2445/180
Fransk olielampe af forgyldt og patineret bronze, mrk. Vernert Successeur de Renaud, Paris. Senere monteret til el. 19. årh. H. 56 cm.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Udgået
2445/181Lyngby
Heinrich Buntzen: Udsigt til Bernstorff Slot med to kvinder spadserende i parken. Olie på papir monteret på lærred. 20 x 29,5.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2445/182Lyngby
Cornulier, efter: To håndkolorerede litografier fra serien "Voyage en Islande et au Gröenland". Billede 21 x 24 cm samt 23 x 32 cm. Indrammede. (2)
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2445/183Lyngby
Johannes Larsen: En hjort. Sign. Johannes Larsen 23. Træsnit på japanpapir. Lysmål 41 x 47.
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2445/184
Kinesisk Imari fad samt famille verte låg, Kangxi. (2)
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Udgået
2445/185Lyngby
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
2445/186
Skål af sterlingsølv med tunget fane. Desin N 51. C.C. Hermann, Danmark. Vægt 527 g. H. 5,5 cm. Diam. 23,5 cm.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Udgået
2445/187
Et par sengustavianske casoletter af forgyldt bronze, 19. årh. H. 17,5 cm. (2)
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Udgået
2445/188Lyngby
O. A. Hermansen: Græssende køer ved et vandhul en sommerdag. Sign. monogram 1889. Olie på lærred. 43,5 x 63,5.
Vurdering :
2445/189
"Flora Danica" asiet og "Fauna Danica" middagstallerken af porcelæn. 3552 og 3549. Royal Copenhagen. (2)
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Udgået
2445/190Lyngby
S. C. Bjulf: En mand faldbyder fisk fra en vogn i sneen. Sign. Bjulf. Olie på lærred. 45,5 x 40,5.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
2445/191
Fem hummergafler af sølv. Københavns bymærke 1947. Vægt 149 g. L. 19 cm. (5)
Vurdering :
2.000 DKK Udgået
2445/192Lyngby
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
2445/193
Kinesisk fad af porcelæn, dekoreret i blåt. Kangxi 1662-1722. Diam. 38,5 cm.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Udgået
2445/194Lyngby
Tibetansk thangkaholder af træ, dekoreret med drager. 18/19. årh. H. 69,5 cm Diam. 8,5 cm.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2445/195Lyngby
Georg Seligmann: Fra det gamle kloster i Helsingør. Sign. Georg Seligmann 1897. Olie på lærred. 59,5 x 50.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2445/196
Kinesisk famille verte skål. Qing 19. årh. H. 9 cm Diam. 18 cm.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Udgået
2445/197Lyngby
Julius Paulsen: Siddende model. Sign. Jul. P. Olie på lærred. 29,5 x 37.
Vurdering :
2445/198
To kinesiske ingefærkrukker af porcelæn, dekorerede i blåt. Qing 19. årh. Den ene med låg, den anden monteret til lampe. (2)
Vurdering :
2.000 DKK Udgået
2445/199
Lille kinesisk flaskevase af porcelæn, dekoreret i underglasur blå. Kangxi 1662-1722. H. 11,5 cm.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Udgået
2445/200Lyngby
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2445/201
Kinesisk flaskevase af porcelæn, dekoreret i blåt. Sen Qing 19. årh. Senere monteret til lampe. H. ekskl. montering 25 cm.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Udgået
2445/202Lyngby
Rudolf Hellgrewe: Solnedgang over forblæste træer. Sign. R. Hellgrewe. Olie på lærred. 81 x 121. Uindrammet.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
2445/203Lyngby
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
2445/204
Kinesisk famille rose terrin, Qianlong 1736-1795. L. 31 cm.
Vurdering :
2.000 DKK Udgået
2445/205Lyngby
Ubekendt maler, 19. årh.: Arabisk hingst stående i et ørkenlandskab. Sign. L. S. 90. Pen og gouache på papir. 37 x 50.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud:
2445/206
Bertel Thorvaldsen, efter : “Liggende løve” figur af biscuit. Den kongelige Porcelainsfabrik, 19. årh. L. 18,5 cm.
Vurdering :
2.000 DKK Udgået
2445/207
To små kinesiske vaser af porcelæn, dekorerede i blåt. Kangxi 1662-1722. H. 13 og 14 cm. (2)
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Udgået
2445/208Lyngby
En god sølvbeslået Jambiya fra Oman i Saidi stil. (1)
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
2445/209
Oval, tunget bakke af glas samt facetteret bæger, 19. årh. (2)
Vurdering :
2.000 DKK Udgået
2445/210Lyngby
Vurdering :
2.500 DKK Næste bud:
2445/211
Kinesisk firkantet fad med afskårne hjørner af porcelæn, dekoreret i underglasur blå med blomster. 19. årh. L. 37,5 cm. H. 6 cm.
