2445/120Aarhus
Et par danske lysestager af sølv. Barokform. 20. årh. H. 18. Udfyldte. (2)
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2445/121Lyngby
Julius Paulsen: Stående rygvendt model. Sign. Jul. Paulsen. Olie på lærred. 66 x 54.
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Næste bud:
2445/122Aarhus
Månedsikon for juni af delvist forgyldt og bemalet træ. 19. årh. 35,5 x 31.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2445/123
Thailandsk buddha af forgyldt og rødmalet bronze. 19. årh. H. 33 cm.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Udgået
2445/124Aarhus
Johannes Larsen: Fuglemotiver. Sign. Johannes Larsen. Træsnit, ene på japanpapir. Lysmål 28 x 22 og 43 x 52. (2)
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2445/125Lyngby
En italiensk sengeramme af forgyldt og blåmalet træ. 20. årh. De ydre mål H. 155 cm. L. ca. 230 cm. W. ca. 180 cm.
Vurdering :
10.000 DKK Næste bud:
2445/126Aarhus
Jokum Edvard Jacob Sikemsen: Grønlandsk figur af udskåret træ. Sign. JS. Unik. H. 20.
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2445/127Lyngby
Feodor Panfilovich Nesterov: En russer sidder i en stol på vejen. Sign. F. P. Nesterov 1918. Olie på lærred. 40 x 33.
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Næste bud:
2445/128Aarhus
Engelsk maler, 19. årh.: Interiør med børn, der mades. Usigneret. Olie på træ. 20 x 26.
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud:
2445/129Lyngby
Kinesisk lågkrukke af porcelæn, dekoreret i emalljefarver. Sen Qing/Republik. H. 22 cm.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2445/130Aarhus
Carl Wentorf: "Ved vinduet". Sign. C. Wentorf, 30/3 1913. Olie på lærred. 51 x 42.
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2445/131Lyngby
Engelsk George III standur i kasse af mahogni. Plakette sign. Jam. Robinson Well Close Square. 18. årh.s slutning. H. 218. B. 53. B. 27.
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
2445/132Aarhus
Vurdering :
1.500 DKK Næste bud: Dit bud:
2445/133Lyngby
Peter Ilsted: “Spisestuen på Liselund”. 1917. Opus 36. Sign. Peter Ilsted 130/112. Mezzotinte. Lysmål 53 x 45.
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Næste bud:
2445/134Aarhus
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud:
2445/135Lyngby
Fire dækketallerkener af sterlingsølv. Vægt 2139 g. Diam. 28 cm. (4)
Vurdering :
10.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2445/136Aarhus
Simon Simonsen: Portræt af en hund. Sign. Simon Simonsen 1895. Olie på lærred monteret på træ. 33 x 30.
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud:
2445/137Aarhus
Vurdering :
12.000–15.000 DKK Næste bud:
2445/138Aarhus
Krucifiks af bemalet tin. 18. årh. H. 25.
Vurdering :
1.500 DKK Næste bud:
2445/139Lyngby
Christian Eckardt: En havn med fortøjede sildebåde og fiskerkoner på kajen. Sign. C. E. 75. Olie på lærred. 32 x 50,5.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
2445/140Aarhus
Karl Kaufmann: Sydlandsk kanalparti med fiskerbåde på en solrig dag. Sign. C. Carlo. Olie på lærred. 53 x 79.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud:
2445/141Lyngby
“Musselmalet” et par kandelabre af porcelæn. 13 og 1506. Royal Copenhagen. 1898–1923. H. 31/48 cm. (2)
Vurdering :
8.000 DKK Næste bud:
2445/142Aarhus
N. P. Rasmussen: Flyvende måger. Sign. monogram, 2. Pintsedag 23 mai 1904. Olie på malepap. 33 x 53.
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2445/143Aarhus
"Blå Blomst svejfet". Dele af middags- og kaffeservie af porcelæn, dekoreret i underglasur blå. (97)
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Næste bud:
2445/144Aarhus
“The Colonial Coffee-Service” af porcelæn. I tilhørende kasse foret med silke på ben af mahogni. Royal Copenhagen.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
2445/145Lyngby
Gustav Daniel Budkowski: Portræt af en ung kvinde. Sign. Budkowski Roma. Olie på lærred. 34 x 29.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2445/146Aarhus
Carsten Henrichsen: Landskab med udsigt til bakker og træer. Sign. monogram, 1865. Olie på lærred. 42 x 63.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud:
2445/147Aarhus
Fransk kaminur af porcelæn, top prydet med rytter. Antageligt Jacob Petit. 19. årh.s første halvdel. H. 38.
