2445/646Lyngby
Nikolaj Recke: Uden titel, 2006. Sign. Nikolaj Recke, 2/10 på bagsiden. C-Print i farver. Lysmål 28 x 43.
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2445/647Aarhus
Agnete Bille Therkildsen: Uden titel. Sign. Agnete Therkildsen 73. Litografi i farver. Lysmål 49 x 35.
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2445/649Lyngby
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2445/651Aarhus
Mogens Koch: Fire bogkasser med to tilhørende sokler af massiv fyr. Rud. Rasmussen. H. 76. B. 38/76. D. 27,5/36. (6)
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud:
2445/652Aarhus
Ulrich Kvist: "Noget om moderne piger". Sign. Ulrich Kvist. Olie på masonit. 41 x 52.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2445/653Aarhus
Ulrich Kvist: "Græske skibe". Sign. Ulrich Kvist. Olie på masonit. 30 x 30.
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2445/654Aarhus
Leif Sylvester: Lille mand. Usigneret. Delvist blåmalet keramik på base af sort granit. Unik. H. eksl. base 4,5.
Vurdering :
2445/655Aarhus
Hjertemand. Sign. LS. Bemalet keramik på base af sort granit. Unik. H. eksl. base 5.
Vurdering :
2445/656Aarhus
Antonio Saura: Uden titel. Sign. Saura, 81/100. Litografi i farver. Lysmål 35 x 48.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
2445/657Lyngby
Bertrand Dorny: "Cartographie imaginaire". Sign. Dorny 28/30. Carborundum-tryk i farver. Bladstørrelse 57 x 76. Uindrammet.
Vurdering :
1.500 DKK Næste bud: Dit bud:
2445/658Lyngby
Sven Dalsgaard: "Kl. 9.40", 16-10-57. Sign. Sven Dalsgaard. Blyant og tusch på papir. Lysmål 53 x 44.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2445/659Aarhus
Svend Wiig Hansen: Dramatisk figur, 1988. Sign. Miixed media på papir. Bladstørrelse 64 x 45.
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2445/660Aarhus
Dansk møbeldesign: Et sæt på otte skulpturelle stole af eg, sæder betrukket med stribet uld. 1960-70'erne. (6)
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Næste bud:
2445/661Lyngby
Poul Kjærholm: “PK 22”. Lænestol med stel af stål. Sæde og ryg udspændt med patineret skind.
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2445/662Aarhus
Ubekendt møbeldesign: Grafikstander af oregonpine. 1970'erne. H. 95. L. 80. B. 48.
Vurdering :
2445/663Aarhus
Dansk møbeldesign: To sideborde af palisander. 1960-70'erne. H. 28-45. L. 50-61. B. 35 - 61. (2)
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2445/664Lyngby
Arne Jacobsen: “Syveren”. Højdejustérbar kontorstol med stel af stål, opsat på hjul. Betrukket med sort skind.
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2445/665Aarhus
Hans J. Wegner: “B 51”. Papirkurv af patineret eg med vertikale lameller. Udført hos Planmøbel. H. 31,5. Diam. 32.
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2445/666Aarhus
Sven Dalsgaard: "Ælle bælle mig fortælle...", 1981. Sign. Sven Dalsgaard med datering. Aluminium og objets trouvées. H. 31. L. 83.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud:
2445/667Aarhus
Axel P. Jensen: Hedelandskab. Sign. Axel P.J. 32. Olie på lærred. 74 x 100.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2445/668Aarhus
Nils Kähler: Firsidet gulvvase af lertøj, dekoreret med blå glasur. Sign. HAK. Udført hos Kähler. H. 28. B. 30.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2445/669Lyngby
Sven Dalsgaard: "Kl. 11.45", 16-10-57 og "Kl. 9.20", 17-10-57. Sign. Sven Dalsgaard. Akvarel og blyant på papir. Lysmål 56 x 44.
Vurdering :
2445/670Lyngby
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2445/671Lyngby
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud:
2445/672Lyngby
Paul Wunderlich: To kompositioner. Sign. Wunderlich. Litografi i farver. Lysmål 39 x 30. (2)
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2445/673Lyngby
Bentemarie Kjeldbæk: Uden titel. Sign. på bagsiden med datering. Olie på lærred. 40 x 20 cm. Uindrammet.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2445/674Lyngby
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2445/675Lyngby
Mogens Hertz: Parti fra Bornholm. Sign. Mogens Hertz. Olie på lærred. 34 x 41.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud:
2445/676Lyngby
Hans Scherfig, Jean-Michel Atlan, Elisabeth Karlinsky, Ole Kielberg, m.fl.: Syv kataloger med litografisk omslag. (7)
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
2445/677Lyngby
Per Flemming: Blomster. Sign. PF. Olie på lærred. 40 x 30.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
2445/678Lyngby
Mie Eje: Junglemotiv. Sign. Mie Eje 1992. Olie på lærred. 55 x 46.
