2445/888Lyngby
Frits Henningsen: Et par hvilestole med stel af mahogni. Sæde, sider og ryg betrukket med lyst hørstof. (2)
Vurdering :
12.000–15.000 DKK Næste bud:
2445/889Aarhus
Dansk møbeldesign: Lænestol med ben af mahogni, betrukket med brunt skind. 1940-50'erne.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2445/890Aarhus
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2445/891Aarhus
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2445/892Aarhus
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2445/893Aarhus
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud:
2445/894Aarhus
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2445/895Aarhus
Trine Drivsholm: Fad og vægrelief af klart glas. Sign. Trine Drivsholm. Unika. H. 6. L. 41. B. 19 og H. 2. L. 19. B. 17,5. (2)
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
2445/896Aarhus
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2445/897Aarhus
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
2445/898Aarhus
Lotte Lemor: Rund vase af stentøj, dekoreret med polykrom glasur. Sign. monogram. Unik. H. 28. Diam. 25.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2445/899Lyngby
Dansk snedkermester: Todelt kassesofa med ben af bejdset træ. Betrukket med lyst lammeskind. (2)
Vurdering :
25.000–30.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2445/900Aarhus
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2445/901Lyngby
Dansk snedkermester: Højrygget lænestol med ben af bejdset bøg. Sæde, sider og dybthæftet ryg betrukket blå velour.
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
2445/902Lyngby
André Groult, tilskrevet: Sammenklappelig magasinholder af sort- og hvidlakeret træ.
Vurdering :
2445/903Lyngby
Jens Lyngsøe: Sofabord af massiv fyrretræ. H. 45. L. 120. B. 119.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud:
2445/904Aarhus
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
2445/905Lyngby
Svensk design: Et sæt på fire spejle i profilerede rammer af blålakeret træ. Diam. 49. (4)
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
2445/906Lyngby
Ubekendt design: Lænestol af mahogni. Sæde og ryg med flet.
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2445/907Lyngby
Dansk snedkermester: Øreklapstol med ben af bejdset eg. Betrukket med patineret brunt, farvet skind.
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud:
2445/908Aarhus
Skulpturelt vægur af bejdset og poleret træ med indeks af messing. Quartz værk. H. 36. L. 68.
Vurdering :
2445/909Lyngby
Dansk snedkermester: Fritstående skænk af riopalisander. H. 80. L. 220. D. 51.
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Næste bud:
2445/910Aarhus
Vurdering :
1.200 DKK Næste bud:
2445/911Aarhus
Vurdering :
1.500 DKK Næste bud: Dit bud:
2445/912Aarhus
Knud Basse: Vase af lertøj, modelleret med knoppet overflade, dekoreret med polykrom glasur. Sign. H. 14,5.
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2445/913Lyngby
Dansk møbeldesign: Spisebord af riopalisander. H. 72. L. 180. B. 90.
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Næste bud:
2445/914Aarhus
Arne Bang: Rund vase af stentøj, dekoreret med blågrøn glasur. Sign. monogram. H. 11,5. Diam. 13.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2445/915Aarhus
Sven Dalsgaard: "Selvportræt, Ud fra luften ind i vandet", 1988-89. Mixed media på krydsfinér. 178 x 100.
Vurdering :
12.000–15.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2445/916Aarhus
Mogens Gissel: Kompositioner. Sign. Blyant, akvarel og oliekridt på papir. Lysmål 18 x 23. Bladstørrelse 12 x 26 og 14 x 19. (3)
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
2445/917Aarhus
Skandinavisk design: Art Deco pendel af patineret messing og matteret glas. 1930-40'erne. H. 35. Diam. 40.
Vurdering :
1.500–2.000 DKK Næste bud:
2445/918Aarhus
Knud Nielsen: Komposition. Sign. Knud N 54. Oliekridt på papir. Bladstørrelse 18 x 15.
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2445/919Aarhus
Jeppe Hagedorn-Olsen: Fad af lertøj, dekoreret med polykrom glasur. Sign. Jeppe Hagedorn-Olsen. Diam. 51.
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
2445/920Aarhus
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
2445/921Lyngby
Henry Kjærnulf: Et par lænestole af eg, betrukket med stribet uld. Udført hos EG Kvalitetsmøbel. (2)
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2445/922Lyngby
Erling Torvits: Sæt på tre indskudsborde af palisander. (3)
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud:
2445/923Aarhus
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2445/924Lyngby
Kaare Klint: "Safaristolen". Armstol af bejdset ask. Betrukket med sort kernelæder.
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2445/925Lyngby
Poul Henningsen: "Koglen". Pendel med lameller af kobber. Diam. 60.
Vurdering :
20.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2445/926Lyngby
Dansk snedkermester: Skammel med stel af mahogni. Sæde betrukket med velour. H. 54.
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Næste bud:
2445/927Aarhus
Axel P. Jensen: Landskab. Sign. Axel P.J. Olie på lærred. 62 x 97.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
2445/928Aarhus
Kjeld Ulrich: Uden titel. Sign. Kjeld Ulrich. Mixed media på lærred. 81 x 65.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2445/929Lyngby
Dansk snedkermester: Skrivebord af palisander. Front med to skuffer. Udført 1960érne. H. 73. L. 160. D. 80.
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Næste bud:
2445/930Aarhus
Vurdering :
2445/931Aarhus
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2445/932Aarhus
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2445/933Aarhus
Dansk møbeldesign: Sofabord af massiv teak med let konveks plade. 1960'erne. H. 51,5. L. 150. B. 56.
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
2445/934Aarhus
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2445/935Lyngby
Dansk snedkermester: Et par armstole med stel af eg og sko af palisander. Sæde, sider og ryg betrukket med blå uld. (2)
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2445/936Lyngby
Vurdering :
20.000 DKK Næste bud:
2445/937Aarhus
Kähler: To vaser af lertøj med hornglaseret dekor i blåt og brunt på lys base. Sign. HAK. Udført hos Kähler. H. hhv. 17,5 og 20,5. (2)
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2445/938Lyngby
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2445/939Lyngby
Finn Juhl: “Diplomat”. Fritstående skænk af palisander, opsat på ben af stål. Front med skuffer og låger, runde greb af stål.
Vurdering :
2445/940Lyngby
Lysberg, Hansen & Therp: Lænestol med ben af mahogni. Messingsko. Naturskind med messingsøm.
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
2445/941Aarhus
Axel Brüel, Jacob Eiler Bang: To vaser af stentøj, dekoreret med grøn og grøn-beige glasur. H. 18 og 22,5. (2)
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2445/942Lyngby
La Permanente Mobili: Reolsystem af bøg og sko af messing. Justerbar hylder samt skabe og kommode.
Vurdering :
20.000–25.000 DKK Næste bud:
2445/943Lyngby
Dansk møbeldesign: Et par lænestole med ben af bøg. Betrukket med gråbrun lammeskind. (2)
Vurdering :
2445/944Lyngby
Dansk møbeldesign: Sæt på seks runde stole af bejdset bøg. Betrukket med patineret nigerskind. (6)
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Næste bud:
2445/952Aarhus
Per Kirkeby: Uden titel. Sign. PK 15, 62/50. Radering. Lysmål 26 x 20.
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2445/955Aarhus
Lasse Winsløw: Figurkomposition. Sign. Lasse Winsløw. Olie på lærred. 58 x 66.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2445/961Aarhus
Jacob Gadd: "Hvis jeg var dig". Sign. Jacob Gadd, 48/75. Giclée kunsttryk. Lysmål 40 x 28,5.
Vurdering :