Vurdering :
2445/148Aarhus
En samling sydøstasiatisk miniaturekrukker, -olielamper, vaser m.m. af lertøj. 16. årh. og senere. H. 1,5-13. (47)
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2445/149Aarhus
Figur af forgyldt metal i form af Buddha, siddende i bhumisparsa mudra på trone. Siam. 19. årh. H. 36.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2445/150Aarhus
Kinesisk bonsaiskjuler af porcelæn, dekoreret med "The Hundred Antiques". Mærket Tongzhi, men ca. 1900. L. 18.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2445/151Lyngby
O. A. Hermansen: Parti fra Kohullet ved Almindingen, Bornholm. Sign. O. A. Hermansen 1879. Olie på lærred. 38 x 44.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
2445/152Lyngby
Georg Emil Libert: "Skovvej ved Rathlausdal". Sign. G. Emil Libert 95. Olie på lærred. 51,5 x 40.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
2445/153Lyngby
Pieter Van der Keere: "Daniae Regni Typus". Coppenburgh udgaven. 17. årh.s midte. Håndkoloreret kobberstik. Lysmål 37 x 47.
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Næste bud:
2445/154Aarhus
Figur af porcelæn i form af en fugl siddende på en træstub. KPM. 19. årh.s slutning. H. 12,5.
Vurdering :
1.500 DKK Næste bud: Dit bud:
2445/155Aarhus
Vurdering :
1.500–2.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2445/156
Tre store Heiberg lamper af hvid opalineglas, messingmontering. Danmark 19/20. årh. H. 55-62 cm. (3)
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Udgået
2445/157
Kinesisk Imari fad, dekoreret i jernrødt, blåt og guld med blomstrende prunus. Qing 18. årh. Diam. 35 cm.
Vurdering :
2.000 DKK Udgået
2445/158Lyngby
4 stk lystertænder fra Maglemosetid. (4)
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2445/159Lyngby
To parykæsker af bemalet spåntræ, 18. årh. L. 47 cm. (2)
Vurdering :
2445/160
Kandisskrin af sort glas med emaljedekoration, montering af forgyldt metal, 19. årh. H. 11 cm L. 13,5 cm B. 9 cm.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Udgået
2445/161Lyngby
Messingbeslået ottomansk lang flintlåspistol omkring 1800. (1)
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2445/162Lyngby
Ottomansk messingbeslået flintlåspistol ca. 1800. (1)
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2445/163Lyngby
Belgisk jernbeslået halvskæftet perkussionspistol omkring 1840-50. (1)
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2445/164Lyngby
En samling diverse våben. (6)
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
2445/165Lyngby
Christian Zacho: Landskab med køer ved et åløb. Sign. Chr. Zacho 1891. Olie på lærred. 50,5 x 65,5.
Vurdering :
2445/166Lyngby
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
2445/167Lyngby
Julius Paulsen: Model siddende med sytøj. Sign. Jul. P. Olie på lærred. 35,5 x 27.
Vurdering :
2445/168Lyngby
Russisk tabatière af sølv, indvendig forgyldt. Guardein A.A. Kovalski, Moskva 1846. Vægt 126 g. L. 9 cm.
Vurdering :
2445/169Lyngby
Hovedvandsæg af sølv, Amager rokokoform. Faux-stemplet for Fritz Albertus. Ca. 1900. Vægt 52 g. H. 10,5 cm.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2445/170Lyngby
S. C. Bjulf: Tre herrer i samtale på en snedækket vej. Sign. Bjulf. Olie på lærred. 56 x 48.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
2445/171
Kinesisk cloisonné bordlampe, 20. årh. H. ekskl. montering 31 cm.
Vurdering :
3.000 DKK Udgået
2445/172Lyngby
Flora Heilmann: Opstilling med en buket gule og lyserøde georginer på et bord. Sign. Fl. Heilmann 16. Olie på lærred. 52 x 61.
Vurdering :
2445/173
Kinesisk vase af porcelæn, firsidet, dekoreret i qianjiang stil. Republik. Monteret til lampe. H. ekskl. montering 28 cm.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Udgået
2445/174
Tysk vievandskar af sølv, ca. 1900. Vægt 168 g. H. 22 cm.
Vurdering :
2.000 DKK Udgået
2445/175Lyngby
P. E. Petersen: Modelstudie af en ung kvinde. Sign. P. E. P. Olie på papir monteret på lærred. 37,5 x 32,5.
Vurdering :
2445/176Aarhus
Dejtrug af udskåret træ. 19. årh. H. 17,5. L. 104.
Vurdering :
2445/177
Canton emalje bakke, vifteformet, mærket Qianlong men ca. 1900. 23 x 34 cm.
Vurdering :
3.000 DKK Udgået
2445/178Aarhus
Louis Moe: To kompositioner. Delvis sign. To raderinger. Lysmål 32 x 39 og 23 x 34. (2)
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
2445/179Lyngby
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
2445/180
Fransk olielampe af forgyldt og patineret bronze, mrk. Vernert Successeur de Renaud, Paris. Senere monteret til el. 19. årh. H. 56 cm.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Udgået
2445/181Lyngby
Heinrich Buntzen: Udsigt til Bernstorff Slot med to kvinder spadserende i parken. Olie på papir monteret på lærred. 20 x 29,5.
Vurdering :