Vurdering :
2445/679Lyngby
Helge Ernst: "Skovstudie", 1976. Sign. med titel og datering på bagsiden. Olie på lærred. 38x55.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2445/680Lyngby
Jeppe Vontillius: Landskab. Sign. monogram og dateret. Olie på lærred. 24x30.
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2445/681Lyngby
Hans Haakø: Portræt af en kvinde. Sign. H. Haakø. Olie på lærred. 53 x 45.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2445/682Lyngby
Anton Hansen: Opstilling på et bord, 1932. Sign. AH. Olie på plade. 50x50.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
2445/683Lyngby
Poul Gernes: Komposition. Sign. Poul Gernes, 1978, 31/100. Serigrafi i farver. Bladstørrelse 45 x 64.
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2445/684Lyngby
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2445/685Lyngby
Hans Scherfig: “Skaberak-tapir”. Sign. Scherfig 1968, 51/260. Litografi i farver. Lysmål 42x59.
Vurdering :
2445/686Lyngby
Claus Carstensen: Komposition. Sign. Carstensen 17.12.85. Mixed media og collage på papir. Bladstørrelse. 41 x 58.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
2445/687Lyngby
Finn Pedersen: Uden titel. Sign. Finn Pedersen. Olie på masonit. 64 x 50.
Vurdering :
2445/688Lyngby
Peter Bonde: Seks kompositioner i én ramme. Usign. Mixed media og collage på papir. Bladstørrelser hver 29 x 21. (6)
Vurdering :
2445/689Aarhus
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2445/690Aarhus
J.V. Martin: "Maleri 71". Sign. J. V. Martin med titel og datering på bagsiden. Olie på lærred. 60 x 71.
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2445/691Aarhus
Rud Thygesen, Johnny Sørensen: Skrivepult af mahogni. Fredericia Furniture. H. 125. B. 80. D. 50.
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2445/692Aarhus
Jan Christensen: Uden titel. 2024. Sign. Olie på lærred. 100 x 80.
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2445/693Aarhus
To tæpper på hhv. orange og lys bund, vævet med geometriske mønstre samt blad- og blomsterornamentik. The Rug Company og Goodweave. (2)
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2445/694Aarhus
Claus Ørntoft: Tyr. Usigneret. Patineret bronze. Såtende på sokkel af teak. H. ekskl. sokkel 8. L. 11,5.
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2445/695Aarhus
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2445/696Aarhus
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud:
2445/697Aarhus
Severin Hansen Jr.: Sidebord af palisander med underliggende hylde og skuffe. H. 50. L. 47. B. 35.
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud:
2445/698Aarhus
Knud Ove Hilkier: Drenge på standen. Sign. K. O. Hilkier. Olie på lærred. 64 x 55.
Vurdering :
2445/699Aarhus
Niels O. Møller: Spisestue af palisander bestående af udtræksbord med en plade, samt fire stole betrukket med lyst skind. (6)
Vurdering :
12.000–15.000 DKK Næste bud:
2445/700Aarhus
Gunnar Nylund: "Rubus". Gulvvase af stentøj med overflademønster i relief. Udført hos Rörstrand. H. 49,5.
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2445/701Aarhus
Søren Rosenqvist: Svaner i flugt. Sign. monogram. Akryl på lærred. 89 x 116. Uindrammet.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud:
2445/702Aarhus
Gutte Eriksen: Fem mazagran bægre af hårdtbrændt lertøj samt et krus. Unika. H. 7,5-12. (6)
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2445/703Aarhus
33 trapezformede bogstøtter af teak, eg og palisander. Bl.a. udført hos Feldballe Møbelfabrik. H. 11,5-13. (33)
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2445/704Aarhus
Ubekendt design: En samling trane- og flamingofigurer af udskåret og lakeret træ. Udført 1960'erne. H. 11,5-43. (9)
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2445/705Lyngby
Poul Henningsen: "PH 80". Bordlampe med stamme af forkromet metal, fod af sort plastik, skærme af akryl. H. 68.
Vurdering :
2445/706Lyngby
Ubekendt kunstner: "Steppeulvene". Plakat, ca. 1967-1968. Offset plakat i farver. Bladstørrelse 51 x 45.
Vurdering :
2445/707Lyngby
Christian Dell: “President”. Justérbar bordlampe af patineret messing, trykknapafbryder på fod. H. 50.
Vurdering :
2445/708Lyngby
Louis Poulsen: "A-Lampen". Loftlampe af hvidlakeret kobber. Louis Poulsen. H. 50. Diam. 50.
Vurdering :
2445/709
Aage Petersen: Et par bordlamper af messing. Skærm af plisseret akryl. Udført hos Le Klint. (2)
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Udgået