Vurdering :
2.000 DKK Udgået
2445/212
Stage af sølv, kanneleret stamme på firsidet fodstykke. Utydeligt stemplet. Udfyldt. H. 25 cm.
Vurdering :
3.000 DKK Udgået
2445/213
Jardiniere af ostindisk porcelæn, oval form med gennembrudte sider, dekoreret i blåt. L. 26 cm. Samt underfad L. 27,5 cm. (2)
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Udgået
2445/214Lyngby
Sharps fir-løbet derringer M/1859 nr. 4559 samt Natianal Arms deringer nr. 5097. (2)
Vurdering :
8.000 DKK Næste bud:
2445/215Lyngby
Remington Derringer nr. 317 samt Colt 3. model Derringer nr. 4317. (2)
Vurdering :
8.000 DKK Næste bud:
2445/216Aarhus
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
2445/217Aarhus
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
2445/218Aarhus
Vurdering :
1.500–2.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2445/219Aarhus
Vurdering :
1.200–1.500 DKK Næste bud: Dit bud:
2445/220
Famille rose fad dekoreret med fasaner samt rundt fad. Qianlong og senere. (2)
Vurdering :
3.000 DKK Udgået
2445/221Lyngby
En god Tranter 7-skuds randtændings revolver nummer 2357 i kaliber 8 mm. (1)
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
2445/222Lyngby
Et par Louis XVI form lampetter af forgyldt bronze, 20. årh. H. 49 cm. (2)
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
2445/223Lyngby
En stor Adams 5-skudsrevolver nr. 33079 i kaliber ca. 12,5 mm. fremstillet af London Arms Company omkring 1860 og senere konverteret til patroner. (1)
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
2445/224Lyngby
Par kinesiske moonflask lamper. 20. årh. H. 24/49 cm. (2)
Vurdering :
2445/225Aarhus
Johannes Kragh: Sydlandsk parti med hvilende trækdyr under palme. Sign. Kragh. Olie på papir. Lysmål 50 x 65.
Vurdering :
2445/226Lyngby
Kinesisk kåbe broderet på rød grund med firkloede drager omgivet af skyer, antagelig børnestørrelse. Sen Qing, ca. 1900. L. 79 cm. B. 130 cm.
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
2445/227Lyngby
To figurer af forgyldt bronze i form af Buddha Shakyamuni. Thailand og Myanmar/Burma. 18. årh. H. 9,5 og 13 cm. (2)
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
2445/228
Tre kinesiske fade af porcelæn, dekorerede i blå. Qianlong og senere. L. 23,5-42 cm. (3)
Vurdering :
3.000 DKK Udgået
2445/229Lyngby
Lyseslukker af forsølvet metal monteret på rør af sortmalt træ. 19. årh.s slutning. L. 87 cm.
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2445/230
Barokform bonbonniere af sølv. Kurz J. & Co, Hanau 1848-1960erne. Vægt 288 g. H.8,5 cm. L. 13 cm.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Udgået
2445/231
Louis XVI form bonbonniere af sølv. Tyskland, ca. 1900. Vægt 320 g. H. 10 cm. L. 13,5 cm.
Vurdering :
2.000 DKK Udgået
2445/232Lyngby
Dansk? forniklet brystplade for ryttere omkring 1710. (1)
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2445/233Lyngby
Engelsk usigneret terzerol med flintlås omkring 1800. (1)
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
2445/234Lyngby
En europæisk fuldskæftet messingbeslået jagtmusket omkring 1800. (1)
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
2445/235Lyngby
En god Webley revolver M/1889 i kasse nr. 3995 i kaliber .476 med sølvplakette på grebet med givers monogram modtagers initialer samt regimentsangivelse. (1)
Vurdering :
10.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2445/236Lyngby
En stor dobbeltløbet flint-terzerol af Joseph & William Richards ca. 1800. (1)
Vurdering :
12.000 DKK Næste bud:
2445/237Lyngby
11 velsmedede afrikanske spyd. (11)
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
2445/238Lyngby
Samovar af pletsølv. 19. årh.s slutning. H. 41 cm.
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2445/239Lyngby
To kinesiske tallerkener af porcelæn, dekorerede i emaljefarver. Jingdezhen, ca. 1970. Diam. 26 cm. (2)
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud:
2445/240
Thailandsk buddha af forgyldt og bemalet træ, ca. 1900. H. 36 cm.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Udgået
2445/241Lyngby
Fajancekrus med barok sølvlåg, mester antagelig Jens Jensen Klitgaard, borgerskab 1709(-1747). Lågets Diam. 10 cm.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud: