2445/125
En italiensk sengeramme af forgyldt og blåmalet træ. 20. årh. De ydre mål H. 155 cm. L. ca. 230 cm. W. ca. 180 cm.
Vurdering :
10.000 DKK Hammerslag:
7.000 DKK -
2445/124
Johannes Larsen: Fuglemotiver. Sign. Johannes Larsen. Træsnit, ene på japanpapir. Lysmål 28 x 22 og 43 x 52. (2)
Vurdering :
4.000 DKK Hammerslag:
3.800 DKK -
2445/122
Månedsikon for juni af delvist forgyldt og bemalet træ. 19. årh. 35,5 x 31.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
1.500 DKK -
2445/119
Kaminforsats af patineret metal, støbt med gennembrudt egeløv og agern. 20. årh. H. 80. B. 88. D. 20.
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
3.000 DKK -
2445/118
Ubekendt maler, 19. årh.: Barneportræt. Usigneret. Olie på lærred. 41 x 30.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
1.550 DKK -
2445/116
Vurdering :
3.000 DKK Ikke solgt
2445/115
Flora Heilmann: Svampe i en skovbund. Usigneret. Olie på lærred monteret på træ. Lysmål 34 x 52,5.
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Hammerslag:
2.100 DKK -
2445/112
Kristian Kongsbøll: Erotisk komposition. Sign. Kb. Olie på plade. 23,5 x 21.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
1.500 DKK -
2445/110
To kors og triptykon af messing, prydede med emaljearbejde. Ca. 1900. Kors H. 20 og 27. Triptykon H. 14. B. 38. (3)
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
1.550 DKK -
2445/104
Bidjar tæppe, klassisk kantet medaljondesign på rød bund. Persien. 20-21. årh. 286 x 207.
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Hammerslag:
4.400 DKK -
2445/109
Ubekendt maler, 18 årh.: Portræt af Ane Margrethe Smith født Hammer (1784-1858) iført broderet gylden kjole og øreringe. Usigneret. Olie på lærred. 75 x 64.
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Hammerslag:
3.400 DKK -
2445/108
Tre burmesiske lime boxes af sølv, prydede med ornamentik. Værkstedsmærker under bund. Ca. 1900. H. 5-6. (3)
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Ikke solgt
2445/107
Langbord af delvis bemalet fyrretræ. 20. årh.s begyndelse. H. 80. L. 254. B. 78.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Hammerslag:
4.000 DKK -
2445/106
Alfred Pirkhert: Portræt af kvinde i haven. Sign. Alfred Pirkhert 1816/Wien. Olie på lærred. 26,5 x 21.
Vurdering :
3.000 DKK Ikke solgt
2445/105
Nisselysestage - keramik, 20. årh.s første halvdel.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
3.200 DKK -
2445/86
Signeret tæppe med blomstervaser og fugle på lys bund. Pakistan. 20. årh. 164 x 112.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
1.300 DKK -
2445/102
"Michelin". Emaljeskilt. 1970'erne. 46 x 196.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
3.800 DKK -
2445/103
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Hammerslag:
3.200 DKK -
2445/101
Et par franske provencalsk sideborde af nøddetræ. 20. årh. H. 80. B. 90. D. 72.
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
3.000 DKK -
2445/100
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Hammerslag:
1.100 DKK -
2445/98
Ikon fremstillende korsfæstelsen. Tempera på træpanel. Forsænket billedflade, Kovtjeg. 19. årh. 36 x 31.
Vurdering :
4.000 DKK Hammerslag:
2.400 DKK -
2445/97
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
3.000 DKK -
2445/96
Knud Kyhn: “Faun med løveunge”. Figur af porcelæn. 2852. Royal Copenhagen. H. 14. L. 18.
Vurdering :
4.000 DKK Hammerslag:
2.700 DKK -
2445/94
Emmery Rondahl: To akademitegninger af et ørnehoved. Sign. Kul på papir. Bladstørrelse 33 x 32 og 29 x 28. (2)
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Hammerslag:
1.050 DKK -
2445/87
Samling thailandske og burmesiske buddhahoveder af bronze og en af sten. 17.-19. årh. H. 5,5-9 cm. (21)
Vurdering :
4.000 DKK Hammerslag:
7.500 DKK -
2445/91
Feodor Panfilovich Nesterov: Tre russiske børn i en have. Sign. F. P. Nesterov 1918. Olie på lærred. 30 x 41.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Hammerslag:
4.000 DKK -
2445/92
Vurdering :
4.000 DKK Hammerslag:
1.100 DKK -
2445/72
Gotfred Rode, Knud Andersen: Lågkrukke af porcelæn med stand og låg af bronze. Sign. Juliane Marie. H. 30,5.
Vurdering :
5.000 DKK Hammerslag:
5.500 DKK -
2445/90
"Flora Danica". Skål af porcelæn, dekoreret i farver og guld med blomster. 3505. Royal Copenhagen. Diam. 25 cm.
Vurdering :
4.000 DKK Hammerslag:
4.400 DKK -
2445/84
Knud Kyhn: Isbjørn med sæl. Figur af porcelæn, dekoreret i underglasurfarver. 1108. Royal Copenhagen. L. 23 cm.
Vurdering :
4.000 DKK Hammerslag:
4.000 DKK -
2445/88
Vurdering :
3.000 DKK Ikke solgt
2445/85
Hans Hilsøe: Interiør med en kvinde, der strikker i sollyset fra et vindue. Sign. Hans Hilsøe. Olie på lærred. 62 x 55,5.
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Hammerslag:
4.400 DKK -
2445/82
Ubekendt maler, 20. - 21. årh.: Marine med nederlandsk sejlskib, der provianterer. Utydelig sign. Olie på lærred. 100 x 150.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
2.800 DKK -
2445/80
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Hammerslag:
420 DKK -
2445/79
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Ikke solgt
2445/78
"Flora Danica". Rundt fad af porcelæn, dekoreret i farver og guld med blomst. 3524. Royal Copenhagen. Diam. 33.
Vurdering :
4.000–5.000 DKK Hammerslag:
4.600 DKK -
2445/76
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Ikke solgt
2445/67
Johannes Larsen: To sortspætter siddende i et træ. Sign. monogram 5-3-20. Bly og tusch på papir. Lysmål 19 x 25.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
2.400 DKK -
2445/74
Ikon med fremstilling af Gudsmoder med Jesusbarnet. Tempera på træ. 19. årh. 35 x 30.
Vurdering :
3.000 DKK Ikke solgt
2445/63
Et par Napoleon III stager af forgyldt og patineret bronze, base af hvidlig marmor. 19. årh. Senere monterede til el. H. ekskl. Montering 38 cm. (2)
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Hammerslag:
5.500 DKK -
2445/73
Johan Thomas Skovgaard: Portræt af en dreng i stribet trøje og kasket. Sign. J. T. S. 1914. Olie på malepap. 32 x 23,5.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
1.550 DKK -
2445/57
Peter Herold: Sneugle. Figur af porcelæn, dekoreret i underglasur farver. Nr. 1829. Royal Copenhagen. H. 39.
Vurdering :
4.000 DKK Hammerslag:
4.200 DKK -
2445/70
I. L. Jensen, skole, 19. årh.: Opstilling med roser. Sign. M.V. Olie på træ. 24 x 34.
Vurdering :
4.000 DKK Hammerslag:
2.300 DKK -
2445/68
Rusisk ikon fremstillende Kristus Pantokrater. Tempara på træ. 19. årh. 35 x 30.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
1.500 DKK -
2445/66
Olga Alexandrovna: Haveparti med blomstrende valmuer og kornblomster. Sign. Olga. Olie på lærred monteret på plade. 21 x 27.
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Hammerslag:
19.000 DKK -
2445/64
Vurdering :
4.000 DKK Ikke solgt
2445/62
Vurdering :
3.000 DKK Ikke solgt
2445/61
Julius Paulsen: Afteninteriør med liggende model. Sign. J. P. Olie på lærred. 30,5 x 38,5.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
2.300 DKK -
2445/46
Ubekendt maler, 19. årh.: Parti fra Telemark, Norge. Usigneret. Olie på lærred. 19 x 28.
Vurdering :
5.000 DKK Hammerslag:
27.000 DKK -
2445/60
Vurdering :
8.000 DKK Hammerslag:
6.500 DKK -
2445/58
Emanuel A. Petersen: Aftensol over en grønlandsk bygd. Sign. EmAP. Olie på lærred. 46 x 71.
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Hammerslag:
8.000 DKK -
2445/56
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Ikke solgt
2445/55
Even Ulving: En jolle ud for en kyst ved solnedgang. Sign. E. Ulving. Olie på lærred. 33 x 51,5.
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Hammerslag:
2.200 DKK -
2445/54
Et par lave stager af sølv. 20. årh. H. 6,5. Udfyldte. (2)
Vurdering :
1.500–2.000 DKK Hammerslag:
800 DKK -
2445/52
Holger Lübbers: Strandet fuldrigger i brændingen. Sign H. Lübbers 1910. Olie på lærred. 39 x 59.
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Hammerslag:
3.000 DKK -
2445/51
Prinsesse Marie af Danmark: “Pygmæ flodhest” figur af porcelæn, dekoreret i underglasurfarver. 309. Royal Copenhagen. H. 16 cm. L. 34 cm.
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Hammerslag:
9.000 DKK -
2445/50
Ikon fremstillende Johannes Forløberen. Tempera på træpanel. 19. årh. 48 x 38.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
1.900 DKK -
2445/49
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Hammerslag:
2.600 DKK -
2445/48
Figur af porcelæn i form af malkepige, dekoreret i overglasurfarver. Juliane Marie mærke. Royal Copenhagen. H. 13.
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
1.650 DKK -
2445/44
Russisk festdagsikon med basma af messing. Tempera på træpanel. 19. årh. 45 x 41.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Ikke solgt
2445/43
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Hammerslag:
4.400 DKK -
2445/42
Fem grønlandske figurer af udskåret fedtsten. Én sign. monogram. 20. årh. H. 5,5-24. (5)
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
2.200 DKK