert", 1975. Sign. Mogens Egil. Objekt. H. 15. B. 50. D. 34.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
2445/638Aarhus
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
2445/641Aarhus
Ib Eisner: Gadeparti. Sign. Ib Eisner. Olie på lærred. 80 x 91. Uindrammet.
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
2445/644Aarhus
Ib Eisner: Opstilling. Sign. Ib Eisner. Olie på lærred. 90 x 80. Uindrammet.
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2445/647Aarhus
Agnete Bille Therkildsen: Uden titel. Sign. Agnete Therkildsen 73. Litografi i farver. Lysmål 49 x 35.
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2445/651Aarhus
Mogens Koch: Fire bogkasser med to tilhørende sokler af massiv fyr. Rud. Rasmussen. H. 76. B. 38/76. D. 27,5/36. (6)
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud:
2445/652Aarhus
Ulrich Kvist: "Noget om moderne piger". Sign. Ulrich Kvist. Olie på masonit. 41 x 52.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud: Dit bud: